Služba Steam Spy končí kvůli změnám nastavení soukromí. Hůř pro nás, stěžují si vývojáři

Nyní nám budou muset stačit čísla přímo od vývojářů a vydavatelů

Web Steam Spy byl pravděpodobně nejznámějším poskytovatelem přibližných statistik prodejnosti a hranosti her na Steamu. Sloužil tak pro ověření (či případné vyvrácení) často přehnaných čísel poskytovaných přímo vydavateli daných titulů a také pro odhad prodejů nových kousků. Nejnovější update ale dal populární službě stopku.

Projekt založený Sergejem Galyonkinem sbíral data z herních knihoven hráčů, kteří je měli nastavené jako veřejné. Tato možnost po poslední aktualizaci zmizela se dočkala zásadní změny – knihovny her jsou nyní defaultně skryté a mohou si je prohlížet pouze přátelé. Tím mizí poměrně spolehlivý (a legální) statistický zdroj přímo ze Steamu a uživatelé Steam Spy se nejspíše musí s webem v jeho aktuální podobě rozloučit.

Důvodem, proč služba končí tak náhle a bez upozornění, je fakt, že Galyonkin o chystaných změnách nevěděl. O příčinách konce svého projektu se dozvěděl až z blogového příspěvku Valve. Ten informoval, že nový update přinese podrobnější možnosti nastavení soukromí, mimo jiné i viditelnost odehrané doby nezávisle na knihovně samotné. Tu nyní mohou vidět buď vaši přátelé, nebo jen vy sami.

Zakladatel SteamSpy na svém twitteru učinil stručné vyjádření: „Valve právě učinilo změnu, která v základu skrývá hry vlastněné uživateli. Steam Spy dosud spoléhal na tyto veřejně dostupné informace a nebude schopen nadále fungovat.“ Později doplnil, že by mohl i nadále vytvářet odhady o prodejích i úspěšnosti her, avšak s malou přesností. Pakliže si uživatelé nastaví viditelnost knihovny ze soukromé znovu na veřejnou, tím problém samozřejmě zmizí. Nicméně nepočítá s tím, že by tak učinili všichni dosavadní uživatelé.

Proti rozhodnutí Valve se kromě Galyonkina samotného postavila i menší vývojářská studia, pro která bylo sondování trhu skrze Steam Spy zásadní pro jejich další obchodní kroky. Ozvali se tak autoři úspěšné onlinovky Path of Exile i veterán herního vývoje Brian Fargo (Wasteland, Torment: Tides of Numenera). Ten doufá, že se Steam samotný rozhodne zveřejňovat podobné informace jako Steam Spy.

Pro tuto chvíli ale protistrana mlčí. Server PCGamesN se rozhodl zkontaktovat několik dalších herních vývojářů, aby se zeptal na jejich názor. Všichni považují konec Steam Spy za velký problém. Dodávají, že bez podobné služby se budou vývojáři – větší i menší – muset spoléhat na drahé marketingové rešerše, aby mohli odhadnout úspěšnost podobných titulů nebo velikost jejich cílové skupiny hráčů. V nejzazším případě si nechají na vývoj her zajít chuť.

Sergej Galyonkin dnes vydal na svém Patreonu nový příspěvek, k němuž ovšem mají přístup jen podporovatelé. Podle uživatelů na redditu musí přijít buďto s alternativním řešením, jak tahat data ze Steamu (třeba s oficiální podporou Valve), nebo se spokojit s tím, že aktuální statistiky budou mít k přesností o dost dál než dříve. Alespoň do té doby, než si sami uživatelé odtajní své knihovničky s hrami.

Čtěte také: Našli jsme hru roku už v dubnu? God of War má k ocenění skvěle našlápnuto

Ondřej Pešek
Maloměstský geek, hráč a britpoper. Studuje na gymnáziu, moc se ale nepřetrhne. Místo toho raději dělá to, co geekové a hráči běžně dělávají, a následně o tom píše veřejně na internetu.