Domů » Články » Zajímavé » Reportáž: Utubering

Reportáž: Utubering

Na avizovanou a nakonec velmi kontroverzní akci jsme poslali i náš tým. Byl nakonec Utubering tak nepovedený, jak se říká?

V sobotu 27. 6. se v okolí pražských Letňan odehrál festival, nabitý snad vším, co by mělo dnešního teenagera zajímat. Organizátoři slibovali nový formát akce, který tu ještě nebyl. Ať už to bylo způsobeno trochu jiným pojetím, což si pravděpodobně málo návštěvníků uvědomilo, či třeba tím, že akce byla open-air

Mluvíme-li o jiném pojetí, kterým se Utubering lišil od ostatních akcí, vyplatí se tento termín přiblížit. Propagace festivalu neslibovala standardní formát „setkej se s YouTubery“, ale snažila se tuto akci více přiblížit festivalovému formátu. Na takových událostech samozřejmě najdeme mnohem více různých interpretů, a proto nám organizátoři stojící za známým a zavedeným Majálesem přivezli více než jen idoly novodobých náctiletých, v důsledku čehož byl Utubering rozdělen na čtyři stage – Youtube, Gaming, Fashion & Beaty a Music. Téměř každý návštěvník si tedy přišel na své.

Z velkého počtu známých jmen, která na festivalu figurovala, bych vybral jen pár, napříč všemi čtyřmi kategoriemi. Jirka Král, Pedro, Martin Rota, Herdyn, Johny Valda, Voxel, Johny Machette, Teri Blitzen, ShopaholicNicol, Gogo, Raego, Kontrafakt a mnoho dalších v jednom jediném areálu.

_DSC3877

Jednou z devíz festivalu byla i hudební vystoupení českých interpretů.


Myšlenka Utuberingu byla poměrně originální – spousta účinkujících v jednom areálu a za jednu vstupenku. A právě za tou hromadou umělců přišel dost velký dav lidí. Tím narážíme na pravděpodobně největší problém, který je festivalu momentálně vyčítán. Fronta u vchodu, která začala vznikat již dvě hodiny před otevřením, nekončící řady na jídlo či hodina čekání na svého oblíbeného youtubera.

Utubering, jak je již z názvu patrné, byl uspořádán do prstence, v jehož výsečích se pak odehrával program. Uprostřed se nacházela main stage, kde probíhal vystoupení, která zaujala pravděpodobně nejvíce diváků. Ovšem ačkoliv rozložení stanů po obvodu bylo na papíře určitě zajímavé, ve výsledku bylo relativně nepřehledné a pokud si člověk u vchodu nesehnal mapku, stalo se i z prostého „chci jít ke Gogovi“ relativně složitý úkol. Velikost areálu si zkrátka sama říkala o pár informačních cedulí navíc.

_DSC3823

Již záhy po začátku festivalu se před každým pódiem vytvořil neprostupný hlouček lidí svědčící o popularitě performerů.


I když jste na Utuberingu nebyli, pravděpodobně se vám donesla vlna internetovým reakcí jeho návštěvníků. Nečekejte ale, že je všechny posvětíme. Maminky s dusícími se dětmi jsme na akci pod širým nebem kupodivu nepotkali, byť je pravda, že v některých stanech bylo nepříjemně vydýcháno. Nepátrejme však po pravdivosti těchto tvrzení. Stačí si shrnout, že reakce na akci jsou veskrze rozporuplné. Zároveň je však na adresu internetových rejpalů, kteří za vším vidí chybu pořadatelů, či samotných účinkujících, třeba podotknout, že to byli právě oni, kdo na cestě k východu sbíral polystyrenové dekorace a pyšně si je nosil domů.

Nikdo nemůže ale divit ani umělci, který po tříhodinové autogramiádě odejde vystupovat na pódium a to i přesto, že před stánkem nechal řadu fanoušků čekajících na podpis. Rozvrh je rozvrh, což ale nemůže překvapit člověka, který se podobných festivalových akcí pravidelně zúčastňuje. Jako zcela zásadní problém je naopak třeba podotknout, že u vstupu nebyly kontrolovány platné vstupenky.

_DSC3821

Pro hráče videoher zde byla připravena gaming stage spolu s menšími stánky s počítačovými i konzolovými hrami.


Sečteno a podtrženo, Utubering byl určitě něčím novým, co tu ještě nebylo. Pro mnohé, kteří nejsou zvyklí na festivalový ruch, byl zklamáním, ostatní si ho ve většině případů užili. Nejedná se o příznak slabého ducha, řekne-li se, že na příští ročník je proč se těšit. Pořadatelé, což bychom jim přáli, se snad poučí ze svých chyb a dokážou ukočírovat davy fanoušků, kteří ne vždy chtějí poslechnout. A to bychom jim přáli. Ať je to jak chce, Utubering skutečně není akce, která by měla zapadnout.

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na
X