Domů » Články » Backstage » Rozhovory » Twitcher » Rozhovor: SpacemanCZ

Rozhovor: SpacemanCZ(8 minuty čtení)

Tato rubrika vám servíruje streamery z platformy Twitch, kteří sice mají kvalitní kontent, ale málo se o nich ví. Třeba i ty mezi nimi najdeš svou budoucí oblíbenou tvář!

Se Spejsem jsme se potkali před třemi lety na kanále Agraelus, kde byl moderátorem dříve, než já. Ano, já vím. Šokující. Je hlavním grafikem YouTube kanálů Agraelus a FlygunCZ, kde můžete vidět jeho intra. Ale hlavně je to sympaťák, u kterého se na streamu se vždy cítíte příjemně nejen díky jeho osobnějšímu přístupu, ale i klidné a přátelské komunitě.

Co dalšího na sebe čtenářům prozradíš?
Jmenuji se Jan Krömer, je mi 22 let a na Twitchi působím pod nickem SpacemanCZ. Pocházím z Karviné a jsem vášnivým hráčem videoher, ke kterým mě poprvé přivedl můj otec, když mi byly 4 roky. Od doby, kdy jsem poprvé usedl před obrazovku jsem věděl, že hry a jejich průmysl bude to, čemu obětuji v budoucnosti svůj čas a zájem, abych něčeho dosáhl.

Které tituly jsi s tátou jako malý hrával?
Z mého dětství si moc dobře pamatuji, že jsem u táty vždy seděl a snažil se mu radit kam má jít, jak řešit hádanky, nebo říkat mu o předmětech, které přehlédl. Vzpomínám si na to, jak jsme společně hráli herní legendy jako je první Resident Evil, Tomb Raider, MediEvil, Dino Crisis, Nightmare Creatures a spousty a spousty dalších. Dokonce si vzpomínám, že má úplně první hra, kterou jsem kdy v životě hrál byl Pac-Man World. Rád na ty časy vzpomínám.

Jak jsi přišel ke své přezdívce?
Ta vznikla dá se říct náhodou. Jelikož bydlím na ulici Kosmonautů a anglicky se řekne kosmonaut Spaceman, měl jsem hned jasno. Nejraději mám, když mi lidé říkají “Spejsi”. Zní to dobře, je to krátké a jde to lehce přes pusu. Používám ji od doby, kdy jsem si změnil jméno v Counter Strike: Global Offensive, což je už asi 6 let.

Kdy a jak tě napadlo, že začneš streamovat?
Už odmalička jsem chtěl být člověkem, co ukazuje lidem své záběry z hraní. Ještě před tím, než existoval Twitch nebo slovo streamer. Takže se dá říct, že mě to napadlo ještě v době, když jsem chodil do školky. Bohužel jsem neměl nápad, techniku ani věk, jak něco takového uskutečnit v době, kdy to ještě nikdo nedělal.

Takže platforma Twitch, na které aktivně působíš, ti vlastně splnila dětský sen…
Ano, dá se to tak říct. Jak už to ale na světě bývá, nadšení nevydrží věčně. Začátky jsou vždycky těžké, ale má to své kouzlo. To objevování něčeho nového, poznávání nových lidí a snaha se někam dostat je prostě super. Když už to ale člověk dělá tak dlouho jako já, tak je dost vysoká šance, že se ze streamování stane běžná rutina. Ale i přesto je to stále zábavné a dělám to rád. Není nad to, když vyjde nějaká nová hra a projdeš si ji na first feel s lidmi, kteří se na tu hru těší stejně, jako ty.

Můžeš více přiblížit obsah svého kanálu?
Svůj Twitch kanál jsem vybudoval na základně singleplayer her. Takže mým hlavním obsahem jsou hry. Hlavně věnuji pozornost novinkám, které hrajeme vždy v den vydání. Všechny hry dohrávám od začátku až dokonce a momentálně za aktivních 2,5 let streamování jsem jich na svém kanále dohrál 231. Což je dost možná na poměry české scény rekord. Velmi rád a aktivně se věnuji chatu, se kterým se nebojím a hlavně nestydím probírat i kontroverzní témata. Momentálně se věnujeme starším hrám jako je třeba Mad Max, než vyjde RAGE 2, na který se opravdu těším.

