Domů » Články » Tip na knihu: Páté roční období

Tip na knihu: Páté roční období

Je tu další týden a s ním můj další tip na knihu, která má podle mě potenciál vás oslovit. Knihu Páté roční období vydalo v roce 2018 nakladatelství Host a je dílem afroamerické spisovatelky Nory Jemisinové. Kniha je zároveň prvním dílem z trilogie s názvem Zlomená země. Obdržela již několik ocenění za svůj spisovatelský um, ale o tom si povíme níže v medailonku autorky. Teď se pohodlně usaďte, dejte si šálek čaje a nechte se nalákat na tento hezký příběh.

Tišina. To je místo, kde se odehrává celý příběh. Podle názvu byste určitě řekli, že se jedná o místo, kde se nic moc neděje, ale nenechte se mýlit. Název je spíše čistou ironií vzhledem k tomu, co se tu odehrává. Tišina je tektonicky nestabilní kontinent a díky tomu tu jednou za pět tisíc let vybuchne sopka. Když se tak stane, přichází pro všechny obyvatele tzv. páté roční období a to znamená, že musí čelit dlouhým zimám, hladu a kyselým dešťům. Páté roční období vlastně symbolizuje zánik civilizace a zároveň odstartovává další nové období, ve kterém se lidé, kteří přežijí, musí opět postavit na nohy a vytvořit podmínky pro život. A tak se to opakuje stále dokola. Lidstvo se vzpamatovává z katastrofy, která trvá celá desetiletí a během které dost obyvatel zemře, aby mohlo znovu vytvořit fungující společnost, která opět zanikne. Jenže teď je to přece jen trochu jiné, než kdy jindy. Tentokrát období začalo s trhlinou, do které se propadlo hlavní město. A to není něco, co se spraví za několik desítek let. Tohle je možná konec světa. 

Jelikož jde o fantasy román, nežijí v tomto světě pouze lidé, ale i orogénové a to jsou ti, kteří mají zvláštní schopnosti. Ty se týkají ovládání podzemní energie a jsou využívány hlavně pro zklidňování tektonických otřesů, které se dějí. Ale jak už to tak bývá, objeví se jednou za čas orogén, který se postaví proti systému a využije, nebo spíše v tomto případě zneužije, svých schopností destruktivním způsobem. A aby se tomu zamezilo, děti, které se s tímto darem narodí jsou buď zabité a nebo jsou poslané do výchovné instituce Opora, kde je na ně uplatňována tvrdá výchova. Obecně k nim společnost není laskavá, spíše naopak. Jednají s nimi jako s věcmi.

A jako každý příběh, i tento má své hrdiny a tady jsou to tedy tři orogénky. Damaja, která je rodinou do Opory posílána, Essun, ta z Opory naopak utekla a Syenit, ta má před sebou úkol, díky kterému se snaží získat více prestižní postavení v Opoře. 

Mohla bych vám vypsat víc, ale víte co, proč bych to dělala? Tahle kniha rozhodně stojí za přečtení už jen proto, s jakými tématy se tu citlivě pracuje a také jakým způsobem se k tomu autorka postavila. Toto je příběh, který je vyprávěn velmi střízlivě, surově a víceméně přímě. Ano, občas to sklouzne do jistého melodramatu, není to však nic, co by se nedalo snést. Může se stát, že budete mít pocit, že se nic moc neděje, ale vydržte. Totální rozjezd přichází ke konci. V ten moment se vám začnou propojovat všechny souvislosti a možná budete i překvapení, jak moc spolu vše souvisí.  

Jasně. Téma, na kterém příběh stojí není nijak zvlášť originální. Máme tu hodně knih, ve kterých je společnost rozdělována do kast a kde jsou civilizace na pokraji totálního zhroucení. Ale svět, který tu autorka stvořila, originální je. Věnovala jistě nemalé úsilí, aby dala vzniknout světu, který se opírá o svou historii, která leccos v příběhu vysvětluje. Setkáte se tu s pojmy, které vám můžou působit potíže, ale bude vám k dispozici slovníček který dost pomůže, než se do toho dostanete. Postavy nejsou ploché, mají náboj a jsou komplikované, což dodává příběhu širší rozměr. Hrdinky a celá společnost stojí před koncem světa a to samo o sobě působí ponuře a beznadějně. Tak se do toho dejte, zklamaní snad nebudete. 

N. K. Jemisinová (*1972) vystudovala psychologii a výchovné poradenství. Má svůj blog, věnuje se společenskému aktivismu a žije v New Yorku. Za debut Sto tisíc království (2010, česky 2013) byla nominována na cenu Nebula. A za román Páté roční období (2015, česky 2018) získala cenu Hugo za nejlepší fantasy román a toho samého ocenění se dočkaly i dva další díly série Brána z obelisků (2016) a Kamenné nebe (2017; nakladatelství připravuje publikaci na podzim 2020). 

Vydal: Nakladatelství Host, Překlad: Roman Tilcer, Formát: 450 stran

Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.

Líbí se vám novinka?

0 0
0 0 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X