SHRNUTÍ: Metro Exodus láká na ruskou pustinu i hledání zbytků lidské civilizace

Nasaďte si masky a přepočítejte náboje...

Herní série Metro si získala během posledních let celou řadu hráčů díky zajímavému příběhu a tajemné atmosféře spletitých tunelů moskevského metra. A zatímco Gluchovskij právě jedná v Hollywoodu o natočení filmu, nás ostatní spíše zajímá pokračování oblíbené postapokalyptické střílečky, které se na E3 dočkalo nových a na obsah velmi výživných trailerů. Na třetí díl si ovšem budeme muset ještě počkat – Metro Exodus vyjde na konci února.

Duchovním otcem hry je už zmíněný ruský spisovatel a žurnalista Dmitrij Gluchovskij. Tento moskevský rodák, kterého v dětství formovaly knížky Arkadije a Borise Strugackých, má na celou herní sérii poměrně velký vliv. Nejenže první díl vycházel z jeho knižní předlohy, ale sám Gluchovskij pak napsal spoustu dialogů i hlavní dějovou linku pro Metro: Last Light.

V případě Metro Exodus se situace trochu obrací. Připravovaná hra už totiž příběh literární trilogie nesleduje a Dimitrij Gluchovskij začal působit spíše v roli poradce. S vývojáři z ukrajinského studia 4A Games má však i nadále velmi blízké vztahy, které by jim mnozí jiní mohli závidět. Vlastně není vyloučeno, že se do tvorby opět zapojil.


V příběhu se znovu ujmeme role hraničáře Arťoma Peloviče, který se snaží zachránit poslední zbytky zdecimovaného lidstva. Situace v koridorech moskevské podzemní dráhy je už neúnosná a pro zdravě uvažující lidi dokonce i nebezpečná. Arťom proto musí vyrazit na povrch, aby našel cestu pro ostatní. Krátce na to se k němu přidávají jeho přátelé, rodina i Sparťané.

Skupina přeživších si pomocí lokomotivy Aurora razí cestu na východ, kde určitě nepřijdeme o další zmutovaná zvířata, morálně pokřivené lidi nebo třeba extrémně nebezpečné anomálie. Postupně se budeme muset vypořádat s nástrahami divočiny, démony sídlícími v lidských hlavách a hledat další přeživší, kteří by mohli třeba i rozšířit putující skupinu. Hra se nechce úplně vzdát lineárního způsobu vyprávění, ale můžeme se těšit na drobné volby, které oproti předchozím dílům působí v mnohém celkem sympaticky.

Metro Exodus je rozlohou větší než oba předchozí díly dohromady, ale o otevřený svět se zřejmě nejedná. Půjde pravděpodobně o několik rozlehlých map, spíše macaté koridory, které postupně navštívíme během průchodu hrou. Tvůrci nám na letošním E3 ukázali zimní prostředí kolem ruské řeky Volhy, které můžete omrknout níže.


Velmi poutavě na mě působí crafting a široké možnosti úpravy zbraní. Díky průzkumu získáme celou řadu materiálů, které budeme moci využívat při výrobě vybavení, nábojů nebo třeba filtrů do masky. U řemeslnického stolu pak není problém kompletně předělat svou výbavu. Možnost kdykoliv modifikovat zbraně nám zase umožní rychle reagovat na změnu situace. Pušku určenou k tichému odpravování půjde během krátké chvíle přestavět na zbraň do přední linie – a dalších možností jsou stovky.

Jedním z klíčových aspektů hry bude dynamické počasí, střídání dne s nocí a přirozené fungování fauny. Díky tomu dostaneme řadu možností, jak plnit zadané úkoly. Celý herní zážitek je v podstatě postavený na realistickém osvětlení, skutečných vlastnostech materiálů a fyzice. Špatně hozený nůž na nic netušícího nepřítele nemusí nutně proniknout vyztuženými místy jeho brnění, což nás může dostat do velice svízelných problémů. A střídání ročního období nebo 24hodinový cyklus zase vytváří svět, který nám jen tak nezevšední.

Hra nabízí nejen nové herní mechaniky, ale i pozoruhodný smysl pro detail a bohaté prostředí, které nás bude úmyslně svádět k hlubšímu průzkumu. Problémem by mohly být jen dosud přetrvávající bugy (hlásí ti, co si hru vyzkoušeli v LA). Mrzelo by mne, kdyby technické nedokonalosti podkopávaly jinak krásné a atmosferické postapo. Po grafické stránce stále jde o líbivou podívanou.

Metro Exodus by mělo dorazit na pulty obchodů 22. února 2019. Dočkají se majitelé PS4, XONE i PC. Další novinky z letošní E3 najdete na naší speciální stránce.

Čtěte také: Legendární designer Chris Avellone představil Dying Light 2. Bude plný voleb a svižného parkuru

Zdroj:

Tisková konference Microsoftu, metrothegame.com

Radek Chuděj
Hráč, markeťák a filozof.