Domů » Články » Backstage » Rozhovory » Twitcher » Rozhovor: Shuty

Rozhovor: Shuty(9 minuty čtení)

Tato rubrika vám servíruje streamery z platformy Twitch, kteří sice mají kvalitní kontent, ale málo se o nich ví. Třeba i ty mezi nimi najdeš svou budoucí oblíbenou tvář!
Shuty

Na Shutyho jsem narazila úplnou náhodou někdy v noci, když jsem brouzdala Twitchem. Hrál Dark Souls III, na což se vždycky ráda podívám, jelikož mě baví pozorovat streamerovo utrpení. Zaujal mě hlavně svým příjemným projevem. Protože o něm nevím naprosto nic kromě nicku a toho, že má za zádama na zdi plakáty The Last of Us a Iron Mana ve fightu Capem, zeptám se pro začátek na to nejzákladnější.

Prozradíš nám své křestní jméno, věk a třeba i to, odkud jsi?
Jmenuju se Lukáš, je mi 28 let a pocházím ze středočeského kraje. Přezdívku Shuty používám už přes deset let i mimo herní svět, a někteří kamarádi mi tak říkají doteď. V podstatě už to se mnou srostlo a beru to jako své druhé jméno.

To jsi měl tedy kliku, že byla na Twitchi tvoje přezdívka volná. Jak dlouho na něm působíš?
Sám jsem byl překvapený, že už není zabraná. Ve většině případů je obsazená a já ji musím všelijak upravovat a to mě štve. Jinak na Twitchi jsem poměrně dost krátce. První pokus o stream byl teď na začátku listopadu 2018. Streamy s lepším vybavením (mikrofon a webka) pak začaly v půlce stejného měsíce.

Jak tě vůbec napadlo začít s vysíláním?
Za nápad se streamem vděčím svému bráchovi. Začali jsme spolu. On navíc dělal různá herní videa a streamy dlouho přede mnou, ale neměl k dispozici dobré působiště ani vybavení. S tím jsem mu přišel na pomoc a zařídil u sebe takové skromné studio – kvalitnější mikrofon, webkameru a druhý monitor. Nakonec se ukázalo, že je to tvrdá palice stejně jako já, a chtěl si to zařídit po svém, což plně respektuji. No a aby se mi tam na to jen neprášilo, zkusil jsem to zapnout. I tak doufám, že se spolu někdy zase sejdeme na streamu a zahrajeme společně nějakou gamesu. Rád bych, aby u mě našel místo každý, kdo sdílí stejné zapálení pro hry a nejen ty, ale třeba i filmy, komiksy, umění atd. V budoucnu bych chtěl přidat i kreslení, baví mě to a rád bych se tomu věnoval více. Stream na mě působí jako fajn antidepresivum a je super předávat pozitivní energii i všem dalším, kdo to potřebují.

Popravdě mě u tebe dost překvapil počet sledujících, jelikož tvoje vystupování působí tak, že už jsi ostřílený streamer.
Tak to ti moc děkuji. Musím přiznat, že se tak vůbec necítím. Mnohdy vím, že na streamu nejsem tak úplně sám sebou a můžu toho nabídnout mnohem víc. Tréma tam pořád ještě je, ale s každým dalším streamem je to lepší. Zjistil jsem, že ze začátku by mohlo pomoci vypnout jakoukoliv notifikaci, co se počtu diváků týče. Když se streamem začínáte a vidíte u sebe nulu, bere vám to energii a nadšení. Když si vás pak někdo pustí, můžete působit frustrovaně, otráveně a to sledující odrazuje. Podobně to může dopadnout při velkém počtu diváků, kdy při pocitu, že vás sleduje spousta lidí naráz, můžete propadnout nervozitě a působit nejistě. Ani to není pro lidi atraktivní.

Jaké typy her tě můžeme vidět hrát a jak často vysíláš?
Snažím se teď vysílat každý den, o víkendu mám vždy jeden den volno. Hraju všechny možné žánry. Nové, ale i starší hry. Miluju hororovky, ty se na streamu budou objevovat často. Jinak z větší části bych chtěl vysílat singleplayer, příběhové hry a vyvážit tím trochu tu nálož Fortnite a PUBG všude kolem. Sám jsem ovšem dost soupeřivej, a tak se na streamu bude objevovat i online multiplayer.

