Domů » Články » Herní novinky » První hraní: Tom Clancy’s The Division

První hraní: Tom Clancy’s The Division

Poslali jsme Martina do pandemií nakaženého New Yorku. Vrátil se sice polámaný a nakažený, ale plný dojmů.

Minulý víkend strhl na sebe veškerou pozornost jeden z nejočekávanějších počinů Ubisoftu – Tom Clancy’s The Division. Pokud jste si hru včas předobjednali (nebo jste měli takové štěstí, že vás vybrali do testování), mohli jste se vyřádit v uzavřené betě a na vlastní oči vyzkoušet mechanismy této TPS.

Řada z vás si jistě vzpomene na vyšperkované demo z E3 2013, tedy open-world RPG s nádhernou grafikou a zajímavou postapokalyptickou vizí New Yorku. Alespoň tímto způsobem byla nejdříve prezentována. Hru samotnou potkala řada velkých problémů, úprav a odkladů. Změnila se původní prezentovaná grafika, upravily se mechanismy hry a tak dále. A jak na mě tedy beta The Division zapůsobila?


Fallout New York

Zápletka se točí kolem stínové vlády, která vyvinula virus a měla záhadnou potřebu simulovat pandemii. Jak už tomu bývá, šíření nákazy (originálně skrze bankovky) na Black Friday se zvrtlo a virus se nekontrolovatelně šířil po celých Spojených státech.

Spásou má být speciální vládní organizace Divize, jež se snaží nákazu potlačit, ale příliš se jí to nedaří. Příběh nás zavede do zdecimovaného New Yorku, jehož populace dosáhla kritického minima, a k vyřešení nastalé situace Divize vyšle skupinku agentů, tedy hráčů samotných.

Atmosféra města působí solidním dojmem. Ulice plné vraků aut, pytlů s odpadky, desítek přeživších, padajícího sněhu a z dáli doléhající střelby skvěle vytváří hutnou atmosféru. Jediným aspektem, bortící jinak skvělou stylizaci, je downgrade grafiky. Od E3 dema z roku 2013, které bylo plné efektů a dalo vyniknout surovému postapokalyptickému New Yorku, se výrazně liší. Efektů na úkor stability ubylo a The Division se tak stává druhým Watch Dogs. Místy působí prostředí příliš sterilně a suše, škoda.

the division screenshot beta 2


Hru jsem hrál na Xboxu One a porovnával i na PS4. Na obou konzolích hra běží krásně plynule v 30 FPS. Grafická stránka je téměř stejná, avšak některé scény vypadají lépe na Xbox One, jiné na PS4. Pokud se tedy budete s koupí rozhodovat, tak směle říkám, že ani s jednou verzí neuděláte chybu. Nejlepší grafický zážitek dostanete na PC, pokud máte silnou herní sestavu, tak věřím, že se přiblížíte grafikou zmiňovanému E3 demu.

Beta The Division nám dala okusit úvodní krůčky hry, tedy jednu hlavní příběhovou misi a vícero variací těch vedlejších. V té hlavní osvobozujeme milicí sužovanou základnu Divize a lékařský personál, jenž je držen v přilehlém stadionu.

Po cca 40 minutách akční jízdy na vás čekají pouze vedlejší mise, které bych rozdělil na osvobození rukojmích, eliminaci teroristů a sbírání vybavení. Herní náplň na poměry bety mi přijde až příliš nezáživná, po pár hodinách hraní se v mém případě dostavil stereotyp. Plná verze přinese snad více obsahu a záživnější aktivity.

the division screenshot beta 3


Jednotlivé mise jsem procházel buď sám, či s pomocí několika spoluhráčů, které můžete nabrat v táboře z úvodu hry. The Division je cílen od začátku vývoje jako co-op hra, ale pokud patříte k osamělým vlkům, tak bez problému obstojíte. Co mě zamrzelo, byla nastavená obtížnost, která se dynamicky přizpůsobuje hře jednoho nebo více hráčů.

V sólo hře jsem úvodní misi prošel bez jediné obtíže. V případě co-opu se laťka obtížnosti výrazně zvedla a celý průchod byl mnohem zajímavější výzvou. Pokud si to chcete vyřídit s některým z hráčů, je tu PvP aréna neboli Dark Zones.

Zde se střetnete většinou s ostatními hráči v obtížnějších přestřelkách za lootem nebo proti sobě. Já jsem si bohužel Dark Zones příliš neužil, neboť po vstupu na mě začalo střílet hned několik hráčů a po několikátém loadingu jsem to vzdal. Holt hráče si v MMO hrách člověk nevybírá.

V času hraní příběhových misí si nelze nevšimnout až trestuhodně hloupé AI. Tupí útočníci se bezhlavě vrhají proti svému cíli, takže se krásně kryjete za autem a proti vám se řítí přesila teroristů, militantů a jiné newyorkské verbeže s tyčemi. Za nimi se kryje za auty pár dalších útočníků s puškami, které jednou přesně mířenou ranou dostanete. Jednoduše AI se nebojí a jde si tvrdě pro kulku.

the division screenshot beta 1


Budeme se těšit?

Beta The Division mě bohužel příliš nezaujala, pořád vzpomínám na krásné E3 demo a marně doufám ve změnu aktuální podoby. Hra je až příliš cílena na PvP, ale pokud padnete na dementní hráče, tak garantuji zkažený zážitek, jakož tomu bývá u podobných her.

Průchod misemi zvládnete bez obav sami a na podporu spoluhráčů se můžete vykašlat, ale připravíte se o vydatnou zábavu. Pokud holdujete hrám jako Destiny, je The Division pro vás povinnost. Jestliže mezi ně nepatříte, doporučuji se vyhnout tomuto kousku a zvolit jinou z aktuálně vycházejících her, cílených spíše na sólo zážitek. V případě, že jste se k betě neměli jak dostat, máte možnost ji zdarma vyzkoušet v druhé polovině února.

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na
X