Domů » Project Hospital » Project Hospital Recenze

Project Hospital Recenze

Vyzbrojení doktorským pláštěm, stetoskopem a obrovskou lékařskou knihou jsme zasedli k novému českému nemocničnímu tycoonu, abychom si alespoň na několik hodin svého krátkého života vyzkoušeli, jaké to je na zelené ploše vystavět vše od základů, vybavit a otevřít potřebná oddělení, najmout do nich zaměstnance a společnými silami se postarat o nemocné pacienty.

[arve url=”https://www.youtube.com/watch?v=LcklSFgih9Q” /]

Představa to byla krásná

Od prázdného pozemku až po velkou nemocnici…, to byl ten krásný obrázek, který jsme si před spuštěním Projekt Hospital malovali. Skutečnost nás však poněkud zaskočila. Úvodní tutoriál rozdělený na tři části je sice názorný, ale informativně nedostačující a neposkytl nám tedy do začátku takovou pomoc, jakou bychom potřebovali. Začínat potom okamžitě kampaně, které by měly doplnit znalosti a nadále hráče vést, pro nás byla přímo sebevražda. První část jsme začínali tak dlouho, dokud nás nezačala bolet hlava a oko nepostihl tik. Ponechali jsme proto pacienty prvního dílu kampaně svému osudu a pustili se raději do všeho pěkně od začátku.


Stavba a vybavení

Sandbox nabízející několik map, na kterých jsme mohli položit základní kámen naší vysněné nemocnice, sice neoplývá dostatkem pomocných informací, ale dává prostor a čas k pochopení toho, jak co vlastně funguje.

Prvním oddělením, které je bezesporu třeba vystavět, je pohotovost spolu s radiologií, která zajistí základní přísun pacientů. Stavba jako taková není nikterak složitá a k dispozici máte nejrůznější předpřipravené místnosti, které byly naší spásou…, tedy alespoň do té doby dokud jsme měli dostatek financí. Je ale třeba vše pečlivě plánovat, protože samotná stavba je sice snadná, ale demolice jako taková už nikoliv. Dokonce bychom řekli, že pravidlo “Dvakrát měř, jednou řež”, neplatí jen u opercí. Nejednou se nám podařilo postavit jednu z předpřipravených místností o malinký kousek dál, než jsme potřebovali a možnost vrácení akce jediným klikem na ovládacím panelu, a nebo posunutí celku kousek stranou, ve hře z nějakého nám naprosto nepochopitelného důvodu chybí. Často nám tedy nezbývalo nic jiného, než vše složitě kousek po kousku prodat (navíc jen za část pořizovací ceny) a zdemolovat.

Je proto velmi důležité si hned na začátku pečlivě rozmyslet, co a kam postavit, protože nejednou jsme se potýkali s problémem, kam ještě docpat privátní pokoje či vyšetřovnu, aby byly všechny místnosti oddělení pohromadě a sestry s lékaři jen neefektivně neběhali sem a tam po chodbách.


Lékaři a pacienti

Postavení oddělení ovšem je teprve začátek, protože to co nemocnice ke správnému fungování potřebuje, je kvalitní personál a co nejvíce pacientů. Najímání personálu není nijak extra složité, ale rozhodně se vyplatí mu věnovat trochu času. Každý potencionální zaměstnanec, ať už jde o lékaře, sestru, laboranta či uklízečku, má vlastní úroveň vzdělání a osobní vlastnosti. Nedoporučujeme například zaměstnat lékaře, který je nočním ptákem na denní směnu, protože zcela logicky bude mnohem efektivněji pracovat na směně noční. To samé platí u míry vzdělání a zkušeností. Věřte nám, že nechcete mít na oddělení samé stážisty či jen levnou pracovní sílu, která nerozezná slepé střevo od infarktu.

