Marvel Universum: Black Widow

Poslední z naší šestice Avengers je Black Widow. Poprvé se objevila roku 1964 v sérii Tales of Suspense #52, kde byla představena jako ruský špion, protivník Iron Mana. Později emigrovala do USA, kde se stala agentem SHIELDu a později členkou Avengers.

V prvním dílu komiksu se objevila pouze bez kostýmu jako odpůrce Iron Mana. O pět výtisků později rekrutuje Hawkeyeho a zneužije ho ve svůj prospěch. Její vláda jí postupně vytvoří kostým a vyspělou výzbroj. Když zjistí, že jí Rusko pouze zneužívá, ve 29. díle The Avengers emigruje do USA. Později se s týmem spřátelí a stane se jeho členem. Roku 1970 byl aktualizován její vizuální vzhled přidáním dlouhých červeným vlasů a těsného černého kostýmu, což je nejvíce používaný vzhled postavy.

Natasha se narodila v Ruském městě Stalingrad. První a nejznámější Black Widow je ruská trénovaná špionka, mistryně bojových umění. První zmínky o dětství Natashy se dozvídáme od Ivana Petroviche, který říká Mattovi Murdockovi (Daredevilovi), že dostal za úkol starat se o malou Natashu od ženy, která zemřela v bitvě o Stalingrad na podzim 1942. Cítil se zavázán vychovat sirotka jako zodpovědný otec a udělat z ní sovětskou agentku. Další vzpomínka z pustého ostrova roku 1941 říká, jak Petrovich pomohl Kapitánovi Americe a Loganovi, který se později stane Wolverinem, zachránil Natashu před nacisty.

Pozdější verze původu říká, že byla již od dětství vychovávána sovětským programem Black Widow Ops, namísto Ivanem Petrovitchem. Ten ji dovedl do oddělení X s další mladou sirotou, kde jí vymyli mozek a cvičili ji v tajném špionážním zařízení Red Rom. Tam byla biotechnicky a psychologicky vylepšena, což dokazuje její neobvykle dlouhý život. Mezitím měla krátký trénink s Winter Soldierem a prožila si s ním krátkou romanci. Každá Black Widow je vypuštěna do světa s falešnými vzpomínkami, které zajišťují její loajalitu. Romanovová to později zjistí, včetně toho, že nikdy nebyla baletkou a že Red Room je stále aktivní jako 2R.

This slideshow requires JavaScript.

KGB naaranžovala sňatek mezi Natashou a sovětským pilotem Alexeiem Shostakovem. Když ale sovětská vláda rozhodne, že z něj udělá nového vojáka Red Guardiana, tak se již nesmí setkat se svou ženou. Ta je informována, že zemřel a pokračuje v tréninku.

Agentka Romanovová byla vycvičena, aby asistovala Borisi Turgenovi v atentátu na profesora Antona Vanka za zradu Sovětského svazu, což byla její první mise v USA. Natasha a Turgenov později infiltrují Stark Industries a pokusí se manipulovat Tonyho Starka, kterému ukradnou i jeden z jeho obleků. Vanko se obětuje, aby Iron Mana zachránil a zabije Turgenova pomocí experimentální laserové zbraně. Romanovová potkává Hawkeye a postaví ho proti Iron Manovi. Ten s její pomocí skoro uspěje, když je však Black Widow zraněna, stáhne se s ní do bezpečí. Natasha se do Hawkeye zamiluje a přestane sloužit Sovětskému svazu. KGB na ní ale pošle agenty, kteří ji dostanou do nemocnice a Hawkeymu nezbývá nic jiného, než hledat pomoc u Avengers. Red Room ji ale znovu unese a vymyje jí mozek, aby bojovala proti Avengers. S pomocí Hawkeye přemůže své psychologické kódování a připojí se na stranu Avengers, jako maskovaná hrdinka.

