Grand Theft Auto V

PC PS3 PS4 Xbox 360 Xbox One
Sledovat
10

Dokonalost

Letitý spor je konečně u konce. Lindsay Lohan prohrála soud s vývojáři GTA V

Více jak čtyřletá tahanice je vyřešena. A výsledek není kdovíjak překvapivý

Soudní spory nejsou v herním průmyslu nikterak výjimečné, jeden případ z roku 2014 však vyvolal poměrně velký rozruch. Známá americká herečka Lindsay Lohan totiž zažalovala společnost Rockstar za to, že se jí podobá hned několik postav ze hry, jmenovitě blondýna z načítací obrazovky. Koncem března byl případ definitivně rozseknut, newyorský soud totiž rozhodl ve prospěch Rockstaru.

Spor vypukl v prosinci 2013, tedy nedlouho po vydání pátého GTA. Tehdy vyplula na veřejnost šeptanda, že hereččini právní zástupci pracují na žalobě proti známému vydavateli. V létě následujícího roku byla celá záležitost oficiálně podána k manhattanskému dvoru.

Rockstar tehdy odbyl herečku slovy, že jen touží po pozornosti, ale v říjnu 2014 právníci Lohan rozšířili původní obvinění a přidali dalších 67 stránek údajných důkazů. Nadešel březen roku 2016 a newyorský soudce pustil případ k šetření. Lindsay Lohan však zatím nemohla slavit, neboť v září téhož roku byl případ zamítnut a od soudu vyhozen. Na to její právní zástupci pohotově zareagovali odvoláním.


Letos na konci března došlo po více než roce k posunu. Soud rozhodl ve prospěch herního vydavatele se slovy, že „se nejedná o nic víc než kulturní referenci“, uvádí Reuters. Justiční verdikt dále říká, že „umělecká vyobrazení jsou nekonkrétní a satirickou reprezentací stylu, vzhledu a osobnosti mladé ženy na pláži, které se nedají jednoznačně identifikovat jako žalobkyně“.

Osobně si nemyslím, že je v tom Rockstar zcela nevinně, neboť si velmi rád střílí z populárních celebrit a dalších osobností. Jedním příkladem za všechny je přiznaná parodie Marka Zuckerberga a jeho sociální sítě. (Ona celá GTA série je jakousi odlehčenou alegorií na americkou společnost, takže se není čemu divit, pozn. Tran.)

Čtěte také: VIDEO: Jak se staví království nebeské? Podívejte se na český dokument ke Kingdom Come

Zdroj:

VG247

Ondřej Pešek
Maloměstský geek, hráč a britpoper. Studuje na gymnáziu, moc se ale nepřetrhne. Místo toho raději dělá to, co geekové a hráči běžně dělávají, a následně o tom píše veřejně na internetu.