Domů » Články » Backstage » Rozhovory » Twitcher » Rozhovor: Claina

Rozhovor: Claina(9 minuty čtení)

Tato rubrika vám servíruje streamery z platformy Twitch, kteří sice mají kvalitní kontent, ale málo se o nich ví. Třeba i ty mezi nimi najdeš svou budoucí oblíbenou tvář!

Jako první pro vás vyzpovídám Šárku alias Clainu, art streamerku co miluje tučňáky, která na svém Twitch kanále kreslí neuvěřitelné věci! Od komiksové, přes herní nebo filmovou tématiku po svojí vlastní fantazii převedenou na papír, či plátno. Také jí můžete často vidět hrát WoWko, nebo si prostě jen tak povídat se svými diváky s čajem v ruce. Pokaždé je to ale pozitivně naladěná streamerka, na kterou se velice příjemně kouká.

Pověz nám, jak dlouho streamuješ a kdy proběhlo tvé úplně první vysílání?
Můj první oficiální stream byl 27.6.2017, ale už jsem pár streamů dala i před tím. Jelikož jsem tenkrát neměla úplně silnou mašinu, a už vůbec ne internet, tak to bylo spíše pro zábavu pro pár lidí, i když můj úplně první stream v roce 2016 sledovalo okolo 130ti lidí.

To je vážně dost dobrý start. Co tě tenkrát vedlo k tomu se streamováním vůbec začít?
Tenkrát jsem to ale brala jako normálku, jelikož jsem měla na své Facebook stránce skoro 8 tisíc fanoušků a tohle byl takovej maličkej “face-reveal” nebo spíš “můžete mě poprvé vidět a pokecat se mnou naživo”, proto bylo asi tolik diváků. Mám ráda pozornost, vždycky jsem se svými obrázky běhala kde to jen šlo a očekávala spoustu lásky a chvály, ne vždy tomu tak bylo, ale to jsem se dozvěděla až v pozdějším věku, když už mě neomlouvalo, že jsem malý dítě co potřebuje chválu, i když nakreslilo nerozeznatelný flek. Začala jsem tedy sdílet později obrázky na Facebooku, nejdřív ve skupinách, pak na stránce no a streamování byla taková další možnost jak se dostat lidem na oči, sblížit se s fanbase a sblížit se s lidmi co mají rádi to, co já. Chtěla jsem streamovat už tak rok před tím, než jsem nakonec začala, ale musela jsem si vydělat na nový PC a lepší internet, proto jsem taky začala prodávat své práce, které v té době už nebyly úplně k zahození.

Co vše můžeme u tebe na kanálu vidět a čím si myslíš, že je výjimečný?
Streamuji kresbu a malbu, ale i tak dokážu pochopit jaké to je dohánět vlak na motorce a střílet při tom gangstery. Jednoduše, dokážu si s lidmi pokecat o těch typických gamer věcech, jelikož jsem v tom vyrůstala a miluju to a stále hraju, takže pokud lidi tolik nezajímá umění, není pro mě problém povídat si o hrách, novinkách ve světě her, atd., proto jsem taky zvolila Twitch jako hlavní platformu, je to originálně pouze herní platforma, a já se tam cítím jako doma! No a mimo to – nebráním se zábavě, i když to občas může být až příliš, nestydím se za to kdo jsem a ráda se svěřím, zasměju se nad starými časy a beru vše s nadhledem. No a i přes to, jak hrozný influencer jsem, mám ten nejmilejší a nejúžasnější chat, ale to určitě bude i tím, že mám nejlepší modkyni Twitche na svém kanálu.

(No není úžasná? Ehm.) Hraješ někdy na streamu hry se svými diváky?
Ano hraju! Nejčastěji hraju World of Warcraft, kde se většinou složí parta pěti lidí, ale často se skládají i větší party, podle toho, co v té hře zrovna děláme. Hrajeme společně samozřejmě i jiné hry, kde se to dá, tak nabídnu prostor divákům.

Jak bys popsala svoji komunitu a jaká věková skupina tě sleduje?
Jsou to hrozný zlatíčka, nevím kde se to v nich bere, když sledují můj stream. Kdybych měla říct průměrný věk, troufnu si říct 18 let, mám tam hodně moudrých duší, lidí ve svém a o něco starším věku, ale i pár mladých duší. Je to takovej mix. No a taky mám hodně pravidelných diváků z ciziny, což mě netrápí, jelikož anglicky se domluvím docela dobře.

To je určitě super, mít tak pestrý chat. Co vůbec na tvou zálibu ve streamování svého umění říká rodina a kamarádi?
Je, a jsem za to ráda, jsou hrozně fajn lidi, a fakt doslova z celýho světa. Kamarádi na to nikdy nějak moc nereagovali, nemám žádné blízké přátelé co se zajímají o umění, natož streamy. Ale určitě mohu říct, že mě podpoří když je třeba. Rodina je na mě pyšná, co jsem aspoň pobrala. Vždy jsem dostávala chválu, ale i kritiku, takže je to dokonce balancovaná podpora, a to je ta nejlepší. A s jistotou můžu říct, že rodiče ze mě mají velkou radost. Ale kdykoliv mi cokoliv pochválí, cítím se fakt hrozně, protože všechno co nakreslím hned druhý den beru jako druhořadé a “nic moc”, no a taky mají jiný vkus asi, ale je to milé.