Pacienti trpí rozličnými chorobami a úrazy, jejichž léčba je velmi komplexní a čím víc oddělení máte otevřených, tím více pacientů si k vám bude chodit stěžovat na svá bebí. Komplikovaná zlomenina nebo rýma, na tom tak úplně nezáleží. Vše se dá léčit a personál nemocnice je na to plně připraven. Bohužel jsme se několikrát setkali s tím, že pacient nám kolaboval na chodbě, zatímco lékař se nerušeně dloubal v nose na lékařáku. V tu chvíli nám bytostně chyběla možnost určit pacientům prioritu a dotáhnout tak za ním lékaře za pačesy. Ale až na tyto malé zádrhele péče o pacienty funguje perfektně. Avšak i u atestovaného lékaře se může stát, že si nebude vědět rady a vyžádá si vaší konzultaci. Přeci jenom jste šéf a jako takový byste se měl ve své práci vyznat. Máte tak možnost se o každého pacienta postarat osobně. Sami jsme si vyzkoušeli jaké to je provést nemocného z pohotovosti na chirurgii, poslat ho na sál na operaci a po vyléčení slavnostně domů. Nemusíte se ale bát. Pro případ, že by vás léčba jako taková tak úplně nezajímala, můžete přenechat pacienta plně v rukou personálu a jenom nadšeně sledovat jeho cestu nemocnicí.


Pojišťovny a finance

Celý tenhle cirkus je samozřejmě třeba nějak financovat a zde, stejně jako ve skutečném světě, přicházejí ke slovu pojišťovny. Ty vám poskytují pravidelný denní přísun nemocných a spolu s nimi granty, které nás nejednou zachránily od bankovní půjčky. Bohužel žádnou pojišťovnu nelze o granty ždímat do nekonečna. Úkolů zajišťujících finanční injekci tak není příliš mnoho a velmi brzy je vyčerpáte. Jediným přísunem peněz se tak ve finále stanou příjmy od pojišťoven za provedené zákroky při vyléčení pacienta. Tak jak tomu bývá ve skutečnosti i tady platí, že čím větší zákrok a horší nemoc, tím víc od pojišťovny dostanete. Pohotovost tedy vydělává oproti například chirurgii velmi málo a radiologie pak třeba vůbec. Nemocnice však potřebuje ke svému správnému chodu všechna oddělení a tak se ve finále stává, že ty na příjmy bohatší oddělení vydělávají na chod těch méně výdělečných.

Někdy se ovšem i přes veškeré snahy stane, že není dostatek peněz na vystavení dalšího oddělení, které nemocnice nutně potřebuje, a dojde na již zmiňované bankovní půjčky, které jsou samozřejmě zatížené menším úrokem. V tomto případě nám však chyběla možnost půjčit si či vrátit menší částku, než rovných 20 tisíc, protože se nám velmi často stávalo, že jsme sice byli několik tisíc za den v plusu ale ne dost na to, abychom uhradili celou splátku najednou a tak jsme dál museli platit další a další úroky. Jasně, tady asi body navrh za realitu, ale zas tak krutá ta realita být nemusela.


Pár slov na závěr

 

Jakmile ale jednou pochopíte jak vše funguje, tak se z vás v mžiku stane ostřílený ředitel nemocnice. Velkou škodou však zůstává, že hra vás nenutí posouvat se dál. Naučíte se jak postavit jednotlivá oddělení, jak donutit nemocnici, aby fungovala, ale pak se najednou dostanete do bodu, kdy už zkrátka a dobře není co zlepšovat. V kampani sice naleznete několik výzev, ale vše v podstatě za stejných podmínek, kdy se hra stane mírně jednotvárnou. Je proto stále co zlepšovat a rozhodně bychom uvítali, kdyby časem přišly nové druhy map a kampaní. Avšak času, který jsme strávili nad Project Hospital, ani v nejmenším nelitujeme, protože tato hra je ve své podstatě velmi originální a přináší zajímavý pohled na to, co je to nemocniční tyccon.

 

Petra Kotrbová
Written by
Redakční sluníčko v tom smyslu, že vám způsobí rakovinu kůže, pokud se na ní jenom zle podíváte. No a následně si vás podají Amahara s Pro-sekem, protože na milovanou ženu a snachu klanu Kotrbů se nesahá! Byli jste varování
X
X