Dáváš prostor i divákům? Mohou si s tebou také zahrát?
Určitě ano. Myslím, že je to skvělý způsob, jak posilovat komunitu a navíc poznáš nové lidi. S některými pak zůstaneš denně v kontaktu a získáš tak třeba nové přátele. Samotný Twitch je navíc plný zajímavých lidí, ať už jsou to samotní streameři, nebo diváci.

Máš nějaký streamerský vzor? Ke komu se rád zajdeš podívat na kanál?
Neznám Twitch zase až tak dobře, aby byl pro mě někdo přímo vzorem, ale co se týče českého streamu, tak samozřejmě v podstatě všichni známe Vojtu (Agraelus). U něj je skvělý vidět, s jakou lehkostí vysílá a jak je pro něj snadné komunikovat s tísícemi diváků, kteří ho zrovna sledují. Dále se mi líbí Oldřich (ArcadeBulls), působí jako strašnej pohodář a má epickýho fouseho (závist). Pak ještě DerisD, asi méně známý.

Díky za tip, podívám se na něj. A co let’s playe na Youtube, zkoušel jsi je natáčet?
On je zajímavá osobnost, jedni ho budou milovat a druzí nenávidět. Krásně ale dokazuje, že stream je hlavně o těch lidech co vysílají a ne o tom, co za hru hrají. Let’s playe jsem zkoušel. S ne moc velkým úspěchem. Streamování je teď podle mě čím dál populárnější, víc než let’s playe. Lidi láká ta interakce se streamerem a ta u let’s play videí chybí. Natáčení, editování a publikování videí stojí více času a mnohdy se stane, že se vaše videa ztratí v milionech dalších, která na youtube jsou a vy se nedočkáte žádného shlédnutí. Na Twitchi je super i to, jak se mezi sebou streameři navzájem podporují, hostují kanály, hrají spolu… Menším streamerům to tak pomáhá více se zviditelnit a dodává jim to tu jiskru naděje, kterou na začátku tolik potřebují.

Chodíš na nějaké akce v rámci gamingu?
Přiznám se, že jsem ještě na žádné podobné akci nebyl, ale lákají mě čím dál víc, hlavně když poznávám všechny ty lidi, co jsou do těchto věcí stejní blázni. Asi je jen otázkou času, kdy se konečně na nějaké té akci objevím.

Jaké máš koníčky a čemu věnuješ nejvíce času?
V poslední době jsem se nejvíc věnoval právě streamu a věcí s ním spojených. Ale mám štěstí, že právě hraní her bylo vždy něco, co jsem měl rád, tak mě to baví. Dál mě baví filmy, miluju muziku, sem tam vyrobím nějakou tu kravinku do sbírky (Witch-king helma je asi můj nej počin) a rád kreslím. Samotné kreslení je něco, čemu bych se chtěl v budoucnu více věnovat. Umění jako takové má ke hrám hodně blízko, ať už jsou to ilustrace, nebo přímo concept art.

Říkáš, že miluješ muziku. Přiblížíš nám to trochu konkrétněji?
Nemám přímo vyhraněný žánr a navíc si nepamatuju názvy písniček. Důležitou věcí pro mě je, aby ve mně hudba vzbuzovala emoce a dokázala mě zvednout ze země, i kdyby mi bylo sebehůř. Novější muziku ani moc neposlouchám, radši si pustím playlist písniček z 80. let. Dost často poslouchám soundtracky z filmů a her. Nejoblíbenější písnička? Robert Tepper – No Easy Way out!

Děkuji za rozhovor a přeji ti, ať se daří!
Já děkuji tobě za tuhle neuvěřitelnou příležitost a za to, co děláš pro menší streamery. Lidi by měli dělat co je baví. Někdy je to dost těžký. Ale ať už je to cokoliv, jděte si za svým a nenechejte se nikdy svést z cesty, kterou si vyberete.

Twitch kanál Shutyho díla

Kateřina Thorová
Written by
Neúprosná moderátorka Twitch a YouTube kanálů, fanatická hráčka Zaklínače, neúnavná sledovatelka Marvel filmů a vášnivá sběratelka zbytečného merche.
X
X