Domů » Články » Tip na knihu: Oheň probuzení

Tip na knihu: Oheň probuzení

Přináším vám knižní tip na autora, který tu již byl zmíněn v souvislosti s jeho trilogií Stín krkavce Anthonyho Ryana. Tentokrát se vás budu snažit zlákat na jeho novou trilogii Draconis Memoria. První díl byl vydán stejným nakladatelstvím, jako předešlé, Host Brno a to v roce 2018. A i tuhle knihu vám tu vychválím skoro až do nebe.

Vítejte na malém kontinentu, který nese název Arradsie. Je to kontinent, který je z velké části ovládán Kovolodním syndikátem což je sdružení, které se řídí zákony zisku a pokroku. Jsou tu ovšem místa, které nejsou pod nadvládou syndikátu a tím jsou Korvantinci, kteří se odmítají podvolit. Mimo to je území obýváno draggy, což jsou úžasní tvorové chrlící oheň, na které je pořádán hon, protože při správném zpracování poskytují potenciálnímu příjemci magické vlastnosti ve formě manipulování předměty silou vůle, znásobené rychlosti a také spojení na dálku. Má to ovšem malý háček, vhodný příjemce je jeden člověk z tisíce, pro ten zbytek by takový výtažek byl smrtící. A i přes tento fakt se dostáváme k dalšímu problému a tím je, že se se jejich počet rapidně snižuje a výtažek draggů chovaných v zajetí je mnohem slabší. Existuje ovšem jeden tvor z draggů, který by tuto situaci mohl vyřešit. Bílý dragg. 

Mezi ty hlavnější postavy v příběhu patří krvožehnaný (člověk, který v sobě má výtažek z dragga) Clayton Torcreek, který je zajat syndikátem a přinucen spolupracovat na zájmu získat bílého dragga. Stává se tak členem poněkud zvláštní skupinky, která se ho vydává hledat. Pak tu máme tajnou agentku Lizanne, ta je zase pověřena úkolem získat informace na nepřátelském území, které pak následně zašle právě Claytonovi a tím tak pomůže celé výpravě. Konkrétně s postavou Lizanne projdete doslova akčními částmi při plnění úkolu. Je to cool postava, která disponuje různými steampunkovými hračičkami. Jako třetí postava je tu námořní důstojník Hilemor, kterému autor věnuje nejméně prostoru (důvod pochopíte během čtení, jak pevně doufám) a proto odhalení jeho úlohy v příběhu nechám na vás. Stejně tak i průběh a vyústění celé výpravy, která možná získá postupem příběhu naprosto jiný cíl. A možná také ne. Uvidíte sami. 

Děj je rozdělen do tří linií a narovinu říkám, že ani v jedné nenajdete vyloženě hrdinu typu Vélin al Sorna, jak tomu bylo v předešlé autorově trilogii. Pokud tedy nejste typ čtenáře, který svého mistra v příbězích potřebuje, víte, že tenhle autorův počin není mínusem. Ba naopak. Příběh a jeho rozmanité cesty vás zaujmou pravděpodobně hned od samého počátku. Je tam toho opravdu hodně, co si získá vaši pozornost. 

Celý ten vytvořený svět má jakousi přidanou hodnotu díky propracované mytologii, kterou je obestřen a různých nebezpečenství, kterým je potřeba čelit s hlavou vztyčenou. Propracované prostředí, které je blízké době našeho devatenáctého století, na vás dýchne tu správnou atmosféru, kdy budete chtít být součástí nějaké expedice a možná dokonce budete chtít být ten jeden člověk z tisíce, který je obdařen výjimečnými schopnostmi. 

Sice tu nenajdete moc okamžiků (vlastně skoro žádné), ve kterých by se postavy věnovaly takovému tomu filozofování a existenciálnímu balancování, což mě osobně chybí, ale zato na konci budete svědky jedné velkolepé akce. Upřímně chvilkami jsem měla pocit, že si tím na sebe autor upletl bič, ale dle mého to zvládl obstojně.

Anthony Ryan (*1970) je původem ze Skotska. Vystudoval historii, byl zaměstnán v britské státní správě a po úspěchu první knihy Píseň krve (2013, česky 2014) se začal spisovatelství věnovat na plný úvazek. První kniha Draconis Memoria vyšla v roce 2016 v originále. Navazuje na ní Legie plamenů (2017) a na závěrečnou část The Empire od Ashes (2018) se mžeme těšit příští rok (léto 2020). 

Vydalo: Nakladatelství Host Brno, Překlad: Milan Žáček, Formát: 656 stran

Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na
X