Domů » Články » Backstage » Rozhovory » Twitcher » Rozhovor: mik_VR

Rozhovor: mik_VR(12 minuty čtení)

Tato rubrika vám servíruje streamery z platformy Twitch, kteří sice mají kvalitní kontent, ale málo se o nich ví. Třeba i ty mezi nimi najdeš svou budoucí oblíbenou tvář!

Streamera Mika znám z dob, kdy ještě streamer nebyl. Pamatuji ho jako jednoho z prvních lidí, se kterými jsem se začala aktivně bavit na streamech papá Korduse, kde byl moderátorem. Pořád je, myslím… Kordus totiž nestreamuje. Zase. Tenkrát byl na mě ještě hodný, to víte začátky. No a Mik se jednoho dne rozhodl, že zapne stream. Pořídil si totiž VRko.

Tak Miku, je to tvoje! Představ se čtenářům…
Ahoj, jmenuji se Michal, je mi 38 let, vypadám na 20, cítím se na 15 a jsem závislý na VR.

Proč jsi se rozhodl pořídit si VRko?
VR mě fascinovala již od dob filmu Trávníkář z roku 1992. Když se vyvíjel Oculus DK, viděl jsem video, kde lidé zkoušeli jet ve VR na horské dráze. Byli tím naprosto pohlceni a já chtěl taky! Původně jsem čekal na Oculus Rift, ale pak se zničehonic objevil HTC VIVE.

Jaký přesný typ VRka máš?
Vlastním HTC VIVE první generace, zakoupil jsem jej přímo od HTC, jelikož na CZ obchodech bylo neustále posouváno datum dodání a už jsem to nevydržel.

Plánuješ si pořídit ještě nějaké další?
Rok 2019 je pro VR velmi důležitým rokem, jelikož vyšlo několik headsetů a nyní si již vybere téměř každý. Jak to ale tak bývá, každé má nějaké plusy a mínusy. Proto je potřeba se dobře informovat o výhodách či nevýhodách nadcházejících headsetů. Pokud finance dovolí, rád bych si pořídil více VR headsetů, právě kvůli rozdílnému používání. Velmi mě zaujal HP Reverb, který má nejlepší rozlišení ze všech, takže je ideální na sledování filmů. Lze ho používat jako rozšířenou plochu nebo na letecké, či závodní simulátory. Jeho údajně velkým plusem je pohodlí při delším používání.

Dalším, velmi zajímavým ale také dražším VR systémem je Valve Index, který má lepší ovladače, tracking, v experimentálním režimu lze dosáhnout až 144FPS (oproti 90FP, který je považován za standard.) Pokud někdo nemá peníze, ani vhodný HW a chce zážitek z VR, ideální volbou je Oculus Quest, který má veškerý výkon v sobě a nepotřebuje tedy PC. Recenze vypadají velmi dobře!

Hlavní nevýhodou první generace Vive, kterou vlastním, je špatné rozlišení, příliš znatelné SDE (screen door effect – mezery mezi pixely), velká hmotnost a nepohodlí při delším používání. Také ovladače mají již spousty šrámů. Občas s nimi o něco praštím a v poslední době mi zlobí tracking i tlačítka. Nemluvě o tom, že jsem je již několikrát opravoval. Již nastal čas upgradu.

Co si myslíš o té technologii jako takové?
VR je naprosto fantastická technologie, která dokáže dokonale pohltit. Avšak jejímu masivnímu rozšíření brání cena, HW náročnost a nižší pohodlí při hraní, než na PC. Klasický monitor ale nikdy nenahradí pocit velikosti prostoru a fakt, že se ocitnete přímo ve hře. Když nad vámi prolétává drak ve Skyrimu, s úžasem sledujete, jak obrovský ve skutečnosti je. Ten samý pocit máte ve hře TheBlue, když kolem vás plave verlyba. Trochu děsivější zážitek je, když vidíte metrové pavouky v jeskyních.

