Domů » Resident Evil 2 Remake » Resident Evil 2 Remake Recenze

Resident Evil 2 Remake Recenze

Jó první den v práci. Každý z nás ho určitě zažil. Někdo se na něj těší, jiný má strach z nových kolegů a pro někoho to může být přímo noční můra, stejně jako pro začínajícího policistu Leona S. Kennedyho. Tenhle mladý zelenáč právě dostal práci u policie ve městě Raccoon City. To ale ještě netuší, co ho doopravdy čeká.

Nenechte se zmást jménem města. Já vím, čekali byste roztomilé mývaly, jenže místo nich jsou tu ulice plné nemrtvých zombie. Takže dámy a pánové, vítejte v Raccoon City, kde v září roku 1998 začala živoucí noční můra.

Zlo since 1996
Pokud patříte mezi fanoušky hororových her, určitě vám značka Resident Evil není cizí. Poprvé nás hra mohla vyděsit v roce 1996, kdy chytře spojila strach s hádankami a určila směr, kterým se dodnes ubírá mnoho survival hororů. Od té doby se dočkala několika pokračování napříč všemi platformami, ať už to byl Game Boy, Playstation, PC nebo třeba Nintendo 64. Jako poslední do série přibyl v roce 2017 díl s číslovkou sedm.

Řekli byste si, že další díl bude buď opět nějaký spin-off, nebo rovnou díl osmý. Jenže v Capcomu se rozhodli trochu zahrát na nostalgickou strunu, a tak nám hned zkraje roku naservírovali remake druhého dílu Resident Evilu (1998). Veteráni série si teď určitě klepou na čelo a říkají si, že tohle už přece znají, a projdou to s prstem v nose. Vývojáři však mysleli na všechno, takže tu před sebou máme hru, která je stejná ale zároveň hodně jiná. Každý si tu najde to své a nezáleží jestli jste nováček, nebo jste dvojku hráli už před dvaceti lety. Všechno ale pěkně popořádku.

Pokud jste v sérii úplnými nováčky, shrnu vám stručně příběh. Byla nebyla jedna zlá korporace Umbrella. Ta se zabývala vývojem biologických zbraní, zejména viry. Vše samozřejmě držela pod pokličkou, nebo spíše pod zemí ve svých tajných laboratořích. Navenek se Umbrella tvářila jako hodná farmaceutická firma, která lidem jen pomáhá. Jedna taková podzemní laboratoř byla i pod Raccoon City, kde při incidentu unikne jeden z virů, takzvaný T-Virus. Ten mění lidi v živé mrtvoly, lačnící jen po mase. Virus přenášely krysy, takže se velice rychle rozšířil. Z Raccoon City se tak stalo město nemrtvých.

Znovu a ještě lépe
Hra byla vytvořena od začátku – nejedná se tedy o remaster, jak někteří tvrdí, ale o úplně novou hru, i když se starou známou tváří. Zapomeňte na fixní kamery, předrenderované pozadí nebo nemožnost střílet a chodit zároveň. Kamera je zavěšena za rameno hráče, jako v klasických 3RD person akčních hrách. Většinu času se navíc budete pohybovat po stísněných prostorách, ve kterých je navíc většinou tma a jediným zdrojem světla je vaše příruční baterka. S nasvícením hry si vývojáři dali opravdu práci. Atmosféra je díky tomu velice hustá a závidět by ji mohl i Rákosníček se svou mlhou.

Samozřejmě tma není vaším jediným nepřítelem, a vlastně je to ta nejmenší starost, co by vás měla trápit. Cestu vám totiž budou křížit nejen obyčejné zombie, ale i pár pěkně zmutovaných experimentů. Jedním z nich je třeba Licker. Nehezká potvora s dlouhým jazykem, vyčnívajícím mozkem a pěkně dlouhými drápy. Je sice slepý, ale slyší líp než sousedka s hrníčkem na zdi. Bojovat s nimi nemá moc cenu, jelikož munice je zde vzácná a neradno s ní plýtvat. Navíc hluk láká i ostatní potvory, takže je lepší se pomalinku proplížit kolem.

Samozřejmě Lickerem to nekončí. Největší strach ve hře nahání Tyrant T-103 neboli Mr. X. Jedná se opět o biologickou zbraň vyrobenou Umbrellou. Tyranti jsou podobní člověku, jen jsou větší a mají šedou kůži. Do Raccoon City jich bylo vypuštěno celkem šest. Vy se ovšem setkáte jen s Mr. X. Ten byl vyslán na policejní stanici, pod níž se nachází laboratoř, kde je ukryt vzorek nového G-Viru. Ten má Mr. X ukořistit a cestou zabít všechny přeživší, co potká.

