Metro 2033 REDUX Recenze

REDUX verze Metra 2033 by měl být zdárným příkladem pro všechny remastery a remaky

Až se budou za pár let tvořit klenotnice videoherní scény, rozhodně v ní nebude chybět Metro 2033. Videoherní předělávka stejnojmenného románu od ruského autora Dmitrije Glukhovskeho rozhodně neudělala ostudu a naprosto oprávněně sbírala ta nejvyšší hodnocení jak u hráčů, tak u novinářů. Nejinak tomu bylo i u následujícího dílu Metro: Last Light, které přineslo trochu projasněnější atmosféru a přímočařejší herní styl.

Jenže Metro přišlo, Metro odešlo. Jako blesk z čistého nebe tak vypadalo oznámení studia 4A Games stojícího za oběma díly, že jak 2033, tak i Last Light se dočkají verze, která je popostrčí blíže k současným next-gen podobám.

metro 2033 redux wallpaper 1


Jenže v záplavě všech remasterovaných verzí, kterými byl loňský trh nasycen a záhy znechucen, se skeptičtější veřejnost dívala na Redux poněkud pesimisticky a nečekala nic většího než marketingový tah. Jak moc se ovšem mohla mýlit.

Redux verze Metra 2033 je plnohodnotná nástavba na původní verzi, která splňuje všechno to, co nám jménem vývojářů slíbila. A nejedná se zde pouze o grafický posun, byť i ten je úctyhodný a to nejen pouze co do kvality, ale i do použitých technologií. Celá hra je odladěnější a optimalizovanější, máte-li tedy strach, že si Metro 2033 Redux na své tehdejší sestavě nezahrajete, nemusíte se bát. Hra vám možná nepoběží na plné detaily, ale rozhodně se nemusíte strachovat toho, že byste se dočkali pouze nepěkných ořezaných textur.

metro 2033 redux rec 1


Znovu a lépe

Hra se sice nezbavila drobných chyb, které měla již první verze. Čas od času se objeví vadná struktura a někteří hráči dokumentují i náhlé dropy FPS. Nejedná se ovšem o nijak zásadní chyby, které by narušovaly celkový dojem z hratelnosti. Zároveň se nedá ani potvrdit, že to jsou bugy, které by byly zaznamenány napříč na všech herních sestavách. Problémy jsou ovšem častější u těch, kteří používají grafické karty AMD.

Dost technologických řečí, pojďme se raději soustředit na to, proč se vyplatí koupě Redux verze i přesto, že máte původní Metro 2033. Bylo by ode mě kruté nezmínit alespoň základní přáíběhové pozadí. V románech (a následně i ve hrách) Metro 2033 se podíváme do moskevského podzemí, které je skrz naskrz protkané složitou a komplexní sítí tunelů, v nichž se svého času proháněly vagóny s cestujícími. Nyní je však již téměř zapomenutou minulostí, po nukleární katastrofě byla Moskva srovnána se zemí a zamořena radiací. Vy se v roli mladého Artioma dostáváte na dlouhou a komplikovanou cestu za možným řešením problémů lidstva. Příběh ve velmi kondenzované kostce.

Uvěřitelnost postapokalyptického světa Dmitrije Glukhovskeho příběh katapultovala mezi jeden z nejuznávanějších postapo příběhů vůbec. Kniha se stala, stejně tak jako hry, bestsellerem a ti odvážnější se dokonce odvažují tvrdit, že propracovanost postav si v ničem nezadá i s Levinovým Bioshockem. Hra tyto odvážná tvrzení doplnila o grafické ztvárnění a hutnou hororovou atmosféru.

metro 2033 redux rec 2


Tichošlápkův ráj

Tuto atmosféru Redux ještě více rozšiřuje. Patříte-li k těm, kteří se nespokojí s nováčkovským nastavením obtížnosti, ale chcete, aby vás hra pořádně potrápila, jistě oceníte celkově větší důraz kladený na stealth prvek hry. Ten byl sice obsažen i v původním Metru, ale díky některým novým lokacím, či spíše pouze místnostem, které lokace doplňují a umožňují tišší průchod hrou, si tak plížení vychutnáte více.

