The Knick

Není to sci-fi ani fantasy a horor by to mohl být možná jen při představě, že na vás někdo provádí procedury ukázané v seriálu. Historické drama je žánr, do kterého byste zařadili The Knick: Doktoři bez hranic.

Je rok 1900 a lékařská věda zažívá rozmach – lékaři objevují nové nemoci a vyvíjejí nové postupy. Jedním z průkopníků neotřelých metod je doktor John Thackery, vynikající chirurg, který zažívá vrchol své kariéry v newyorské Knickerbocker Hospital, zkráceně Knick. Vysoké pracovní nasazení si však vybralo svoji daň, a tak si Thackery vypěstoval závislost na kokainu, který v té době sice nebyl nelegální, ale rozhodně byste nechtěli, aby vás někdo operoval pod jeho vlivem.

Titul skvěle ukazuje tehdejší nemocniční rutinu, kdy neexistovala antibiotika a byla vysoká úmrtnost. Všude kvetl obchod s mrtvými těly, která byla prodávána nejvyšší nabídce. Rozhodně se nejedná o podívanou pro slabé povahy, hned na začátku vidíme první pokusy o provedení císařského řezu, což se neobejde bez krve nyní, natož na začátku století. Alespoň se nedočkáte žádného překvapení v polovině seriálu, syrovost a cynismus je tu naprosto normální. Tvůrci se snažili držet skutečnosti nejen u vybavení a prostředí, ale i operací. Dokonce byla vytvořena stránka s detaily z historie, kterými se scénáristé inspirovali.

Seriál natočil hvězdný režisér Steven Soderbergh. Hlavní roli si zde zahrál výtečný Clive Owen, ve vedlejších rolích zářili Eve Hewson jako sestra Lucy Elkins a André Holland jako černošský doktor Algernon C. Edwards, který to v rasistickém prostředí nemá jednoduché. Seriál byl sice ukončen po druhé sérii, podle mnohých diváků ale důstojně a bez cliffhangerů.

Source :
X