Domů » Články » Marvel vs. Mytologie! Co všechno je jinak?

Marvel vs. Mytologie! Co všechno je jinak?(8 minuty čtení)

Dámy a pánové. Zkrátka všichni, kteří stejně jako já, žijete severskou mytologií a starověkými příběhy, které se dědily po generace, abychom je nakonec my mohli vzít, překroutit a vydělat na nich miliony dolarů. Nechci znít podrážděně, chci pouze konstatovat, že náš drahý Marvel – a bude to pro někoho jistě šokující – nepostupoval ve svých filmech a komiksech zcela přesně a mnohé postavy se v některých věcech více či méně od mytologické předlohy odlišují. Dnes si tyto rozdíly ukážeme, abychom si jednou provždy udělali jasno v tom, které reálie známe z moderní tvorby a co sebou přinesly vody historie. 

Thor

Začít můžeme hned u samotného Boha Hromu, Thora. Thor z pera Stana Leeho a produkce Marvelu jest mužem blonďatým, většinou pohledným a hladce oholeným, který užívá vzletných ušlechtilých výrazů jako z Shakespearovských her. V češtině mnohdy užívá přechodníky nebo archaismy. Pravděpodobně jsou tyto staré výrazy a slovní spojení používány za účelem odlišení “Starověkého boha” a moderních superhrdinů. V mytologii by si bůh hromu s těmito burany rozuměl pravděpodobně mnohem více, jelikož opravdu nešlo o vzdělaného a inteligentního boha. Na druhou stranu by mu nejspíš nerozuměli vůbec.

Zřejmě pro vás není těžké si představit, že bůh starověkých Seveřanů nemluvil žádnou formou angličtiny a jeho vyjadřování bylo velmi hrubé, nediplomatické a rázné, jak se na pravého severského válečníka sluší a patří. Mytologický Thor se také výrazně liší svým vzhledem, neboť jsou jeho vlasy zrzavé jako oheň a v žádném z příběhů nebylo zmíněno, že by se vzdal svého pěstěného plnovousu, rezavého stejně, jako bohova hlava. Též v bitvách se mytologický Thor proslavil činy, za které by Thorem od Marvelu mohl být považován za superzáporáka. Thor starých seveřanů též nevládl takovou silou jako Thor komiksový. Například, aby dokázal přivolat kladivo zpět, potřeboval k tomu pár speciálních rukavic a v plné síle dokázal Mjolnir užívat jen díky magickému opasku síly. Ovšem v celé severské mytologii se nikde nehovoří o tom, že by snad Mjolnir dokázal zvednout pouze Thor – to je schopnost vymyšlená autory komiksu.

Dalším z rozdílů jest, že původní Thor nemůže létat bez zapřažení svého vozu za dvojici kouzelných kozlů. V Marvelu Thor létá házením svého kladiva, což je opět naprostý výmysl, nezaložený na mytologii.

Loki

Zatímco v adaptaci Marvelu byl tento zlomyslný bůh občas prezentován jako zlý, v severské mytologii ve skutečnosti vystupoval spíše jako zlomyslný, chamtivý a vychytralý bůh.  Mnohokrát se pokoušel své společníky z Asgardu napálit a podvést, někdy je urážel nebo dokonce okrádal. Avšak v nemálo případech byl Loki právě tím vychytralým bohem, který své společníky vytáhl z maléru, nevýhodné sázky nebo jim zkrátka chytře poradil. Taktéž rodinné vazby jsou rozdílné. Zatímco v Marvel universu jest Odin plnohodnotným Lokiho otcem, v mytologických příbězích Lokiho našli a Odin jej nikdy za svého nepřijal. Stejně tak nebyli Thor a Loki skutečnými bratry, ale pouze pokrevními bratry. Tedy něčím jako blízkými společníky v bitvě a v určitém ohledu přáteli.

Baldur

Mytologický původní Baldur by se z pohledu starých seveřanů dal považovat za postavu, která se jako jedna z mála dá označit za kladného hrdinu v pravém slova smyslu. Takový správný chlap, kterého máte rádi a chcete, aby on měl rád vás. Hrál roli boha světla, štěstí, krásy a zkrátka všech dobrých a těšících věcí, kterých bylo v ponurém a nehostinném prostředí starověké a středověké Skandinávie jen poskrovnu. Jeho komiksová verze je oproti tomu méně výkonnou verzí Thora. Zkrátka není materiálem na hlavní postavu příběhu. I přesto se povedlo zachytit fakt, že jak v Marvel universu tak mytologii, je Baldur oblíbeným bohem, kterého všichni mají rádi. Všichni až na mytologického Lokiho, který v severských pověstech Baldura přímo nesnáší.

