Sherlock Holmes: Crimes & Punishements Recenze

Dejte vařit vodu na čaj a budíček na pátou, budeme mít návštěvu. Příjemnou návštěvu!

Každý si představuje britské ráno jinak. Hemenex, čaj a poklidné čtení denního tisku? To byste nesměli žít se Sherlockem Holmesem. Ten po ránu stojí ve svém pokoji se zavázanýma očima a střílí do váz.

Jakmile se v kůži jeho přítele a spolubydlícího dr. Johna Watsona dostanete za jeho záda, vstoupí další, fanouškům cynického britského detektiva známé postavy, jako je domácí paní Hudsonová a inspektor Lestrade, člen Scotland Yardu. Ten vás uvede do prvního případu, vraždě Černého Petra, s tím, že vás očekává na místě činu.

Po tomto mírně vyčerpávajícím úvodu se konečně pustíte do samotné hry. Rozhlédnete se po bytě a vaše srdce zaplesá. Kulisy bytu jsou skvěle vyvedeny. Od hromad novin přes stolek s chemickými pokusy až po Sherlyho maskérnu. S rozjařenýma očima pana Holmese převléknete a doufáte, že ostatní místa, ať už exteriéry či interiéry, budou také tak hezky vyvedené.

sherlock holmes cap 1

Vše začíná velice výmluvně.


Zákaz vstupu na trávník!

A vaše doufání marné opravdu není. Každé prostředí, ve kterém se objevíte, má perfektní atmosféru. Nebudete se plahočit jen v londýnských uličkách 19. století, ale i u venkovské železniční stanice a v botanické zahradě. Nad to si zahrajete i na jinou známou Britku, Laru Croft, a podíváte se i do katakomb.

Všechny kulisy jsou hezky graficky vyvedeny. Některé objekty vypadají tak živě, že byste si ně chtěli sáhnout. Ale to se vám nepovede. Sherlock Holmes je pravý anglický gentleman a nedovolil by si pošlapat pěkně zastřižený trávník někoho cizího. I když je ten někdo cizí po smrti.

Místy jsem si připadal jako turista, který se pohybuje jen po vyznačených stezkách. To by se dalo ze začátku, kdy stopy byly patrné, odpustit. Ovšem na konci už člověk zmateně pobíhá a hledá, nač nekliknul. Potom se musí vracet oklikou, protože mu někdo postavil do cesty židli a dostane chuť hodit myš z okna.

sherlock holmes cap 2

Takový mustáž si mohou dovolit opravdu jen Angláni!


Zpropadené cestování

K tomu, abyste se mohli mezi těmito krásnými oblastmi pohybovat, použijete v Sherlockově notýsku záložku mapy. Za ideálních podmínek se do každé lokace podíváte párkrát. Ale nic není ideální, a tak se musíte na místo činu vrátit ještě jednou, protože jste si nevšimli jednoho maličkého detailu, podruhé, protože to po vás hra vyžaduje a potřetí, protože jste si nepopovídali s podezřelou a mohly by vám tak uniknout možné podstatné informace.

A každé toto cestování s sebou nese jedno úskalí – loadingy při cestování. Na pohled do vozu jsem se při konci hry stával alergický a připomínal mi výtahy v prvním Mass Effectu. Ano, až tak to bylo otravné.

sherlock holmes cap 3

Sherlock Holmes vyšel s profesionální českou lokalizací. Radost pohledět!


Zapoj mozkové buňky

Základním kamenem této hry je vyšetřování. Nabízí se zde srovnání s L. A. Noire. A stejně jako je anglická povaha odlišná od povahy občanů USA, je i zde jiný pohled na věc. Nečekejte žádné zběsilé přestřelky či honičky, zde se na to jde pěkně vědecky, že by i Horatio z CSI koukal.

Ke stopám či indiciím se lze dostat dvěma cestami: První z nich je samotné ohledání místa činu. Často samotné mrtvoly. Tato metoda spočívá jen v klikání po okolí a vyposlechnutí si Sherlockových hypotéz. Druhým a zajímavějším způsobem jsou minihry. Hra jich má v nabídce hned několik a jedna je zajímavější než druhá. Hráč si u nich vydechne. Ať už pitvá mrtvého, nebo vyrábí stříbrnou dýku.

sherlock holmes cap 4

Eeeeh… není to tak, jak si myslíte, on to byl jenom cukr!


Samostatnou kapitolou je páčení zámků. Byla to novinka oproti jednoduchému natáčení paklíče ve Skyrimu, ale s přibývajícím časem to začne člověka otravovat a milerád využije tlačítka pro přeskočení minihry.Pokud jste sesbírali dostatek stop, můžete se podívat Sherlockovi do mozku a zkusit vydedukovat, kdo je tedy pachatel. Dedukce je opět vkusně graficky vyvedená a jednotlivé, postupně se spojující, neurony vedou k výsledku.

Hra nabízí několikero řešení každého případu a je jen na vás, kterého se chopíte. Můžete obvinit prostopášnou manželku a poslat ji na oprátku, zatímco váš kamarád obviní zahradníka, ale ušetří ho.

sherlock holmes cap 5

Jakmile shromáždíte dostatek informací, přijde čas si dát souvislosti dohromady.


Zločin a trest

Ve finále je to bohužel, pro některé možná bohudík, jedno. Protože případy spolu nijak nesouvisí a jediné, v čem se bude řešení vaše a kamaráda lišit, jsou závěrečné statistiky. Hra navíc nabízí před samotným zakončením možnost své rozhodnutí změnit a dostat se k závěru, který zamýšlel scenárista. S pohybem si vývojáři mohli dát více práce a umožnit tak hráčům více volnosti. Taktéž mohli využít potenciálu více řešení.

Pokud máte rádi logické adventury, Sherlock Holmes: Crimes & Punishments, je pro vás pravou volbou. Šest na sebe příběhově nenavazujících případů s průměrnou délkou řešení dvě hodiny nabízí příjemný oddych v krásném vizuálním kabátku. Minihry jsou nenucené a většinou baví (až na ty zpropadené zámky). Texty jsou kompletně v češtině, takže i anglicky nepolíbení jedinci si hru mohou plně vychutnat. A to je u adventury hlavní.

Klady

  • Krásný vizuál
  • Zajímavé minihry
  • Atmosféra hry
  • České texty

Zápory

  • Omezené možnosti pohybu
  • Nevyužitá možnost více řešení
7

Fajnovka

Viet Tran
Moravák a Asiat v jednom exkluzivním balení, oběť záchvatů kreativity a grafomanství. A prokrastinace. Twitter: @MarekTV. Blog (zatím neaktivní): Tranuju.cz