Prozradíš nám, kdy byl ten úplný začátek tvé cesty v kresbě?
Přibližně baj vočko od roku 2013. Tenkrát jsem hrozně ujížděla na League of Legends, no a jednou jsem si ze srandy nakreslila svoji oblíbenou postavu a kupodivu se mi dostalo dosti chvály a pěkných názorů. Když se koukám zpětně na kvalitu mých obrázků, lidé asi chtěli být jen milí, ale to nevadí, byla to motivace kreslit dál a dál, takže to beru jako pozitivní věc.

Zajímalo by mě, co tě na streamování baví, co naopak štve a jestli jsi někdy z něčeho ve stresu.
Baví mě ta komunikace s lidmi, to posilování vztahů s komunitou, ty naše občas nekorektní přihlouplé konverzace o ničem. Celkově ten pokec, to je to nejlepší, proto hrozně ráda streamuju klidnější hry, kde se nemusím zas tolik soustředit. Co mě občas štve? Právě to, jak občas stresuju z toho, aby bylo všechno správně, a když se mi něco nedaří, vždy se z toho celá zapotím a jsem mimo a pak se to už jen nabaluje. Ale když se něco nepovede, lidi si z toho většinou udělají jen srandu a já si pak uvědomím, jak je vlastně všechno v pohodě, a že se nic hrozného nestalo.

Co by dělala Claina, kdyby nekreslila? A jaké téma nebo styl tě nejvíce baví?
Claina by ani neexistovala, tohle jí stvořilo. Bez kreslení si život nedokážu ani představit. Nejvíce mě baví určitě tradiční kresba a malba, tzn. papír tužka/plátno, digitální tvorba mě zatím moc nechytla. Téma se určitě pohybuje kolem her a celkově známých témat. Z toho vyplývá, že nejčastěji kreslím lidi, nebo nějaké potvory, ale jednou za čas to prohodím i něčím jiným, abych se přiučila nové věci. Stále jsem v té začátečnické fázi, cítím se tak. Je toho ještě hrozně moc, co se musím přiučit.

Jaké jsou tvoje profesní cíle a co chystáš v nejbližší budoucnosti?
Jednoho dne bych určitě chtěla být ilustrátor nebo concept artist. Ale to je pro mě vzdálená budoucnost, zatím bych chtěla vybudovat nějaký styl, zlepšit se v technické stránce věci a při tom to vše sdílet s lidmi na streamu. V nejbližší době se můžete těšit na vylepšení streamu, kvalitnější stream je teď největší cíl. Také stálý nový režim, jeden stream týdně v angličtině, vyhrazený den pro hraní her a mnoho dalších. Také si chci cvičit obličeje, takže budu kreslit diváky, to bude sranda! Ne úplně v nejbližší, ale v budoucnosti plánuji určitě vlastní merch. Musím jen přijít na to správné logo, co budu mít ráda více jak den. Jsem v tomhle hrozná.

Čemu se nejraději věnuješ ve volném čase? A máš doma nějaká zvířátka?
Momentálně strašně žeru poslouchání audioknih, je to skvělé ke kreslení, nemusím mít oči v knize, mám je na obrázku a při tom mi pán čte knížku. Knihy poslouchám v angličtině, abych se v ní zlepšila, a taky jelikož je v ní k dostání více knih. Teď třeba poslouchám The Outsider od Stephena Kinga. Dokonalost! No a jinak můžu upřímně říct, že mě hodně baví zahradničení, sice nemám zahradu, ale balkón zatím stačí. Je hrozně fajn vidět, že jste něco zalili a postarali se o to a ono to roste. Někteří lidé chtějí děti, já chci kytku! No a nebo kočku. Mám dvě kočky, mourovatého Koriho a černo-zrzavo-smetanovo-hnědo…

Želvovinovou? Nebude to želvovinová?
No, když jí převalíš na záda, neví jak se zvednout, takže to je vlastně taková kočičí želva. Má kamufláž na max levelu no. Narodily se v květnu 2018 a jsou to hrozný zlatíčka, takže často trávím volný čas jen válením se u konzole s kočkami všude kolem. Ale samozřejmě většina mého volného času jde do sketchování/čmárání do skicáku.

Twitch kanálFacebookový profilInstagram Webové stránky Obchůdek Etsy

Kateřina Thorová
Written by
Neúprosná moderátorka Twitch a YouTube kanálů, fanatická hráčka Zaklínače, neúnavná sledovatelka Marvel filmů a vášnivá sběratelka zbytečného merche.
X
X