Jaký žánr máš nejraději a proč?
Nejraději jsem měl vždy akční hry. Nikdy jsem se nefixoval na žánr nebo na pohled z první nebo ze třetí osoby. Mám rád zkrátka akci, nejlépe s kvalitním a propracovaným příběhem. Takže je jedno, pokud je hra střílečka, akční RPG, bojovka nebo závody. Jsou ovšem vody, do kterých moc nevstupuji a to jsou strategie, simulátory atd.

Kolik času streamování věnuješ a jaké byly tvoje začátky?
Streamování jsem hned od začátku bral velmi vážně. Vlastně jsem tomu obětoval veškerý svůj volný čas, který jsem za posledních 2,5 let měl, což nebylo zrovna dvakrát správné rozhodnutí. Kdybych to mohl změnit a více se věnovat lidem, které mám rád, bez váhání bych to udělal. Snažím se vysílat opravdu každý den minimálně čtyři hodiny. Beru to jako svou dočasnou práci a dělám pro to vše, co můžu.

Popsal bys svojí komunitu? Jaká věková skupina navštěvuje tvé streamy?
Ne nadarmo se říká: „Jaký streamer, taková komunita“. To platí i v mém případě. Věková skupina na mém kanále se pohybuje od 20+ let. Vzhledem k tomu, že jsem odpolední streamer, ne všichni moji diváci mají čas pravidelně každý den. I tak ale drží se mnou, za což jsem vážně rád a jsem vděčný, že se vracejí.

Zahraješ si s nimi na streamu?
Ano, ale velmi málo. Jsem spíše ten typ hráče a streamera, který si raději zahraje čistě singleplayer, než něco v kooperaci nebo multiplayerového. Naposledy jsme hráli Rogue Like hru Immortal Redneck.

Koho na Twitchi sleduješ a kdo je tvůj vzor?
Tohle je docela složitý dotaz, jelikož každý streamer má své pro a proti. Zase tolik jich aktivně nesleduji, ale pokud si mám zvolit své vzory tak je to Oldřich (ArcadeBulls) a Vojta (Agraelus).

Co na tvé streamování říká rodina a kamarádi?
Nebudu lhát, ze začátku to bylo velmi těžké. Dá se říct, že to bylo doslova peklo. Někteří rodiče zkrátka nechtějí, aby jejich dítě neustále hrálo hry i po dokončení střední školy namísto toho, aby si našlo “normální” práci a nějak začalo žít, než žít ve virtuálním světě a bavit se s lidmi, které v životě neuvidí. Kamarádi jsou samostatné téma, těch jsem nikdy moc neměl, jelikož hraní her bylo pro většinu silné tabu a tak se mnou nemohli najít řeč, stejně jako já s nimi.

Teď už to tedy rodiče berou jinak?
Po nějaké době rodiče naštěstí pochopili, že streamováním se i dají vydělat peníze a přijali to nakonec dobře. Nyní jsou rádi, že mohu dělat to, co mě baví, jelikož zkrátka ne každému se to povede.

Co plánuješ na svém kanálu do budoucna?
Se svým kanálem jsem měl vždy velké plány. Moc rád bych se věnoval i jiným věcem, než hrám. Mám v plánu zařadit do programu aktivní vaření, aktivní IRL a kreativní streamy.

Twitch kanál YouTube kanál Facebookový profil

Kateřina Thorová
Written by
Neúprosná moderátorka Twitch a YouTube kanálů, fanatická hráčka Zaklínače, neúnavná sledovatelka Marvel filmů a vášnivá sběratelka zbytečného merche.
X
X