Razer BlackWidow X Chroma Recenze

Po sluchátkách SteelSeries tu máme asi nejdražší zapůjčenou věc, která kdy prošla našima rukama. Ačkoliv samotná cenovka nám přijde trošičku přestřelená, nemůžeme říct, že by Razer BlackWidow X Chroma byl propadák. Naopak, návrat k naší staré klávesnici docela zabolí.

Tento kousek je revize poměrně úspěšné série mechanických herních klávesnic od výrobců zelenavých periferií. Od svého předchůdce několika výrazných změn, některé k lepšímu, jiné k horšímu. I přesto se ale jedná o famózní kus periferie.


Robustní herní démon

Pakliže jste vlastnili starší Razer BlackWidow Chroma, poznáte rozdíl hned na první pohled. Místo plastové konstrukce jsme se dočkali celokovové s krásně vyleštěným matným povrchem. Klávesnice tím pádem působí robustně a luxusně.

S tím souvisí i fakt, že je X verze o dost těžší – váží skoro tolik co 17″ notebook s kovovými šasi. Výrobce uvádí, že použitá slitina se používá při výrobě vojenské techniky, tudíž vedle slušně vypadající herní klávesnice máte i obstojnou zbraň na zombie apokalypsu.

Po stránce designu tudíž není co vytknout, již při pohledu ale některé zřejmě nepotěší absence funkčních tlačítek. Obzvlášť pracujícím budou chybět samostatné klávesy pro e-mailové klienty, kalkulačku či jiné naprogramovatelné funkce.


To by byl asi nejzásadnější nedostatek, na který jsme narazili. O něco menší krok zpět oproti předešlé generaci je odstranění slotů pro USB, sluchátka a mikrofon na boku klávesnice. Těžko říct, co vedlo autory k tomu, aby odstranili jednu z nejužitečnějších prvků staré BlackWidow.

Hráče s velkými dlaněmi nepotěší ani absence plochy, kam by si mohli opřít hřbety svých rukou. Obzvlášť ti, co z paření chytli karpální tunel, nemusí vyvýšené klávesy bez přídavné podložky pod ruku přivítat s povděkem.

Milým překvapením byla přihrádka pod klávesnicí, kam můžete schovat kabel podle svého gusta a tím se ušetřit od klubíčka drátů na stole. To by bylo k designu BlackWidow X Chroma, pojďme se zaměřit na funkčnost v praxi.

razer blackwidow chroma x 4


Klávesová nirvána

Pokud jste ještě nikdy nepřišli do styku s mechanickou klávesnicí, je vhodné vás upozornit na jednu věc – připravte se na pořádný randál. Ani BlackWidow X Chroma není žádnou výjimkou a každý úder jde slyšet, při rychlém psaní to zní, jako byste stříleli z kulometu.

Záchranou by mohla dva roky stará verze Razer BlackWidow Ultimate Stealth, ovšem počítejte s tím, že budete muset oželet kovovou konstrukci a vesměs všechny novinky, které loňská verze přinesla. Pokud máte spavé spolubydlící či malé děti, možná vám ale jiná možnost nezbude. Neberte to ovšem jako mínus pro tento konkrétní kousek, hlasitost je problémem všech mechanických klávesnic.

Oproti nízkozdvihovým klávesám vyžaduje tento kousek o něco ráznější úder, než jste možná zvyklí. Možná proto pak dělá klávesnice takový randál, psaní na ní si ale rychle osvojíte a každý stisk a cvaknutí jde citelně znát. Tudíž se nestane, že byste si nebyli jistí, zda jste klávesu zmáčkli či nikoliv.

Výrobce navíc garantuje životnost více než 80 milionů úderů, vydrží tak s vámi nejspíše několik let litých online zápasů. Anti-ghosting až pro 10 kláves potěší především hráče, kteří mlátí do klávesnice všemi deseti v rychlém sledu.

razer blackwidow chroma x 3


Na BlackWidow X Chroma se díky tomu hraje i píše fantasticky a máte pocit absolutní kontroly nad svými údery. Nutno uznat, že na mechanických klávesnicích se prsty pletou málokdy a překlepy jsou spíše ojedinělé.

