Sharp Objects

V létě 2018 uvedlo HBO tuto osmidílnou minisérii, ve které exceluje herečka Amy Adamsová. Ostré předměty byly natočeny podle detektivního bestselleru Gillian Flynnové a mohu směle říct, že se tahle minisérie dost povedla. Pojďme si ji trochu přiblížit.

Příběh nás zavádí do jižanského státu Missouri, konkrétně do opravdu malého městečka zvaného Wind Gap. Vlastně to jediné, co má cenu je místní prasečák. Ano, prasečák. Ten vlastní Adora Crellin, kterou můžeme popsat jako silně dominantní ženu ve středním věku. Její manžel Alan je naopak velmi tichý a dceru Ammu mají v tom správném pubescentním věku. Společně obývají sídlo, které se naprosto vymyká stavbám celého okolí. Crellinovi každoročně pořádají slavnost, která opěvuje časy Konfederace. A právě do tohoto zapadákova se vrací i naše hlavní postava Camille, která pracuje jako novinářka. A důvod, proč se vrací někam, kde to vlastně nenávidí a odkud má spoustu traumat je ten, že se ve Wind Gapu stala vražda mladé dívky a ona, protože tam žila, může podle jejího šéfa do situace vnést nové světlo a zjistit něco zajímavého.

Camille je dcerou Adory a ta rozhodně není nadšená, že se její dcera vrátila. Navíc, když se vrátila v oprýskaném Volvu a nemalým problémem s alkoholem, který slouží jako kouzelný nápoj zapomnění. Během pobytu v rodišti je zabita další dívka, která patří do stejné sociální vrstvy jako Camillina sestra Amma. Tento čin vyvolá reakci a do míst je vyslán okresní detektiv Richard Willis, protože jak se zdá, místnímu veliteli se do vyšetřování příliš nechce. S Camille spolu soupeří a také se sbližují. Willis má ovšem jednu velkou nevýhodu a to tu, že je v místním prostředí pouhým hostem, tudíž nemá šanci jakýmkoli způsobem proniknout do komunity. Nedokáže pochopit, na jakém principu tu fungují vztahy a je odkázán na pátrání z vnějšku. A to mu moc nepomáhá.

Tahle minisérie krásně ukazuje jinakost, jistou zkaženost a porouchanost obyvatel malého městečka, ve kterém byste prostě za žádnou cenu bydlet nechtěli. Ze vztahu matky s hlavní hrdinkou vás může chvílemi mrazit. Herecké výkony jsou vážně skvělé a povyšují tak celkovou úroveň zpracování. Neřekla bych, že je to něco, co mě totálně dostalo ani něco, co by nezaujalo. Je to takový hezký střed, ve kterém se rozkrývá motivace pro spáchání všech hanebností. Celé místo, vztahy a situace mnohem lépe chápeme a vnímáme také díky flashbackům, které Camille zažívá. Děj ale není promítáním minulosti nijak pomalý a táhlý. Tak nějak postupuje plynule, sám od sebe, a to je na tom velmi příjemné. Celkově je to rozhodně zajímavý detektivní psychologický thriller, který vás zavede do temných zákoutí duší.

Režii měl na starosti Jean-Marc Vallée (Klub poslední naděje, Sedmilhářky). Na scénáři se podíleli Marti Noxon (Skleněný zámek, To the Bone), Scott Brown (Manhattan, Castle Rock) a Alex Metcalf (God´s Pocket, Nejsilnější hlas). Za kamerou stáli Yves Bélanger (Divočina, Pašerák) a Ronald Plante (Monsieur Lazhar, Cena svobody).

Sharp Objects, Drama / Thriller / USA / 2018 / 7 h 51 minut (Minutáž: 53-62 min)

Epizody: Vanish, Dirt, Fix, Ripe, Closer, Cherry, Falling, Milk

Herecké obsazení: Amy Adams, Eliza Scanlen, Chris Messina, Patricia Clarkson, April Brinson a další

Source :

IMDB, CSFD

Komentujte

avatar
  Subscribe  
Upozornit na
X