fbpx

Zdroj mrzutosti? Sapkowski dostal za práva na herního Zaklínače příliš málo

Dozvuky starého kontraktu

Není žádným velkým tajemstvím, že Andrzej Sapkowski nemá herní sérii Zaklínače moc v lásce. Tu a tam utrousí jízlivou poznámku na adresu polského vývojářského studia CD Projekt RED, naposledy třeba v souvislosti s tím, že jejich RPG sága parazituje na prodejích knížek. Soudě podle nových informací má ke své mrzutosti pádný důvod.

A opět se vše točí kolem peněz. Po masivním úspěchu Zaklínače 3 se v herní sféře spekulovalo, kolik peněz vlastně připadlo autorovi knižní předlohy, polskému spisovateli Andrzeji Sapkowskému. Sám dříve přiznal, že dal přednost fixní částce před podílem z prodejů, protože ve své době moc nevěřil úspěchu hry. O konkrétní částce ale nechtěl mluvit.

Více než dekádu po stvrzení kontraktu mezi CD Projektem RED a Sapkowskim se o obchodu rozmluvil někdejší ředitel vývoje Sebastian Zieliński. Na facebooku prozradil, že za práva na herního Zaklínače zaplatilo studio celkem půl milionu korun ve dvou splátkách.

Dalo by se říct, že tehdy šlo o relativně rozumnou sumu – CD Projekt neměl moc velké renomé ani silné portfolio her, Sapkowski navíc nevěřil, že by se hra dokázala zazářit i za hranicemi Evropy. A zbytek příběhu už znáte – první díl zaujal evropské pařany, druhý díl se dostal do hledáčku západních hráčů a Zaklínač 3 pak ohromil celý svět.


Vzhledem k tomu, že Divoký hon v prvním měsíci a půl utržil přes 1,5 miliardy korun, si už dokážete představit, proč je Sapkowski z celého obchodu ve výsledku tak mrzutý, že si tehdy neřekl o větší částku nebo podíl z prodejů.

O kontraktech s polským spisovatelem se rozepsal i Adrian Chmielarz, který kdysi pracoval ve studiu Metropolis Software. Sapkowski mu totiž prodal práva na herní adaptaci za necelých 100 tisíc korun, ta ovšem nikdy nespatřila světlo světa. Jak se zdá, mnohem výhodnějším byznysem bude chystaný seriál Zaklínač od Netflixu, kterému požehnal sám Sapkowski.

A perlička na závěr? V první verzi smlouvy popletl CD Projekt RED jméno hlavního hrdiny a překřtil Geralta na Geralda. To byl ostatně důvod, proč Sapkowski nabízený kontrakt zprvu zuřivě odmítl a odeslal zpět k revizi.

Čtěte také: Zaklínačské hry snižují prodeje knížek, zlobí se Sapkowski. Autor Metra s ním nesouhlasí

Andrzej Sapkowski

Viet Tran
Moravák a Asiat v jednom exkluzivním balení, oběť záchvatů kreativity a grafomanství. A prokrastinace. Twitter: @MarekTV. Blog (zatím neaktivní): Tranuju.cz