Vyžadovaný herní styl se však podstatně mění podle toho, na jakou obtížnost hrajete. Je tedy velmi pravděpodobné, že pokud budete Redux verzi hrát na nízkou úroveň obtížnosti, často se nesetkáte s některými nástrahami Metra či jinak zajímavými momenty. Ani vysoká obtížnost však není rozhodující. A v těch opravdu zásadních momentech rozhodují spíše počty nepřátel, které se na vás navalí.

metro 2033 redux rec 3


Čtyři roky starý nextgen

Celkově se Metro 2033 v herních mechanikách přibližuje více původnímu Last Light. Je až zarážející, jak některé převzaté drobnosti ovlivňují atmosféru hry. Například hráčům Last Light velmi dobře známé otírání zamlžené, či krví potřísněné plynové masky dodává nové verzi 2033 zběsilý až chaotický podtón při těsných přestřelkách, kdy jednotlivé bestie zabíjíte skutečně až moment před tím, než vám vydrápají oči. Nikdy nevíte, kdy se před vámi bestie (ať už ty lidské nebo vzniklé radiací) objeví a kolik jich bude. Vězte, že pokud budete mít zastíněný výhled na masce, rozhodně vás nečekají lehké chvilky.

Takových drobností je ve hře plno a i díky nim se Metro 2033 stalo regulérní novou hrou, která je sice postavena na stejném základu jako Metro 2033 z roku 2010, ale disponuje zcela novými mechanikami a herním stylem. Změn se ostatně dočkal i příběh, neboť celková myšlenka příběhu, zejména pak jeho konce, stojí na něčem zcela jiném než v případě starého Metra.

metro 2033 redux rec 4


Nejen hezký kabátek

V neposlední řadě musíme vyzdvihnout grafický pokrok celé Redux edice. Ačkoliv se celkově hra prosvětlila a některé temné hororové scény nevyznívají tak temně, jak vyzněly v původní Metru 2033, nemusíte se bát, že hra ztratila na svojí temnosti. Naopak v tmavých tunelech lépe vyniknou drobné detaily, které se vám mohly v původním díle ztratit.

Grafický pokrok ovšem poznáte, vystoupíte-li z temných tunelů do atomovými zbraněmi zničené Mosky. Z detailů, které do hry autoři přidali čiší zoufalství, které lidstvo provázalo v momentech, kdy narychlo měnili svoje trvalé bydliště. Dopomáhá tomu i nasvětlení scén, z něhož sálá všudypřítomný mráz a zima. Ze hry bohužel zmizel sníh, který v původní hře proletoval ve vzduchu.

S Redux edicí série Metro tvůrci hráčům dokázali, že remaster nemusí znamenat pouze pár nových textur, ale že pilíř úspěchu může spočívat v něčem úplně jiném. Škoda jen, že se v případě distribuce drželi při zemi a nabízejí nám pouze digitální edice hry, což je škoda, protože si dokážu představit spoustu hráčů, kteří původní Metro mají právě buď v digitální podobě nebo vůbec a chtěli by si hru postavit na poličku.

To jsou ovšem pouze drobné vady na kráse jinak perfektní hry. Ať už patříte k těm, kteří původní Metro hráli anebo jste se s tímto postapokalyptickým světem nesetkali, rozhodně si hru užijete. Ti, kteří se hrou zkušenosti již mají možná o trochu více, neboť dokáží ocenit obrovský krok dopředu od původního dílu, který vývojáři udělali.

Klady

  • Ukázkový příklad remasteru
  • Přidané místnosti
  • Spousta drobných vychytávek
  • Optimalizace i pro slabší stroje

Zápory

  • Pouze digitální distribuce
  • Občasné bugy a poklesy FPS
9

Nářez

Profilový obrázek
Individuum s oblibou v indie hrách jakéhokoliv žánru. Dobrý příběh vykompenzuje chyby v hratelnosti.