Recenze: Push the Button

Hry a divadlo? Pro někoho neslučitelná kombinace, která ale může dobře fungovat. Jako třeba v Push the Button.

Do divadla moc nechodím. Opravdu ne, naposledy jsem tak učinil někdy před více než deseti lety a ne úplně dobrovolně. Ono poslat čerstvě náctiletého na představení R.U.R. udělá mnoho věcí, ale vzbuzení zájem o tuhle formu umění mezi to nepatří.

O to větší překvapení pak bylo představení Push the Button od Mime Fatale.

Dějová linka je jednoduchá – parta holek se prostě zažrala do jedné bojové hry, která se nápadně podobá Mortal Kombatu a ne a ne se od ní odlepit. Mlácení do čudlíků na gauči tak střídají scény přímo z bojového ringu. Obě vrstvy představení se plynule střídají a každá vypráví stejnou story z jiné perspektivy.

Už název dívčí skupiny napovídá, že během celé show nepadne ani slovo. Nebylo to ani třeba. Pohyb těla, gesta a vůbec celý scénář byl postavený tak, že jste prostě věděli, o co na tom pódiu jde.

V tom asi bylo kouzlo celého Push the Button, ač tomu dost napomohlo samotné téma (v Mortal Kombatu by rozvětvené dialogy asi nikdo nečekal). Přesto bylo zábavné koukat, že dobře se dá vyprávět příběh beze slov.

Klobouk dolů samozřejmě zaslouží dívčí pětice. Robotická chůze, ladné pohyby, flexibilní úhyby před ranami protivníků, taneční choreografie – to vše plynulo jako voda a ladilo oku.

Jakožto člověk, který divadla už dlouho nevkročil, byla tahle bojovka naživo vstupenkou do jiného světa, do něhož jsem doteď odmítal vstoupit. Pokud jste seznámeni se žánrem těchto her, nemohli jste odejít mrzutí.

A největší mazec. Beatbox. Ústní hudební doprovod dvou pánů byl jednoduše bombastický. A to nemluvím jen o imitaci úderů a hlášek z Mortal Kombatu (FATALITY), ale i o adrenalinem napumpovaných melodiích, které celou show doprovázely. Klobouk dolů podruhé, tentokrát mužskému duu, kteří s mikrofonem předváděli muzické divy.

Pokud bych měl vzít naši herní škálu a natisknout divadelnímu uskupení na čelo číselné hodnocení, nejspíš bych sáhl po devítce. Vy ostatní si Push the Button nenechte ujít – budete mile překvapeni, jak vás na ten jeden večer zabaví.

Sledujte Mime Fatale na jejich facebookuwebových stránkách!

Viet Tran
Moravák a Asiat v jednom exkluzivním balení, oběť záchvatů kreativity a grafomanství. A prokrastinace. Twitter: @MarekTV. Blog (zatím neaktivní): Tranuju.cz