Tvá nejoblíbenější hra na VR?
Těžko odpovědět, rozhodně bych vyzdvihl Beat Saber, Skyrim, ale skvělých her je spousta. Onward, Pavlov, Elite Dangerous, Superhot a další.

Jaké hry nejraději hraješ v soukromí a které na streamu?
V soukromí většinou hraji malé hry, které jsou záležitostí několika minut, případně i Beat Saber, který využívám jako kardio. Když se snažím nahrát vysoké skore, hraji jeden song několikrát, takže nic zajímavého pro stream. Tolik času na hraní v soukromí není. Na streamu se hraje každou chvíli něco jiného. Jak online, tak i single hry.

Vysíláš často?
Streamuji velmi nepravidelně. Zkoušel jsem mít pravidelné streamy, ale pak je člověk do streamování „tlačen“ i v případě, kdy není nálada, čas nebo energie. Nicméně se snažím alespoň 3x týdně stream zapnout. O to více oceňuji streamery, kteří jsou schopni streamovat denně a pořád bavit lidi. O to přeci jde, ne?

Vím že čekáš, až se zeptám. Jak jsi na tom ve hře Beat Saber?
Velkým úspěchem v BS byla výhra v Alza Beat Saber challenge, kdy jsem vyhrál merch od HTC. Od té doby jsem nevyhrál vůbec nic, jen se občas předháním ve skore s lidmi, které mám v seznamu. Za největší úspěch ale považuji fakt, že jsem u hraní Beat Saberu ještě neumřel.

Proč je podle tebe hra Beat Saber tak úspěšná?
Tato hra je úspěšná díky své jednoduchosti a intuitivnímu ovládání. Je také velkou výhodou, že se v té hře nemusíte pohybovat. Stojíte stále na jednom místě a tím se odstraňuje problém s kinetózou, která může být pro spoustu lidí problémem. Hra působí velmi jednoduše, ale je neskutečně zábavná. V neposlední řadě je to fantastický soundtrack od Jardy Becka a skvělý mapping levelů. Také ji lze hrát neustále dokola, postupně se zdokonalujete a zároveň si zlepšujete fyzičku. Hraním her se konečně i hubne, a to navíc velmi zábavným způsobem, no neberte to!

Hraješ i hororovky? U které jsi se nejvíce bál?
Zkoušel jsem je, ale nebaví mě se furt přebalovat. Nikomu to nedoporučuji, je to o život. Když jsem hovořil o tom, že VR dokáže skvěle pohltit, tak u horrorových her to platí dvojnásob. Atmosféry, kterou VR dokáže vytvořit, se na monitoru nikdy nepodaří docílit. Kdo ale hororovky miluje (což teda nedokážu pochopit), tak je to pro něj ideální volba.

Streamuješ čistě VRko, nebo i klasické hry? Zahraješ si někdy i s diváky?
Zaměřil jsem stream pouze na VR, jelikož si myslím, že to na české scéně chybělo. Chtěl jsem se o nadšení z VR podělit s ostatními, případně najít další hráče. Podařilo se mi dát dohromady skupinu lidí s VR a sem tam spolu zahrajeme. Máme na Twitchi i sekundární kanál “tvojemamatv”, který teď dost flákáme, ale hrajeme tam s klukama převážně PUBG a kecáme.

V poslední době začali VR streamovat i velcí streameři jako Mazarini, ArcadeBulls, Sterakdary apod, což je paráda, jelikož s jejich dosahem se o VR dozví zase více lidí.

Co by jsi poradil každému, kdo o pořízení uvažuje a jaké jsou nejčastější problémy? 
Rozhodně bych doporučil zeptat se lidí, co již VR mají, na zkušenosti a ideálně si VR předem vyzkoušet. Je spousta VR heren, kde si za přijatelnou cenu lze vyzkoušet všemožné hry. Dále je potřeba myslet na HW náročnost, takže mít opravdu výkonné PC! Problémy mohou nastat s nepohodlím, nízkým FOV a rozlišením, někomu zase vadí kabel. Na druhou stranu ale dostanou zážitek, kterým lze všechny tyto neduhy překrýt. Stojí to za to!

