fbpx

Steam Direct brzy nahradí Greenlight. Vývojáři budou muset zaplatit 100 dolarů

Stýskat se nám nebude

Program Greenlight po celou dobu svého provozu doprovázely slova chvály i silné kritiky. Sice se skrze něj prorvaly kvalitní tituly, které by jinak nedostaly šanci se objevit v katalogu největšího digitálního shopu s hrami, na druhou stranu jím prošlo i nespočet velmi pochybných výtvorů. Příští týden se ale s Greenlightem rozloučíme, nahradí jej totiž novinka Steam Direct.

Valve od začátku roku pilně pracuje na pořádných upgradech své platformy. Ne vždy ale uživatelé vítají změny dvakrát tak pozitivně jako v případě technické podpory. Takové zpřísnění pravidel pro darování her naštvalo především hráče, zato regulace kartiček irituje spíše vývojáře.

Právě v jejich případě byl na vině i program Greenlight, přes který na Steam proudily hry vytvořené jen pro těžení výdělků z virtuálních kartiček. Služba navíc trpěla záplavou nezávislých titulů, mnohdy pochybných kvalit. Veškeré hlasování o tom, zda se hra dostane do katalogu, ale měli v rukou uživatelé, což se dalo jednoduše zneužít, případně si mohli autoři dopomoct boty.


Slabá regulace Greenlightu proto příští týden povede k tomu, že ji nahradí Steam Direct. Ten zahodí hlasování komunity a bude v něm rozhodovat čistě Valve. Vývojáři ale výběrovým procesem neproklouznou jen tak. Nejdříve budou muset zaplatit poplatek ve výši 100 dolarů, aby se jejich titul do obchodu dostal. Tento poplatek se do jejich kapsy vrátí, až hra vydělá $1000 v prodejích.

Nový proces by tak měl odradit podvodné vývojáře a usnadnit vstup legitimním projektům. O účinnosti nových pravidel ale pochybují někteří vývojáři i diskutéři. Přestože neodporují tvrzení, že poplatek může do jisté míry pomoci ke zkvalitnění nabídky, neslibují si od něj zázraky. Podle nich může stodolarová „kauce“ zavřít dveře mladým talentům a sólistům, naproti tomu velké šmelináře, kteří vyrábějí hry jako na běžícím páse, taková částka nezbrzdí.

Valve navíc včera oznámil, že Greenlight již nepřijímá nové projekty nebo hlasy. Spuštění služby Steam Direct se plánuje na 13. červen.

Čtěte také: Zasoutěžte si o dvě kopie skvělého Prey na Steam!

Patrik Dvořáček
Profesionální prokrastinátor, amatérský hráč Solitaire a poloamatérský pisálek. To vše v jedinečně nešikovném balíčku.