Pokud tedy tohohle hromotluka potkáte, je lepší ihned utíkat. Zabít ho nelze, je ho možné jen zpomalit a zmizet mu z dohledu. I když se vám tohle povede, nemáte vyhráno. Mr. X šmejdí po celé herní mapě a už z dálky lze slyšet jeho kovové boty. Samozřejmě reaguje i na hluk. Pokud tedy víte, že je někde blízko, vyvarujte se střelbě. Čím dál ve hře budete, tím hrůznější experimenty uvidíte, ale to už bych vám prozradil příliš, a přišli byste tak o tu správnou hororovou zábavu.

S hrůzostrašnými kulisami a nepřáteli jde ruku v ruce i zvuk. Správné ozvučení totiž dokáže mnohdy nahnat větší strach, než kdejaký vizuální efekt a musím říct, že zde je to zvládnuté na jedničku. Nejen zvuky zbraní, ale i obyčejné kroky jsou zde nahrány s velkou precizností. Vrzající parkety, vítr foukající skrze rozbité okno, déšť v dálce. To všechno dokáže umocnit atmosféru, a osobně jsem se občas bál udělat další krok.

Zapoj mozek
Kromě nepřátel se ve hře budete potýkat i s hádankami, a ne všechny budou úplně jednoduché. Pokud jste ale hráli původní Resident Evil 2, bude to pro vás procházka růžovým sadem. Pro některé hráče to však bude studená sprcha. Hra vám sice řekne co máte udělat, ale už vám neřekne jak, a kde. Budete tedy často hledat v mapách, které navíc musíte i najít. Je určitě dobré je používat, protože kromě cesty v nich najdete i místnosti, které jste prozkoumali, ale také ty, ve kterých jste ještě nebyli. Také vám ukáže to, co jste vynechali.

Jedno hraní nestačí
Po prvním dohraní si jistě oddychnete a dáte si imaginárního placáka sami se sebou, že jste to zvládli. Ovšem hra jedním hraním nekončí. K dispozici vám bude takzvaný 2nd run za druhou postavu. Kromě Leona je totiž ve hře ještě jedna přeživší a to Claire Redfieldová, která v Raccoon City hledá svého bratra Chrise. Druhý průchod je kratší, a hodně jiný než ten první. Navštívíte trochu jiné lokace a příběh do sebe začne pěkně zapadat. Hru lze dohrát celkem 4x a dojít ke dvěma koncům. Ty se při třetím a čtvrtém dohrání lehce opakují, a mění se jen postava, za kterou právě hrajete.

Celkově vám tedy hra zabere něco okolo deseti hodin. Někteří speedrunneři ale již stačili čas průchodu stlačit pod jednu hodinu, a někteří dokonce i bez uložení, nebo použití léčivých předmětů.

Pokud navíc hru dohrajete za obě postavy, otevře se vám speciální mód 4th Survivor, kde v roli agenta Hunka nebo Tofu s baretem musíte utéct z policejní stanice. K dispozici máte jen věci v inventáři a nelze nic sbírat. Rekord v tomto módu je prozatím necelých sedm minut. V Capcomu ale tímhle nekončí. Do hry by měly přibýt hned 3 DLC, z nichž první bude příběhové a ukáže nám přeživší postavy, které neměly to štěstí, a z Raccoon City se nedostaly. DLC budou naprosto zdarma, takže se nemusíte shánět po žádném season passu.

[arve url=”https://www.youtube.com/watch?v=u3wS-Q2KBpk&t=19s” /]

Resident Evil 2 Remake je výbornou hrou a Capcom zde ukázal, jak by se měly předělávat staré hry do nového kabátu. Zábava je to jak pro ostřílené hráče, tak i pro nováčky. I když je teprve začátek roku, nebál bych se říci, že Resident Evil 2 Remake bude z jednou nejlepších her letoška, a možná se i utká o ocenění Game of the Year. Doufám, že se příští rok dočkáme třetího dílu, a budu se tak moci do Raccoon City vrátit. Hodnotit musím jak jinak než pozitivně. Velká očekávání se naplnila a nezbývá mi, než dát plný počet bodů.

Jan Peroutka
Written by
Geek, vášnivý hráč počítačových a konzolových her. Sběratel starých konzolí, komiksů, VHS kazet a všeho geek haraburdí.
X
X