Domů » Články » Marvel 1602

Marvel 1602(4 minuty čtení)

Velká část filmového Marvel vesmíru se v létě uzavřela snímkem Avengers: Endgame. Nemusíte však smutnit, chystá se na nás další fáze a spousta nových filmů. Jak si ale zkrátit čas, než se tak stane? Odpověď je jednoduchá. Není nic lepšího, než si přečíst dobrý komiks. Navíc začínají dlouhé zimní večery a ty je potřeba také nějak trávit.

Netradiční příběh Marvelu zasazený do 17. století. Takto by se dal popsat Marvel 1602 v jedné větě. Já ale rozhodně nechci být takto stručný. Na začátek musím říci, že jsem byl vždy fanouškem alternativních vesmírů a jiných dimenzí, kterých je v komiksovém světě Marvelu spousta. A i když se zrovna ocitáme v hlavním universu na Zemi-616, tedy v naší realitě, občas se zde objeví někdo odjinud, nebo alespoň zazní nějaká ta narážka. Z jednoho takového vesmíru, konkrétně ze Země-311, je právě i příběh Marvel 1602.

Vítejte v Anglii roku 1602. Lidé právě vkročili do nového století a u vlády je královna Alžběta I., která má na svém dvoře dva netradiční společníky. Jsou jimi Sir Nicholas Fury a doktor Stephen Strange. Zatímco Fury je královnin špión, doktor Strange zastává funkci dvorního čaroděje a snaží se přijít na to, odkud se vzala podivná bouře, která zaručeně není dílem přírody.

V každém příběhu samozřejmě nesmí chybět padouch. Zde to není nikdo jiný, než hrabě Otto von Doom. Tomu se podaří úspěšně spáchat atentát na královnu a na její místo nastoupí král Jakub VI., který opravdu nemá v lásce “lidi” jako jsou Fury, Strange a další z takzvaného “ďáblova plémě”. Nicholas Fury a Stephen Strange totiž opravdu nejsou jediní. Postupně se seznámíme s X-Meny, Spider-Manem, Daredevilem a dalšími hrdiny. Ti všichni musí zničehonic bojovat o své místo na světě. Někteří hrdinové se vydají do nové země, Ameriky, od které si slibují klidný život.

Historické pozadí je zde zmáknuté na jedničku a chvílemi byste opravdu řekli, že tenkrát skutečně existovali superhrdinové. Příběh je zde tak dobře vystavěný, že si ho můžete užít jako velkou akční jízdu, nebo se i trochu zamyslet a sledovat, jak se jednotlivé příběhy postav postupně propojí. Autorem scénáře je skvělý Neil Gaiman a o ilustrace se postaral Andy Kubert. Oba dva dokazují, že jsou si jistí v kramflecích a s každou další stránkou se čím dál více noříte do jimi vytvořeného světa. Gaiman svůj um dokázal už se svou komiksovou sérií Sandman a Andy Kubrt, ten má nadání v rodině. Pracoval na spoustě komiksů se známými mutanty a jeho bratr je taktéž ilustrátorem. Navíc oba studovali školu The Joe Kubert School of Cartoon and Graphic Art, založenou jejich otcem. Celé dílo pak uzavírá Richard Isanove, který se postaral o barevnou paletu, která je v Marvel 1602 docela pestrá. Komiks obsahuje i bonus v podobě scénáře k první kapitole. Jsou zde vidět náčrty a Gaimanovy poznámky pro ilustrátora. Dozvíte se tedy, že tvorba komiksu je složitější, než se zdá a je za tím spousta dřiny.

Marvel 1602 původně vyšel v roce 2003 jako osm sešitů. Ve své době se netěšil velké pozornosti a trochu upadl v zapomnění. I přesto se české nakladatelství CREW rozhodlo tento komiks vydat u nás, za což jim patří velké díky. Pokud tedy chcete příběh z netradičního prostředí se známými superhrdiny, je Marvel 1602 přesně pro vás. Zakoupit jej můžete přímo na e-shopu CREW za 530 Kč.

Source :
Vlastní
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
X
X