Domů » Články » Backstage » Martin Rota: Cesta k horským vrcholům

Martin Rota: Cesta k horským vrcholům

Martin Rota (30), známý český youtuber a vlogger se v roce 2009 stal prvním tělesně postiženým Čechem, který zdolal nejvyšší horu Afriky Kilimandžáro (5 895 m).
V roce 2015 pak po dvou neúspěšných pokusech pokořil nejvyšší evropskou horu Elbrus 
(5 642 m).

V minulém roce se Martin rozhodl, že zdolá i nejvyšší horu Ameriky Aconcaguu (6 962 m), která je jednou z hor tzv. skupiny Seven Summits (Sedm vrcholů), a tak se po několikatýdenní přípravě vydal společně se třemi zkušenými horolezci do argentinské provincie Mendoza.

„Abych mohl vylézt tuto horu, nejdřív budu muset podniknout takzvaný aklimatizační trek. Což znamená, že polezu nejdříve na horu jinou, která má asi 6 000 metrů. Pak teprve na Aconcaguu, která má skoro 7 000 metrů,“ říká ve svém videu před odletem.

Na letišti v Buenos Aires se mu však stala velice nepříjemná věc. Při čekání na další let mu byl odcizen batoh s nejdůležitější technikou potřebnou pro jeho práci, jakožto vloggera. Trápily ho také zdravotní problémy v souvislosti s píštělí v patě, a také střevní problémy, které ho nejen dehydratovaly ale i zcela vyčerpaly.

Průběh aklimatizačního treku: Do prvních 2900 metrů dojeli autem, za dalších 370 metrů chůze pak dorazili do tábora Las Veguitas. Tam už Martin začal pochybovat o tom, zda je v tomto stavu reálné horu vylézt. Následně se vydali do 4500 metrů. Po 3500 metrech se Martin rozhodl vrátit do tábora Piedras Grandes a trochu načerpat síly. Tam už však odhadl svoji šanci na úspěch na 10%. Při výšlapu ve 4550 metrech, dvě hodiny cesty do tábora Plaza de Mulas ve videu říká, že vrchol je pro něj nedosažitelný. Všech devět náhradních špuntů na berle už nevydrželo terén, berle se bořily do země a bylo nemožné se tímto způsobem pohybovat. K tomu se opět začal ozývat problém v patě a celkově oslabené zdraví.

„Samozřejmě, lehčí by bylo sem nikdy nejet, ušetřit peníze, nenechat si ukrást batoh, necejtit se absolutně na hovno… Ale to není žádná prdel, že jo! Prostě je větší sranda něco zkoušet, ač ty věci nevyjdou. Někdy nevyjdou. Já budu zpátky, nemyslím si, že tohle je nemožný. Je to nemožný v tuhle chvíli,“ shrnuje situaci svém vlogu.

„A támhle, prakticky neviditelná je Aconcagua, holt docela skrytá za tím kopcem, kterej bych měl vylézt. Otázka je, jestli mám teďka říct Je to v Tobě, když ve mně to tak úplně není. V mým vybavení to není, v mých špuntech to není. Na všem se dá pracovat, tímhle to nekončí. Kdybych šel dál, tak možná riskuju až moc. A tam by to mohlo skončit. Ale žiju, abych bojoval další den…“

Dnes, rok po neúspěšném prvním pokusu o zdolání hory Aconcagua vyráží do Argentiny znovu. Tentokrát nic nepodcenil, a několik měsíců se fyzicky poctivě připravoval. Vybavení by také mělo něco vydržet.

X