Ve filmové sféře se s Natashou poprvé setkáváme ve filmu Iron Man 2, kdy je vyslána k Tonymu Starkovi, aby na něj dohlížela. Kvůli palladiovému jádru obloukového reaktoru se Tony postupně tráví, ale nedokáže za něj najít náhradu. Navíc se to rozhodne držet v tajnosti. Když na to ale přijde Nick Fury, pošle k němu Natashu v přestrojení. Později se však odhalí a vrátí se zpět na základnu SHIELDu.
Podruhé se s hrdinkou setkáváme ve filmu Avengers, kdy musí přerušit misi kvůli náhlému útoku Lokiho, který se zmocnil Tesseractu. Nick Fury proto aktivuje program Avengers. Natasha je vyslána pro Bruce Bannera. Celému týmu se potom podaří Lokiho zajmout. Mezi jeho stroupence patří i Hawkeye, kterého Loki ovládá pomocí svého žezla. S ním Natasha svede souboj a zbaví ho tak ovládání mysli.

Poté se s Natashou setkáváme v Captain America: Winter Soldier, kde je jako agentka SHIELDu pod vedením Nicka Furyho vyslána získat data z lodních počítačů, které ale Fury nedokáže dešifrovat a proto požádá o pozdržení armádního projektu. O několik dní později se Natasha dozví o smrti Nicka, kterého zastřelil Winter Soldier. Dozví se, že celou dobu se v SHIELDu skrývá tajná nacistická organizace HYDRA. Přesunou se do tajného útočiště, kde najdou Nicka Furyho, který svou smrt pouze fingoval. Natasha v přestrojení zajme velitele Hydry a donutí ho odemknout databázi a zveřejnit její obsah. Natasha se vzdává role agentky SHIELDu a pokračuje jako hrdinka Avengers.

This slideshow requires JavaScript.

V pokračování Avengers: Age of Ultron útočí spolu se zbytkem Avengers na základnu Hydry, kde se nachází Lokiho žezlo. Po boji odletí do nového sídla Avengers. Tony Stark a Bruce Banner omylem stvoří umělou inteligenci – Ultrona, který chce vyhubit lidstvo a vytvoří si své vlastní robotické tělo. Později se utká s Avengers a prohraje, nicméně v boji zemře Quicksilver a Hulk odletí pryč v Quinjetu. Právě s ním měla Natasha citlivý vztah, dalo by se říci i lásku. Z jeho zmizení je zničená, ale začne se věnovat výcviku nových členů Avengers.

V Captain America: Civil War útočí Natasha na zločince Rumlova, který než zemře, stihne odpálit silnou nálož. Ta zabije spoustu lidí v okolí,  což zapříčiní vznik Sokovijské smlouvy, která dává Avengers roli pod vedením světových politiků. Nataša souhlasí se Starkem, Visionem a Rhodeym, avšak druhá půlka Avengers nesouhlasí. To vyvolá střet obou stran. Natasha bojuje na straně Starka, Rogerse ale nechá uniknout. Tím se proviní a unikne spolu s Kapitánem Amerikou.

V Avengers: Infinity War se po vpádu Black Order na Zemi přesouvá do USA a část z nich porazí. Tajně se dostane na základnu Avengers, kde se setká s Brucem Bannerem a Rhodeym a dozví se o zmizení Tonyho Starka. Všichni se přesouvají do Wakandy, kde svedou bitvu proti Thanosovi. Ten je nakonec porazí a vyhubí polovinu vesmíru.

V posledním Avengers: Endgame je Natasha vyslána spolu v Hawkeyem na Vormir, aby získali kámen duše. Pro něj ale musí obětovat svůj život. Natasha nakonec padá ze skály a umírá.

Nicméně příští rok vyjde pravděpodobně film Black Widow, který by nám některé nejasnosti ohledně této postavy mohl dovysvětlit.

Javer
Student informatiky se zájmem o Marvel, který ve volném čase staví vlastní, částečně funkční oblek Iron Mana.