Star Renegades je ambiciózní rogue-like RPG. Láká na drsné tahové souboje a vztahy v partě(4 minuty čtení)

Zhluboka se nadechněte, protože teď na vás vysypu za kýbl pojmů, ze kterých se vám zakroutí hlava. Star Renegades je taktické perma-death rogue-like RPG s dynamickými tahovými bitvami, Nemesis systémem vzdáleně podobným Shadow of Mordor, vztahy mezi postavami ala Fire Emblem zabalené v nádherném pixel-art stylu. Uf. Vývojáři z Massive Damage si rozhodně ukousli pořádně velké sousto, které ale v pohybu vypadalo fantasticky.

Vesmír je pod tyranii Imperia a je jen na naší partě rebelů tuto krutovládu svrhnout a nastolit mír. Každé správné RPG ale samozřejmě začíná tvorbou party, tady tomu není jinak. Zde se Star Renegades drží nastavených šablon, každá postava tak má odlišné schopnosti, statistiky, výhody a nevýhody od zbytku party. Hned po zkompletování partičky přistanete na jedné z náhodně generovaných planet a můžete se směle pustit do osvobozovaní.

Na rozdíl od klasických tahových RPG, jako starší Final Fantasy, se všechny akce v soubojích odehrávají během jednoho tahu naráz, proto musíte hledat nejlepší kombinace útoků. Na spodku obrazovky máte časovou osu se všemi akcemi – ta se stane vaším nejlepším přítelem. Nestačí totiž jen spamovat útok a jednou za čas vyčarovat ozdravovací kouzlo, hra vás nutí se aktivně zapojit do souboje, experimentovat s útoky a hlavně najít správnou synergii schopností vašich postav.

Komba mezi členy vaší rebelské tlupy jsou zde naprosto zásadní, protože je na nich postavený celý bojový systém a výrazně může ovlivnit průběh bitvy. Kromě základních komb mezi útoky jsou tady i speciální verze, které jde vybudovat jen časem. Jak? Tady nastupuje na scénu systém vztahů. Určité pořadí útoků některých postav spustí speciální kombo, které mezi postavami zlepšuje vztahy. Tato komba a jiné události by v budoucnosti měly i přidat speciální rozhovory mimo bitvy ve stylu Fire Emblem.

Za zmínku stojí i jeden kritický fakt – naštěstí zde nevládne žádné RNG. Nemusíte počítat procenta a doufat, že se RNGesus – bůh herních náhod – nakloní na vaši stranu. Všechno je plně ve vašich rukou a každá výhra i prohra je přímým výsledkem vašich (ne)schopností. Díky všem těmto mechanikám jsou souboje mnohem živější, taktičtější a zajímavější.

Když je zrovna klid (což nebude prý tak často) nastupuje pečování o vaši partu a příprava na další boje. Na náhodně generované mapě světa se kromě střetů s nepřáteli nacházejí i náhodné události, obchodníci a jiná zajímavá místa. Hrdinové samozřejmě levelují a odemykají unikátní schopnosti ze stromu dovedností, náhodně generovaný loot z padlých nepřátel zase poslouží k vylepšení vybavení. Obchodníci vám kupodivu dají možnost také rozšířit rebelii o novou sadu žoldáků.

Co se ale stane po smrti revoluční tlupy? Původní parta zůstane mrtvá se všemi vylepšeními a schopnostmi, nic na tom nezměníte. Po jich smrti ale nastupují vaši potomci s vynalezeným vybavením i několika zděděnými schopnosti od svých rodičů.

A protože je tyran stále naživu, celý cyklus rebelie se neustále opakuje. Až několikáté generaci vašich potomků se konečně podaří záporáka svrhnout, čímž na nějakou dobu zavládne klid a mír. Jak ale jistě už tušíte, nic netrvá věčně. Po 20 herních letech se vesmíru zmocní další tyran a vracíme se zpět na začátek, tentokrát ale s lepší výbavou a podstatně výhodnější startovní pozicí.

Star Renegades je ještě hluboko ve vývoji a neustále prochází velikými změnami. Proto je datum vydání stanoveno na začátek 2019 s tím, že stále není jasné, jestli vyjde plná verze, nebo jen Early Access. Jedinou zatím ohlášenou platformou je PC.

Čtěte také: Roztomilá hříčka Pode vsází kartu na okouzlující grafiku a kooperaci. Hrát ale můžete i sólo

Source :

Vlastní

Zdenko Pikula
Veterán z Battleforce.cz, externista Skillzone.cz a tak trochu i vývojář.