fbpx

Marvel Universum: Iron Man

Stan Lee přišel roku 1963 s myšlenkou nového typu hrdiny, kterým měl být úspěšný kapitalista, jenž měl reprezentovat americký vývoj. S tímto konceptem přišel úmyslně v období probíhající Studené války a věřil, že se tento druh pojetí ujme. A tak vznikl Tony Stark – americký průmyslník a velmi úspěšný prodejce zbraní. Jako inspirace pro charakter Tonyho Starka posloužil Howard Hughes.

Postupem času se měnil i design jeho obleku. Ten původní měl ocelově šedou barvu, v druhém čísle komiksu byl změněn na zlatý a o několik dílů později získal svoji finální zlato-červenou barvu. Zpočátku byl Iron Man zaměřen proti komunistům a bojoval s vietnamskými špiony. Od tohoto konceptu bylo následující rok upuštěno a začaly se objevovat příběhy Iron Mana a Kapitána Ameriky. První série byla vydávána od roku 1968 do 1996 a čítala 332 čísel. O následující série, i přes velkou snahu autorů o zlepšení grafické i obsahové stránky upadal zájem, což Marvel Comics skoro přivedlo k nešťastnému konci.

This slideshow requires JavaScript.

Psal se rok 2007 a Kevin Feige (nynější ředitel Marvel Studios) dostal nelehký úkol – vytvořit film, který by zachránil Marvel Comics před krachem a otevřel mu nové možnosti ve filmovém průmyslu. I když má Marvel přes 8000 postav, nebylo zrovna jednoduché vybrat, o které konkrétně film natočit. Většina hlavních postav jako Fantastická čtyřka nebo Spiderman byla prodána aby uchránila Marvel před krachem, a to nejlepší co zůstalo byl Iron Man a Hulk.

Marvel dostal nabídku od Universal Pictures o natočení Hulka a Feige si myslel, že jim tento film vytvoří pomocnou berličku k natočení vlastního filmu. Bohužel se tak nestalo. Celou situaci zachránil film Iron Man (2008), který neuvěřitelně nakopl Marvel kupředu a dodnes je to jeden z jejich nejlepších filmů. Může se to zdát jednoduché, vytvořit film o Iron Manovi, toho přece každý zná a je oblíbený. Dříve tomu ale tak nebylo. Komiksově začal Tony Stark pomalu upadat, proto bylo potřeba razantně zakročit a sehnat nové publikum. K tomuto nelehkému úkolu byl vybrán režisér Jon Favreau, který se v Hollywoodu nepohyboval příliš dlouho, ale Feige počítal, že by film mohl pojmout novým způsobem, který by zaujal hlavně mladou generaci.
Dalším problémem bylo vybrat správného herce. V úvahu přišel samozřejmě Robert Downey Jr., který zpočátku o roli nejevil zájem, ale po promluvě se svým přítelem Terrencem Howardem, který hraje v prvním filmu Rhodeyho, se podíval na scénář a prohlásil, že se na roli Starka přesně hodí. Marvel si musel vzít kvůli filmu obrovskou půjčku a riskoval tím svou samotnou existenci. Buď tento film vyjde, nebo Marvel navždy skončí.
Natáčení začalo 12. března 2007 v Afghánistánu, zbytek záběrů je například z Los Angeles nebo Las Vegas. Samotný scénář nebyl při natáčení ještě hotov, proto byla většina dialogů improvizována. Zde se můžete podívat na pár zajímavostí:

This slideshow requires JavaScript.

Po ukončení natáčení a několika měsíců postprodukce se 14. dubna 2008 konala světová premiéra filmu v australském městě Sydney. K nám do Česka se film dostal až 1. května. A jak to dopadlo? Následovaly ještě dva díly o samotném Iron Manovi a postavu Tonyho Starka –  excentrického génia, miliardáře, playboye a filantropa si Robert Downey Jr., napříč filmy ze světa Marvelu, zahrál celkem desetkrát.

Javer
Student informatiky se zájmem o Marvel, který ve volném čase staví vlastní, částečně funkční oblek Iron Mana.