fbpx
Domů » Quicksand

Quicksand

Vrah nebo jen další oběť?

Mám tu pro vás tip na pravou, nefalšovanou severskou krimi, kterou Netflix začal vysílat 5. dubna 2019. Seriál je natočen na motivy stejnojmenné knihy spisovatelky Malin Persson Giolito, která patřila mezi nejlepší krimi roku 2016.

Seriál je vyprávěn z pohledu hlavní postavy Maji, která má na svědomí čin tak brutální, že to otřáslo celým Švédskem a ona se stala nenáviděnou a nejvíce diskutovanou osobou. „Prostě to udělej! Musíš sakra! Tak střílej!“ to jsou slova, která slyšíme na začátku prvního dílu. Pak už jen střelbu, křik, zvuk hrnku, který se tříští o podlahu, na kterém je nápis „Nejlepší táta na světě“ a následně pomalý záběr, který nám ukazuje mrtvá těla v kalužích krve. Mezi tím vším sedí osmnáctiletá Maja Norberg celá od krve, s napůl nepřítomným a vyděšeným výrazem ve tváři. Na pozadí toho slyšíme Majin mobil, který naléhavě vyzvání, křik všech, kteří prchají ze školy, aby se zachránili a majáčky záchranné služby a policie.
Maju odvezou do nemocnice, odeberou jí vzorky a oblečení, které policejní inspektorka Jeanette Nilsson pošle na forenzní přezkoumání. Je obviněna z vraždy, pokusu o vraždu a z napomáhání k vraždě. „Přežil někdo?“ to je to, co ji zajímá, ale na co s ohledem na probíhající vyšetřování, nesmí znát odpověď. Pak vše probíhá naprosto klasicky, jak to v těchto případech bývá, je vyslýchána za přítomnosti svého právníka a policejní inspektorka se snaží zjistit víc o jejím životě, vztazích, aby došla k motivu, který donutil Maju zastřelit své spolužáky, mezi kterými byla nejlepší kamarádka Amanda i přítel Sebastian. Navíc Maja nebyla jediná, kdo střílel. Djursholmský masakr se stává nejvyhledávanějším tématem na švédském internetu.  

Pomalu se rozkrývá příběh, který postupně zapadá do mozaiky a odhaluje mnohem hlubší příčiny. Proces mapuje a ukazuje tu skutečnou a pravdivou stránku uhlazeného života bohaté mládeže, která je plná drog, šikany, určité lhostejnosti a bezcitnosti.

Celý seriál je prokládán flashbacky, které vypráví příběh Maji, jejího přítele Sebastiana a všech, kteří jsou ji blízcí. Na samém začátku jsou to jen záblesky, brzy je to ale vyprávěný příběh, do kterého jsme vtaženi. Vše se zdá idylické, Maja je jednou z nejlepších studentek, milá, přátelská, má se svými rodiči i mladší sestřičkou hezký vztah a zdá se, že prožívá i hezký vztah se svým přítelem. Co ji dovedlo k něčemu takovému? Co za tím stojí? Co se nakonec dozvíme?

Postavu Mají Norberg ztvárnila švédská herečka Hanna Ardéhn, která roli zvládla velmi dobře. Stejně tak Felix Sandman, který si zahrál Sebastiana. Seriál (ani kniha) samozřejmě neodráží skutečnou událost, i tak se vás ale myslím dotkne. Je zpracován velmi dobře a nejednou vám bude běhat mráz po zádech. Venku je prozatím první série o šesti dílech, která je zaměřena na otázku rozsahu její spoluúčasti.

Scénář mají na starosti Camilla Ahlgren (Most, Gåsmamman), Alex Haridi (Skuteční lidé, Blå ögon) a Veronica Zacco (Thicker Than Water). Režie je ujali Per-Olav Sørensen (Nobel) a Lisa Farzaneh (Syrror).

Quicksand, Drama / Švédsko, 2019 / 4 h 35 min (Minutáž: 41-49 min)

Epizody: Maja, Förhöret, Begravningen, Rekonstruktionen, Rättegången, Vittnena

Herecké obsazení: Hanna Ardéhn, Felix Sandman, David Dencik, Ella Rappich, Arvid Sand, William Spetz a další.

Source :

CSFD, IMDB