První hraní: Fortnite

Kvalitních kooperačních děl není nikdy dostatek. Je nový projekt Epic Games jedním z nich?

George A. Romero před řadou let přivedl do filmového žánru první živé mrtvé. Jeho akční horor Dawn of the Dead si velmi rychle získal rozsáhlé množství fanoušků, které chodící těla naprosto učarovala. Před několika týdny zemřel, jeho odkaz však žije dál jak na plátnech kin, tak i ve hrách, jejichž tvůrci se vezou na mánii, kterou vytvořil.

Přiživit se na oblíbenosti dané tématiky chtějí nyní i tvůrci zombie akce Fortnite, kteří podobně jako řada jiných uchopili kultovní koncept a přepracovali ho dle svých představ. Jejich dílo dorazilo před pár dny do předběžného přístupu, jak se nám líbí, vám řeknou následující odstavce.


A zase ti umrlci

Série pokusů na lidech se vědeckému týmů nevyvedla. Místo věčného života dali svým pacientům nebezpečný virus, který z nich udělal chodící mrtvoly, jež stále touží po čerstvém lidském mase. Záchranný tým vedený Chrisem Redfieldem a Jill Valentine bohužel při řešení situace selhal. Z laboratoře se přes jejich mrtvá těla prodrala horda nemrtvých, která začala velmi rychle pustošit přilehlé město. Nákaza se během pár dní rozšířila do celého světa. Globální vláda pod vedením prezidenta USA se nakonec rozhodla spustit záchranný program, jehož cílem bylo dostat většinu přeživších v raketoplánech mimo zemský povrch. Vy jim v tomto nesnadném úkolu musíte jako člen lokální domobrany pomoci.

Fortnite vás už na samém začátku vrhne do světa zamořeného bezhlavě jednajícími monstry. Vaším hlavním úkolem bude v prvních minutách záchrana malé skupinky přeživších, která se snaží v jednom z raketoplánů dostat pryč ze zamořené zóny. V jejich snaze jim brání především monstrózní armáda nemrtvých, jež stále útočí na jimi držené pozice.

Vaší prioritou se po doražení do hordami obléhaného tábora stane obrana primárního přístupového bodu. Uprchlíci díky vám získají čas k natankování stroje, který je má odnést do bezpečí. Na vaší maličkost bohužel zapomenou, takže jste ponecháni spolu s dalšími hrdiny na pospas pomalu přicházejícímu zlu, před kterým vás může uchránit jen monstrózní generátor, který je nezbytné v rámci tutoriálu opravit.


Budujeme ve velkém

Po absolvování úvodních naučných misí vás Fortnite postaví před děsivě vypadající menu, v jehož rámci budete mít možnost vylepšovat aktivní i pasivní dovednosti vaší postavy, rozšiřovat tým přeživších, zvyšovat statistiky vámi obývané pevnosti a zefektivňovat zbraně, kterými budete čistit zemský povrch od dotěrných nepřátel. Mimo jiné vám také umožní posílat na několikahodinové výpravy rekruty, kteří vám z nich budou nosit nové předměty, výrobní suroviny a k budování nutné materiály, bez kterých toho moc nepostavíte.

Výstavba báze je jedním z pilířů tohoto díla. Budování je tu zpracováno velmi jednoduše, prakticky k sobě jen lepíte zdi z určitých materiálů. Na vybudovanou stavbu následně připnete různé typy pastí, které slouží primárně k tomu, aby zastavily postup pomalu se sunoucích nepřátel. Spektrum nástrah je relativně pestré. V nabízené paletě naleznete Teslovy věže, vystřelovací bodce, do zdi zasazená kopí a plyn vypouštějící průduchy.

Osobně jsem si nejvíce zamiloval budování v již zavedených městech. Když jsem propojoval nové struktury se starým základem, vždy jsem cítil příjemnou hravost celku. Prakticky jsem u přestavování předem nadefinovaných metropolí strávil několik desítek hodin, jedná se totiž o velmi chytlavou zábavu, která hračičky jen tak neomrzí.


Velkolepá destrukce

Ve městech budete stavět základny jen minimálně, primárně se v nich zaměříte na destrukci všeho ve vašem dosahu. Prakticky každý předmět či stavbu je ve Fortnite možné rozmlátit za pomoci velkého krumpáče, který vaše postava nosí na zádech. Stabilním bušením do zdí, televizí, plotů a stromů docílíte toho, že vám z nich začnou padat suroviny nutné pro budování opevnění, tvorbu pastí a výrobu zbraní a nábojů, které následně použijete k jejich naládování.

Suroviny nemusíte získávat jen skrze destrukci, když budete město pečlivě procházet a prohledávat, objevíte je i v zapomenutých kumbálech, uzamčených trezorech a haldách odpadu, který nejednou skrývá velmi příjemná překvapení. Průzkum města je v tomto díle hodně zásadní. Při procházkách metropolí totiž naleznete překvapivě pestré spektrum úkolů, které lze plnit v průběhu mise.