Zklamalo to v něčem tvoje očekávání? A naopak, co tě překvapilo?
Zklamání proběhlo hned po prvním nasazení headsetu. První generace Vive měla velmi špatné rozložení váhy, takže po chvíli byl velmi nepohodlný. Druhým zklamáním bylo nízké zorné pole. Člověk měl pocit, že kouká skrz potápěčské brýle, což se trochu eliminovalo výměnou za tenčí vycpávku. Třetí velké zklamání byla kvalita obrazu. Ihned mě praštilo do očí SDE a nízké rozlišení. Litoval jsem, že jsem si VR nevyzkoušel předem, nebylo ale kde.

Jelikož mě ale Vive stál cca 27 000, skousnul jsem zuby, začal prozkoumávat VR svět a na tyto neduhy jsem si začal částečně (ne však úplně) zvykat. Fascinace prostorem mě pohltila a chvíli potom jsem začal vyhledávat nové a nové VR tituly, na steamu jich jsou stovky. Také jsem doufal, že na tom lze koukat na filmy, ale bohužel. Nízké rozlišení a velká hmotnost udělala své. Věřím, že s HP Reverb už to možné bude. Velkým problémem, díky vysoké hmotnosti, byla bolest krčních svalů, či otlaku na obličeji. Je totiž nutné mít VR pevně uchycené, aby vám při prudším pohybu neulítlo z hlavy.

Jaký je tvůj rekord hraní VRka v kuse?
Myslím, že nejdelší VR stream trval cca 7 hodin, s drobnými přestávkami. Po takové době jsem měl pocit, že se mi brýle zažraly do obličeje.

Co tvoje divácká základna? Je stálá? Co bys o ní řekl? Ehm…
Moje divácká základna je vyvržena z pekla. Jsou to sarkastičtí, zlomyslní gauneři, hovící si v lidském neštěstí. Přesto je ale mám svým způsobem (ne)rad. Bez nich by to ale samozřejmě nemělo smysl, takže jsem rád za každého diváka, jelikož si uvědomuji, že sledování VR není zase tak záživné. VR zážitek nelze přenést skrz monitory. Jen by na mě mohli být hodnější!

Jaké máš koníčky? Co nejraději děláš, když zrovna nestreamuješ nebo nejsi v práci?
Moc volného času jako OSVČ nemám, ale nejradši prudím na jiných streamech. Fotografování je také můj koníček, na který ale nezbývá moc času. Jinak miluju praní, vaření, uklízení, vytírání, vyšívání… vezmeš si mě?

Ještě se rozhoduji. Co ti poslední dobou udělalo největší radost?
Když dostanu follow! Jinak nic, život je peklo a jsme tu abychom trpěli.

Jo tak proto si mě chceš vzít… Už jsi s tím prostě smířený.
Přesně tak, když už trpět, tak se vším všudy!

Tsss… Jaké máš plány se svým kanálem?
Rád bych rozjel podcast o VR, s pracovním názvem podVRt! Účastníci budou tedy podVRaťáci! No dobře, na názvu asi ještě zapracuji. Případně jen talky o VR pro lidi, kteří se chtějí něco dozvědět. Jinak tomu nechávám volný průběh. Záleží na tom, jestli o VR streamy bude do budoucna vůbec zájem.

Twitch kanál Youtube kanálFacebookový profil

Kateřina Thorová
Written by
Neúprosná moderátorka Twitch a YouTube kanálů, fanatická hráčka Zaklínače, neúnavná sledovatelka Marvel filmů a vášnivá sběratelka zbytečného merche.
X
X