Sif

Zatímco v komiksovém pojednání je Sif silnou a nezávislou ženou moderního střihu, který si pár desítek severských štítonošek rádo překrucuje k obrazu svému a staví severské ženy do předních linií štítových hradeb nebo do bitvy po bok boha Thora, tak v mytologickém provedení je Sif vyobrazena poněkud konzervativněji a tradičněji. Bohyně Sif byla Thorovou manželkou, bohyní sklizně a zrovna nevynikala v zabíjení nepřátel. Proslula díky svým dlouhým zlatým vlasům barvy zralého obilí. K vlasům bohyně Sif se váže vtipná historka, která vlastně stojí na začátku zrození Mjolniru. Zlomyslný Loki totiž ve spánku oholil Sif její překrásné vlasy úplně dohola. Bohyně byla z této události tak rozrušená, že na zemi přestaly růst plodiny a proto se Thor vydal za trpaslíky, aby vytvořili jeho manželce nové vlasy ze skutečného zlata. Tak nějak ten příběh byl. Tohle je na mytologii zajímavé, předává se vyprávěním a každý si tam něco přidá, tedy jsou jednotlivé příběhy drsnější nebo jemnější, podle prostředí či doby, ve které se vyprávějí.

Odin

Všeotec. Moudrý, mírumilovný otec Thorův a adoptivní otec Lokiho, se v komiksovém zpracování snaží panovat Asgardu pokojně a spravedlivě, jako laskavý strýček a moudrý pohádkový stařeček. Řekněme to tak, že mytologický Odin by našemu usazenému vládci Asgardu z komiksů nakopal zadek. Skutečný Odin seveřanů jest bohem krvavým, bohem, který kašle na spravedlnost, zákony nebo mír. Odin miluje válku a baví se bojem. Jaký velký kontrast oproti filmovému Všeotci, kterýžto vyhostil Thora z Asgardu za to, že zbrkle zaútočil na Mrazivé obry. Odin zkrátka není moudrý a oblíbený bůh, který se bojí pozvednou kopí, aby jeho lid nemusel trpět válkou. Seveřané jej uctívali ze strachu, neboť s ním chtěli být za dobře, nikoliv protože by jej milovali. Není divu. Krutého a drsného boha Odinova ražení, který vyměnil své levé oko za magickou sílu a život za odhalení tajemství run a moudrost, si opravdu rozhněvat nechcete. To by pak v bitvě nemusel stát na vaší straně. Odin z Marvelu provedl něco podobného, aby získal Odinforce, který musí dobíjet pomocí Odensleep a Loki díky tomu může provádět své Lokishits. Berlička pro autory.

Ledoví obři

Komiksy o Thorovi a filmové adaptace zobrazují Ledové obry jako zlé trolly, kteří usilují o zničení Asgardu a všeho dobrého. Vlastně hrají roli určitého zmrzlého Mordoru nebo monster z Dračího doupěte na nafarmení expů. Skuteční mytologičtí ledoví obři jsou však obklopeni trošku hlubším a komplikovanějším příběhem. V čem?

Inu jednak pocházejí ze soulože mezi nohama a rukama jistého Ymira, kterýžto je jakýmsi prvotním otcem obrů. A kromě toho zkrátka nejde o nutně nechutná a zlá monstra s touhou vypadat epicky na stříbrném plátně. Jsou mezi nimi zlí i hodní, oškliví i krásní, ale především jsou to právě tito obři, kteří jsou díky jejich napojení na přírodu považováni za skutečné bohy matky přírody. Krom toho se dá polemizovat i o tom, že jsou obři chytřejší a moudřejší než samotní bohové a například písně a básně pocházejí přímo od obrů a mezi bohy a lidi se dostaly díky tomu, že je bohové obrům ukradli.

V čem se například Marvel a mytologie shoduje je jakási představa Ragnaroku, ale myslím, že myšlenka byla sdělena. Nelze si vyprávět mytologii nebo dokonce historii prostřednictvím komiksových filmů. Největší obětí moderní popkultury je severská mytologie, která schytává opravdu tvrdé rány. Na druhou stranu se i díky komiksům stále více lidí zajímá o zdroj inspirace, o skutečného Lokiho a Thora. Ovšem vedle toho existují učitelé dějepisu, kteří vyprávějí komiksový příběh o 300 udatných Sparťanech jako historický fakt. Řečí klasika z další populární tvorby, která odporně překrucuje historii a snižuje utrpení obětí komunistického režimu svou parodií: „Chce se mi zvracet.“

0 0 vote
Hodnocení článku
Lukáš Nosek
Written by
Popsal bych se jako člověk, který objevil svou skutečnou vášeň teprve nedávno a proto do ní nyní vkládám hodně času a energie. Psaní a objevování příběhů smyšlených, pravdivých i těch přibarvených jest mým koníčkem a jsem velice rád, pokud se vám mnou publikované články líbí. Mimo psaní pro SkillZone působím na YouTube, kde se věnuji vyprávění mytologie, historie a lore videím. Krom počítače mě ještě můžete párkrát v roce nalézt na většině větších conů v ČR a SK, kterých se účastním jako "cosplay smog" bez ambice státi se uznávaným a známým.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X