Domů » Články » Herní novinky » Zaklínačské hry snižují prodeje knížek, zlobí se Sapkowski. Autor Metra s ním nesouhlasí

Zaklínačské hry snižují prodeje knížek, zlobí se Sapkowski. Autor Metra s ním nesouhlasí

Věčně nespokojený spisovatel
Andrzej Sapkowski
PRAGUE, CZECH REPUBLIC - MAY 15: Polish writer Andrzej Sapkowski attends the 16th International Book Fair and Literary Festival Book World Prague 2010 on May 15, 2010, in Prague, Czech Republic. (Photo by Ivan Babej - isifa/Getty Images)

Zachytit kouzlo knižních příběhů a převést je do jiného média není vůbec jednoduchý úkol. Filmové adaptace se naštěstí drží lineárního příběhu, herní sourozenci to mají mnohem horší. Když se ale vývojářům zadaří, dokáží posílit prodeje svých předloh.

Andrzej Sapkowski, tvůrce Zaklínače, ale hry na motivy jeho knih nebere jako velkou výhodu. „Domněnka, kterou rozšiřuje CD Projekt Red, že mě hry zpopularizovaly mimo Polsko, je naprosto chybná. Hry jsem proslavil já. Všechny mé překlady na Západě, včetně toho anglického, byly vydány před první hrou,“ řekl v rozhovoru pro Waypoint.

Následně doplnil, že mu herní série vzala zhruba stejné množství prodejů knih, než jaké mu přinesla. „Je více lidí, kteří hráli hry, protože si přečetli moje knihy. Je to můj odhad, ale nejsem si jistý. Nikdy jsem je nepočítal,“ dodal. Opět také dodal, že licenci varšavskému studii prodal, jen aby na ní vydělal.

Sapkowskiho prohlášení pochopitelně vyprovokovalo hodně negativních reakcí. Nejhlasitější byl Dmitry Glukhovsky, jenž stojí za sérií Metro a spolupracoval také na herních adaptacích. Podle něj tvůrce Zaklínače prostě blábolí a kvalitní hry prodejům knih jen pomáhají.

Zašel dokonce tak daleko, že Sapkowského nazval „arogantním sráčem“. Glukhovsky se také zastává vývojářů, podle jeho slov může spolupráce nevídaným způsobem pomoci oběma stranám. Sám dokonce přiznal, že mu hry pomohly s Metrem prorazit i na západních trzích.

Jako třešničkou na závěr je fakt, že se Sapkowski s vydáním jeho knih na Západě pořádně mýlí. První herní Zaklínač vyšel v roce 2006, nejstarší anglický překlad se zrodil až v roce 2007. Jednalo se o knihu Poslední přání, která v našich končinách vyšla již v roce 1999.

Čtěte také: Server PC Gamer dostal dárek od Poláků – aprílovou sošku Geralta v soudku

Glukhovsky vs Sapkowski

Glukhovsky nenechal na svém polském kolegovi nit suchou

 

Source :
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chceš nám nechat komentář k článku? Šup tam s ním!x
()
x
X