Shelter 2 Recenze

Shelter 2 je pokračování nezávislé survival hry od vývojářů ze studia Might and Delight, která vás na první pohled zaujme svojí výjimečnou grafikou. Cílem této hry je se starat o své čtyři malé rysí pacholky, kteří mají neustále hlad a vy, jako jejich matka, je musíte krmit a opatrovat, aby je náhodou nějaký predátor neměl na svačinu.

Hra, jak jsem výše zmiňovala, má opravdu krásnou grafiku, která mi přijde jako polygon-like, díky čemuž by někdo mohl říct, že mu nějakým způsobem bude nepříjemná, ale já osobně si po chvilce zvykla a už mi ani nepřišlo, že by se nějakým zásadním způsobem lišila od ostatních her.

shelter2_4

Prostředí se ze začátku jeví obrovsky a možná vám i na chvilku přijde, že bude open world, ale bohužel tohle není ten případ. Po chvilce vám dojde, že hra je až moc lineární a možností, jak si gameplay zpříjemnit, také moc není.

Vývojáři se bohužel rozhodli takhle zazdít krásný koncept hry. Místo toho, aby byla třeba možnost vyšplhat na strom a páchat kamikaze na králíky, tak můžete pouze běhat a skákat.

To je sice ze začátku sice docela wow a super, ale později vás to už moc nebaví a přejete si, abyste měli více možností, jak kořist ulovit. Bohužel, hra nemá ani moc dlouhý gameplay.

shelter2_1

Ve hře máte velice minimalistický HUD, na kterém najdete pouze ukazatel výdrže, jenž se vyčerpává, když běžíte a naopak doplňuje, když něco ulovíte a sníte.

Ve Shelter 2 se můžete orientovat také díky mapě, jež se klasicky dá vyvolat po stisknutí tlačítka „M“, ale já osobně ji moc nepoužívala, jelikož orientovat se dá lépe díky „radar“ módu.

Do něho přejdete po stisknutí pravého tlačítka myši, následně vám zvýrazní červeně kořist nebo ukáže, jakým směrem jsou hory či váš přístřešek.

shelter 2

Dále máte jako i většiny her možnost sbírat různé předměty nebo rostliny od bylinek, větviček až po zbytky vaší kořisti, za což samozřejmě jsou achievementy – takže achievement hunteři, třeste se a hru si pořiďte! Další z dobrých aspektů hry je i změna ročních období, kdy si vykračujete po podzimním prostředí a začne se pomalu pokrývat sněhem.

Celá hra se bohužel dá dokončit za nějaké dvě hodinky, což je docela škoda, ale na druhou stranu se plácat více jak dvě hodiny v docela repetitivním prostředí je stejně docela frustrující, takže v tomhle případě možná… i díky bohu?

Abych ovšem hru pouze nekritizovala kvůli její lineárnosti, musím přiznat, že hra má skvělý nápad a první hodinu mě opravdu bavila, ba několikrát jsem se i nachytala při úplně oddanosti hře. Určitě bych hru doporučila všem, které baví indie a umělecké hry se survival prvky, v níž naplno okusíte mateřské pudy.

Klady

  • Zajímavá grafika
  • Dobrý nápad
  • Změny ročních období
  • Originalita tématu
  • Simulace mateřských pudů

Zápory

  • Lineární gameplay
  • Krátká herní doba
8

Super

Adéla Bedanová
Hudební a filmový maniak, dotard a nenapravitelný pesimista milující kočky.