Zachraň, zabij, přines

Elementární náplň misí tu má stále stejný nádech. Po většinu času zlepšujete vaši domovskou základnu, běháte po městě, hledáte tajné složky, zachraňujete uprchlíky nebo zapínáte defenzivní štíty, které mají šířící se zlo udržet na uzdě. Po aktivování defenzivních konzolí či nalezení přeživších se vždy spustí obranná fáze, v jejíž rámci musíte po určitý čas likvidovat neustále přicházející vlny protivníků. Pokud se vám podaří cílový objekt ubránit až do konce, mise je zakončena vaším úspěchem, za který jste následně odměněni zkušenostmi a truhlicí, v jejíž nitru objevíte pušky, meče, výbušniny, výrobní suroviny, zkušenostní balíčky, náboje a nové typy hrdinů.

Před začátkem mise si můžete vždy navolit hrdinu, za kterého ji absolvujete. Fortnite vám nabídne celkem čtyři primární herní třídy, které jsou následně rozvětveny do čtyřiceti podskupin. V hlavní nabídce naleznete tuhé vojáky, šikovné stavitele, mrštné vrahy a outlandery, kteří užívají v boji nadlidské schopnosti a futuristické vybavení. Já sám jsem si nejvíce oblíbil na budování zacílené projektanty, jež se specializují na efektivní vylepšování obranných struktur a smrtících pastí, které dokáží na vyšších úrovních hodně potrápit přicházející nepřátele.

Současná škála nepřátel je relativně pestrá. Při podrobném zkoumání jejich stavů najdete v jejich řadách pomalé vypasené kreatury, nemrtvé nadhazovače, rozčílené polorozpadlé manželky a gigantické tanky, před kterými dlouho neobstojí žádná zeď. Návrh neživých monster se mi v tomto titulu skutečně zamlouvá, nejvíce mě na nich asi fascinuje klidová fáze, ve které je můžete často nalézt, když zrovna nedrtí vás, vaše společníky, nebo vámi vybudované stavby.

This slideshow requires JavaScript.


Volba osamělého vlka

Hordy umrlých nepřátel budete v rámci hry pro více hráčů eliminovat s dalšími třemi živými společníky, kteří si podobně jako vy budou mít možnost nastavit výbavu a třídu, za níž budou v následujících minutách hrát. Komunita je ve Fortnite vcelku rozumná, většinou jsem se setkal s normálně se chovajícími jedinci.

Ne každému lidé vyhovují. Pokud patříte mezi hráče, kteří preferuji samotu, mají pro vás tvůrci Fortnite společníky, které si určitě zamilujete. Vojáci kontrolovaní AI tu totiž reagují rychle, efektivně a hlavně bez zbytečného rozmýšlení, které jejich živé protějšky občas značně zpomaluje. Na podobné úrovni jako umělá inteligence je v tomto díle i technická stránka. Hra mi po celou dobu hraní jela i přes příjemně vypadající vizuál stabilně na 60 FPS bez výraznějších propadů snímků, zamrznutí či pádů celku, jež trápí jiné podobně laděné projekty.

This slideshow requires JavaScript.


Král předběžného přístupu

Pokud jste náš text dočetli až sem, jistě se ptáte proč se tvůrci Fortnite rozhodli vydat cestou předběžného přístupu. Odpověď je překvapivě jednoduchá. Chtějí svůj projekt maximálně vyladit s komunitou, která jim v tomto snažení nyní za své peníze velmi aktivně pomáhá. V současné fázi vývoje nabízí osobitá akce od Epic Games řadu zajímavých mechanizmů, kterými dokáže zaujmout. Jejím hlavním problémem je pomalu nastupující stereotyp, který je po několika hodinách hraní skutečně citelný.

Kvalita her v předběžném přístupu není zrovna nejvyšší. Novinka od Epic Games je v tomto ohledu hodně příjemným překvapením. Možná právě proto se ji nebojím fandům žánru doporučit již v této fázi vývoje. Pokud máte rádi budování, kooperaci a bezhlavě útočící nemrtvé, je pro vás tento akcí napěchovaný titul jasnou volbou.

Po pěti letech vývoje k nám konečně dorazila dlouho očekávaná akce z dílen otce kultovního Epic Games. Fortnite je kvalitní kooperační akce, která si zaslouží pozornost už ve fázi předběžného přístupu. Jejím hlavním problémem je vyšší pořizovací cena a pomalý nástup stereotypu. Jestli vám nevadí investovat peníze do díla, které bude časem zdarma, klidně do něj své finance již nyní vrazte.

Zdroj:

Vlastní

Ondřej Zeman
Recenzent, který se specializuje převážně na recenze nezávislých titulů. Mezi jeho oblíbené žánry patří strategie, izometrické RPG a klasické tahovky.