fbpx

Pokémon Go ztrácí na síle. Přišel o 80 % pravidelných hráčů

Přesto loňský fenomén stále generuje skvělé zisky

Pokémon Go vloni v létě způsobil celosvětové šílenství. Mobilní japonské příšerky od Nianticu a Nintenda dokázaly vygenerovat pohádkové zisky, což ostatně potvrzují i finanční zprávy z února, v níž se autoři pochlubili i čísly z jiných her. V případě pravidelných hráčů na tom pokémoni ovšem nejsou tak dobře jako při startu.

AKTUALIZOVÁNO: Upřesnili jsme data podle serveru Recode, který uvádí, že tato čísla platí pouze pro Spojené státy, což náš původní zdroj nepsal. Zároveň komentují, že se statistiky v Asii či Evropě mohou znatelně lišit – v dobrém i špatném slova smyslu.

PŮVODNÍ ZPRÁVA: V době své největší slávy hrálo mobilní hru Pokémon Go pravidelně každý den více než 28,5 milionů hráčů po celém světě ve Spojených státech, další desítky až stovky milionů hráčů po celém světě. Nyní je tomu ovšem jinak – počet lidí v USA, kteří každý den loví virtuální potvůrky, spadl na pět milionů skalních fanoušků. Podle serveru comScore jde tedy o 80% pokles.

Číslům do jisté míry pomohlo vydání druhé generace pokémonů z regionu Johto (gameboyové hry Gold/Silver), které vzbudilo zájem některých trenérů. Analytici z comScore ovšem tvrdí, že nešlo o pravidelné unikátní hráče – jde jen o zvídavé lidi, kteří pustili hru, aby okoukli novinky, a po několika dnech zase nechali aplikaci ladem. Z toho důvodu se nemohli promítnout do výsledné statistiky.


Soudě podle reakcí hráčů na sociálních sítích, redditu a herních diskuzních fórech stojí za velkým úbytkem především pomalé vydávání opravných balíčků a celková nestabilita aplikace v úvodních měsících hraní. Nejvíce hráčů, především těch méně trpělivých, odešlo už v půlce podzimu. Tematické eventy nalákaly zpět jen malý zlomek.

Je ovšem na místě podotknout, že pětimilionová základna pravidelných hráčů je stále velice slušné číslo, za které by jiné hry daly půlku království, princeznu, zlatého vepříka či kdovíco. Autoři sami uznávají, že je poněkud obtížné monitorovat čísla mimo USA, především ta v Asii, kde může být celkový počet hráčů znatelně větší. Co se týče Evropy, tam očekávají pravý opak a předpokládají, že fenomén zde umřel rychleji než v USA. NA relevantní data si máme prý počkat.

Snad netřeba ani dodávat, že Pokémon Go navíc i po velkém odlivu vydělává slušné peníze – rozhodně mnohonásobně více než zbytek mobilních titulů od Nintenda, ať už tím myslíme Super Mario Run či Fire Emblem Heroes. (Který je mimochodem fantastický, pozn. Tran.)

A když už nic, může se chlubit několika prvenstvími. K tomuto dni má na 650 milionů stažení z Google Play a AppStore, stejně tak jako desetimiliony stažení APK instalaček. K někdejšímu počtu pravidelných hráčů se už ale Pokémon Go zřejmě nevyšplhá.

Čtěte také: Nintendo si mne ruce. Jeho mobilní hry vydělávají, v čele je Pokémon Go

 

Zdroj:

VG247

Lukáš Majer
Občas hraju, občas sportuju, většinou sním.