Domů » Píseň krve

Píseň krve

Dnes vám přináším první díl z fantasy trilogie Stín krkavce, jehož autorem je Anthony Ryan. A přestože je to rozhodně skvělá kniha, cesta k jejímu vydání nebyla tak jednoduchá.

Autor musel nakonec po několika odmítnutích knihu vydat elektronicky a kladné ohlasy na sebe nenechaly dlouho čekat. Teprve poté se dočkal nejen knižního vydání prvního dílu, ale rovnou smlouvy na celou trilogii. Pojďte nahlédnout, o co se v této fantasy jedná.

Předem je potřeba zdůraznit pár informací, díky kterým možná hned zjistíte, jestli je kniha pro vás či nikoli. Není to úplně klasická fantasy, protože v ní nenarazíte na elfy, orky nebo jiné mýtické bytosti. Je to příběh o jednom hrdinovi, kterým je Vélin al Sorna. Je to syn Pána bitev, který se ho v jeho deseti letech ale rozhodl zbavit a svěřil ho Šestému řádu. Odmala je tedy cvičen k boji a zabíjení ve službách Víry. Řád ochraňuje a brání Víru ve Sjednoceném království proti takzvaným Popíračům. Postupně, jak dospívá, dozvídá se nové informace o své zemřelé matce a také důvody, které vedly jeho otce k rozhodnutí se ho zbavit. Zdá se, že má potenciál k tomu změnit doslova celý svět.

Vélin dostane šanci stát v čele vlastního vojska, ale je poslán do předem prohrané bitvy. Jako zajatec vypráví celý svůj příběh historikovi ve službách nepřítele. K tomu, jak byl zajat, se ale dostaneme mnohem později. V knize totiž sledujeme hrdinu od útlého dětství a to opravdu podstatné přichází v příběhu trochu později. Každá část knihy začíná právě zápisky historika a ty jen doplňují celý příběh o zajímavé informace. Nechybí tu ani temné síly, kterými oplývá v království jen pár vyvolených a jak se tak zdá, Vélin patří mezi ně. Musí ovšem toto nadání, stejně jako ostatní pečlivě skrývat, protože, jak už to tak bývá, takoví obdarovaní jsou vystaveni nelítostnému pronásledování. Na to, jak se jeho schopnosti projevují, vás nechám přijít samotné.

Temné síly, které jsou součástí dopomohly autorovi k povýšení vyprávění a příběh je tak rozdělen do několika rovin. Sledujeme tak hrdinovu vojenskou kariéru a jeho schopnosti a všechna tajemství, které k takovým schopnostem neodmyslitelně patří. Příběh jako takový je autorem vyprávěn dynamicky a v podstatě má potenciál zaujmout vás hned od první stránky (nepřeháním, možná jen trochu). Každopádně na to, že je to autorovo debutové dílo, je to vážně, vážně dobré. Nepatrné drobnosti, ke kterým byste mohli mít jako nároční i méně nároční čtenáři výtky tam jsou, celkově je to ale skvěle propracovaný příběh.

Anthony Ryan (*1970) pochází ze Skotska, žije v Londýně a vystudoval historii. Nějakou dobu byl zaměstnaný v britské státní správě, po úspěchu svého prvního románu Píseň krve se však rozhodl začít psát na plný úvazek. U nás tuto knihu vydalo v roce 2014 nakladatelství Host. Stejně tak druhou knihu série Pán věže (2015) a třetí Královna ohně (2016). Pokud se vám trilogie zalíbí, rozepsal další s názvem Draconis Memoria: Oheň probuzení, na nějž navazuje Legie plamenů. Závěrečnou část The Empire of Ashes připravuje nakladatelství na léto 2020, takže si ještě počkáte. Ale určitě to bude stát za to. 

Anthony Ryan, Píseň krve
Vydal: Host (2014), Překlad: Jakub Kalina, Formát: 624 stran

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na