Domů » Články » Podle Seznam Zpráv jsou esportovci spíše influenceři

Podle Seznam Zpráv jsou esportovci spíše influenceři

Redaktor Seznam Zpráv Jan Marek tvrdí, že špičkoví hráči jsou spíše influenceři než profesionálové. Jaká je hranice mezi profesionálním hraním videoher a esportem?

Gaming je v širším historickém rámci poměrně nový fenomén, který se neuvěřitelně rychle rozvíjí především díky globalizovanému světu a závratnému růstu technologických inovací. Proto je vhodné k tomuto tématu přistupovat opatrně a s rozvahou, aby se dále nešířily mystifikace, polopravdy a nevznikaly informační šumy. Ty pak mohou mást čtenáře mainstreamových médií, kteří třeba nikdy prstem ani nezavadili o gamepad. Názornou ukázkou nezodpovědného nakládání s videoherním tématem je nedávné vyjádření na Seznam Zprávách od žurnalisty Jana Marka, konkrétně se jedná o článek Tihle kluci si hraním her loni vydělali skoro tři miliardy korun.

Svět profesionálních hráčů videoher není pouze esport

Základním problémem článku je pojetí profesionálního hraní videoher. Ačkoli platí, že každý esportovec je profesionálním hráčem videoher, neplatí už obrácená vazba, že každý profesionální hráč videoher je esportovec. Vydělávat hraním videoher se může totiž také (mimo jiné) content creatingem, neboli tvorbou obsahu. Content creatorem je například Tyler Blevins a.k.a. Ninja. Ten má hlavní příjmy právě z content creatingu, neboli tvorby obsahu a esportové aktivity má vedlejší. Výroky v článku jako: „Je to dané tím, že špičky mezi hráči jsou v náplni svého povolání spíše influenceři, než profesionálové v esportu,” platí pro možná špičku content creatingu, těžko říct, jestli pro špičku všech profi hráčů, ale rozhodně ne obecně pro špičku esportu, jak autor usuzuje již v úvodním odstavci článku.

Ztraceno v překladu 

Autor článku často odkazuje na původní text renomovaného média Forbes. V textu se bohužel nevyskytuje název původního článku ani odkaz skrze hyperlink přímo v textu nebo alespoň pod článek. Téma je ovšem tak specifické, že za zdrojový text se dá považovat nedávný článek pro Forbes Top-Earning Video Gamers: The Ten Highest-Paid Players Pocketed More Than $120 Million In 2019 od Matta Pereze. V původním článku však nepadlo o esportu jediné slovo. Navíc citace Perezova článku od Jana Marka “pro gaming existuje stále ještě takový Divoký západ” z původního “Pro gaming is still the Wild West” smrdí jako strýček Google Translator s tetičkou ctrl+c.   

Článek jako takový má řadu rezerv, a proto Janu Markovi přeji do budoucna lehčí ruku při psaní. Závěrem jsem chtěl ještě odkázat na autorské video z článku, které podle zdrojování dal dohromady právě Jan Marek a publikoval skrze svůj YouTube. Proklik z videa ovšem není možný a na samotném YouTube není video k dohledání.

Source :

SeznamZpravy

Láďa Havrland
Written by
Loot and shoot ve Warframu a souboj o přežití světa v Mortal Kombat jsou moje dva oblíbené gamingové koníčky. Rád se pustím i do jiných žánrů, snad kromě Battle Royale, kolem kterého obecný hype přiliš nesdílím. Gamingu se věnuji i v rámci studia sociologie na FSV UK a o volných chvílích si rád zafotím, složím nějaké audio nebo pohraju s vektory v illustrátoru.

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na
X