Odezva ve hrách je taková, jakou byste při této cenové kategorii očekávali. Zkoušeli jsme Dotu 2, CS: GO i druhý Starcraft 2 s vlastními nastavenými makry. Hrálo se s nimi perfektně a doba osvojení nového kusu periferie nepřesáhla prvních pár minut zápasu.

Mluvě o makrech, všechny klávesy si můžete namapovat podle sebe přes skvělý program Razer Synapse. Ten odkrývá pravou sílu klávesnice nejen po stránce funkcí, ale i vizuálu – jdou přes něj totiž nastavit veškeré barvy a světelné efekty.

razer-blackwidow-x-chroma-2_w_600


V Razer Synapse je síla

Jakmile se naučíte s tímto speciálním programem pracovat, nedáte už bez něj ani ránu. Společně s klávesnicí tvoří kombo, které si zamilujete. Nastavení maker asi nikoho nepřekvapí, tady ovšem veškerá zábava nekončí.

Profily s naprogramovanými klávesami si můžete uložit a poslat do cloudu. Pokud hodně cestujete (třeba na LANky a turnaje), určitě tuhle službu oceníte stejně jako ti, co hrají aktivně více her a děsí se, že by museli mapovat klávesnici po každém spuštění.

Zde ke slovu přijdou i barevné profily. Můžete si nastaviti barvu a efekt vybraných kláves, my jsme si v MOBA hrách třeba zvýraznili QWER, ve střílečkách WASD a ve strategiích několik kombinací. I v tmavých prostorách tedy máte na očích ta nejdůležitější tlačítka a nejste rušení jinými.

Skvělé je, že všechny nastavené můžete profily nejen sdílet, ale i stahovat. Komunita okolo Razeru je poměrně živá a v její databázi najdete nespočet připravených nastavení ke konkrétním titulům, což mnohým může přijít vhod.

razer synapse


Synapse nabízí i šílené množství úprav barev a světelných efektů. Pro někoho je to možná zbytečnost, ale věřte nám – jestli se k tomu někdy dostanete, strávíte nad zábavným štelováním barviček klidně i hodinu.

Program nabízí něco přes 16 milionů barev a šest základních světelných efektů, od prostého jednobarevného svítění po mexické vlny. Možnosti jsou opravdu pestré a každý si přijde na své. Pokud se podíváte po internetu, najdete tam i krásné profily, které vám na klávesnici vykouzlí i ksicht Maria. Hráči sobě.

Obloukem se vrátíme k technické části. LEDky svítí oproti konkurenčním modelům o něco intenzivněji, a to díky jednoduché fintě – plastové lampičky nejsou přímo pod spínači kláves, ale nad nimi. V případě nouze jdou jednoduše vyměnit a nemusíte rozdělávat celou klávesnici.


Fantastický, ale drahý špás

Nejen oproti svému plastovému předchůdci, ale i konkurenci ušel Razer BlackWidow X Chroma slušný kus cesty a rozhodně bychom tento model označili za jeden z těch nejlepších v cenové kategorii. Herní společník je to vynikající a nedělá ostudu ani při psaní na něm, pro kancelářské práce byste ale měli koukat jinam. Koneckonců mluvíme o ryze herní klávesnici.

Pokud odhlédneme od absence samostatných kláves pro dodatečné funkce a slotů pro sluchátka, mikrofon a další USB zařízení, narazíme na další mínus. Cena není pro hráče nejpřívětivější a klidně bychom šli o pár stovek níž. Nicméně trváme na tom, že jakmile se vám dostane BlackWidow X Chroma do ruky, už ji nedáte pryč.

Razer BlackWidow X Chroma je skvělá herní klávesnice. Svou kovovou konstrukcí předčí většinu konkurenčních kousků a doprovodný program Razer Synapse z něj dělá opravdové herní monstrum. Největší překážkou pro některé může být vyšší cena a absence extra kláves.

Klady

  • Skvěle se na ní píše i hraje
  • Robustní kovová konstrukce
  • Hladký a luxusní design
  • Programovatelnost kláves
  • Obrovské množství úprav barev a efektů

Zápory

  • Cena by mohla být nižší
  • Absence extra programovatelných kláves
8

Super

Lukáš Majer
Občas hraju, občas sportuju, většinou sním.