fbpx

Mafia 3: Faster, Baby! (DLC) Recenze

PC

Napraví nový přídavek reputaci původní hře?

Mafia 3 je takové Saints Row zasazené do 60. let 20. století. Koho hra bavila, ten se s tím nejspíš smířil, koho ne, ten do ní rýpe dodnes. Zvlášť když až teď vyšlo demo. A taky první větší DLC.

Faster, Baby! si můžete koupit buď samostatně za €15 nebo v rámci Season Passu se dvěma dalšími plánovanými DLC za €30 a… aaale jo, propíchnu to hned na začátku. Jestliže se stále ještě plácáte někde kolem půlky původního příběhu (jako já), Faster, Baby! pro vás bude představovat zajímavý přídavek. Ale pokud jste zlikvidovali arcilotra Sal Marcana už třetí den po vydání, ani celá ta dávka novinek vás asi moc nenadchne a uděláte lépe, když počkáte na další DLC.


Faster, baby!

Nová „kapitola“ se odehrává na poměrně odlehlém venkově v oblasti Sinclair Parish, kde vládne Ku-klux-klan, Southern Union a zkorumpovaný rasistický šerif přezdívaný Slim (extra slizoun), který vraždí černochy na potkání. Teda jen v noci. A nejen černochy.

Není divu, že se ho pár místních pod vedením Charlese Laveau (kterého potkáte v původním příběhu) snaží dostat za mříže. Jenže se jim úplně nedaří a Lincoln Clay tedy představuje vítanou pomoc. Laveauova dcera Roxy nenese Lincolnovu intervenci zrovna lehce, ale nakonec všechno dobře dopadne a dočkáme se i lehké romance.

Autoři úlohu Roxy nalajnovali jinak celkem jasně – říká vám, co máte dělat, občas vám kryje záda a taky střílí z auta při honičkách s nepřáteli (většinou policií – nefunguje tady totiž podplácení operátora). Relativně zajímavou, přímočaře akční, ale poměrně lineární příběhovou část dohrajete zhruba za hodinu a půl. Nic moc.

Za dohrání získáte Roxyin pickup Lassiter Nightcrawler, nejspíš nejuniverzálnější auto ve hře, a samopal s tlumičem MK 1020. Ostatní novinky získali zřejmě všichni v rámci patche 1.07. Konkrétně jde o zpomalení času při jízdě autem (což v závodech nefunguje), házení výbušnin z auta (dost vám usnadní některé mise v základní hře), miny s detekcí pohybu a několik (nejspíš pět) nových NPC aut.


Peace, baby!

Zbytek hrací doby DLC měla zaplácnout linka vedlejších úkolů s názvem Herbalism. Roxy vás hned na začátku zavede za Mitchem, tedy MJem, jehož očividně znáte z Vietnamu a který se snaží kompenzovat hrůzy války prodejem mariánky. A protože když jde o prachy, máte vždycky zájem, přihlásíte se jako vrchní pěstitel a distributor v jednom.

A tady se právě dostáváme k největšímu úskalí Faster, Baby! Všechno, co přináší, je super pro hráče, kteří ještě nedohráli hlavní příběh. Ostatní, a těch bude většina, novinky asi příliš neocení – zpomalení času jsem v DLC misích použil snad jednou, granátem z auta jsem hodil třikrát a miny jsem nepoužil vůbec.

Hebalism sám o sobě je velký opruz. Za prvé, jak už jsem psal na začátku, Sinclair Parish se nachází na nejméně vhodném místě – v jihozápadním cípu mapy – a samo o sobě je poměrně rozsáhlé. Jenže pokud nehrajete úplně od začátku, pohybujete se hlavně po východních nebo severních oblastech, přičemž Herbalism po vás chce, abyste se pravidelně vraceli do skleníku.

Funguje totiž tak, že si vysadíte trávu a pak musíte několik hodin čekat, než vyroste. Když vyroste, musíte ji včas sklidit a prodat. Takže zasejete, jedete plnit mise na druhý konec města (protože co jiného byste dělali) a pak se pro sklizeň musíte přes celou mapu vracet. A to ještě nemluvím o tom, že pokud jste hlavní příběh už dohráli, musíte do zblbnutí jezdit po městě, dokud vám konopí nevyroste. Nevadí, že už tam nemáte co dělat.

Za druhé, pro postup na další úroveň pěstitelství potřebujete získat až tři rostlinky nové odrůdy. Jedna se většinou nachází někde na druhém konci Sinclair Parish, ostatní pak na druhém konci města. Jasně, vyděláte si peníze a dostanete bonusovou dodávku, ale stejně… Tohle v Hangar 13 úplně nevychytali.

Kdo už Mafii 3 dohrál nebo se nachází někde před koncem, nechť si odečte od hodnocení dva body. Ostatním nezbývá než čekat, zda další dvě DLC přinesou trochu smysluplnější obsah.

Klady

  • Zajímavý příběh a setting
  • Pár novinek (pro ty, co hru ještě nedokončili)

Zápory

  • Krátká herní doba
  • Nevychytaný „Herbalism“
  • Nic pro hráče, kteří mají Mafii 3 za sebou
6

Dá se

Jaroslav Kraif
Hrami se bavím už... hmm, desítky let, preferuju závody a kvalitní RPG typu Torment, ale nepohrdnu ani jinými žánry kromě sportů. Občas se vracím ke starým hrám, nicméně old-scool hráče rozhodně nečekejte.