SteelSeries Apex M500 Recenze

Nenápadná, ale spolehlivá klávesnice

SteelSeries v posledních několika letech čím dál víc rozšiřuje působnost na e-sportové scéně a zásobuje ji řadou svých periferií pro profesionální hráče, od sluchátek po progamingové klávesnice. Jedna z nich se dá dostala do ruky a měli jsme možnost ji pořádně osahat.

Na první pohled hardcore hráče zřejmě nezaujme. Design klávesnice SteelSeries Apex M500 je jednoduchý až strohý, nedisponuje žádnými dodatečnými klávesami pro extra funkce. Zdálky tak vypadá spíše jako řadová periferie do kanceláří, která navíc hezky svítí. Zdání naštěstí klame a během recenzování se z ní vyklubala dobrá parťačka na divoké herní dýchánky, přestože toho nabídla méně než vyšší model M800.

Konstrukce je pevná a na ohmat působí robustně a odolně. Výrobce použil především tvrdý plast s ocelovým spodkem, samotná tedy klávesnice váží slušných 1,4 kilogramů. Stejnou hmotností se mohl chlubit i dříve recenzovaný kousek Razer Blackwidow X Chroma, ten ten se ovšem dočkal mnohem více kovových částí z vojenské slitiny.

Trailer pro SteelSeries Apex M500.


USB kabel je dostatečně dlouhý, k našemu zklamání ale není pletený, přestože na tenhle malou vychytávku myslí i mnohem levnější klávesnice. Milým bonusem jsou ale kanálky ve spodní části, kam můžete pohodlně schovat neposedné kabely a přispět tak pořádku na stole. Protiskluzové gumové nožičky samozřejmě nesměly chybět.

Z hlediska designu ale víc nečekejte. Layout je více než tradiční a neobsahuje žádné makrovatelné klávesy navíc či slot pro sluchátka, ačkoliv se zde nabízí otázka, jestli je progameři vůbec potřebují. Absence podpěrky pod zápěstí už ale nepotěší a pro komfort při psaní i hraní tohle považuju za větší nedostatek, za který jsem kritizoval i dražší modely.

Nejsvětlejším pozitivem Apex M500 jsou jednoznačně samotné klávesy, konkrétně mechanické herní spínače Cherry MX Red, které slibují životnost až 50 milionů úderů. V praxi je práce na klávesnici překvapivě tichá, kulometnou hlasitost jako u razerových konkurentů tedy zde naštěstí nečekejte. Hbité pisálky a gamery potěší plný anti-ghosting.

Trailer pro vyšší model – SteelSeries Apex M800.


Při hraní Dota 2, CS: GO a arén ve World of Warcraft se nám nepletly ruce a klávesy reagovaly přesně dle očekávání bez jakýchkoliv prodlev či pochybení, pouze se skvělou odezvou. To samé platí pro psaní. Sama tato recenze vznikala na Apexu M500 a musím říct, že mi na ní psalo o něco pohodlněji než na mé A4tech Bloody, přestože se nebojím přiznat, že absence podpěrky pro zápěstí mě trošku trápila.

Klávesnice je jasně podsvícená tmavě modrou barvou s možností nastavení intenzity. Zde mě zklamalo, že jsem se nedočkal více barev, jelikož nevěřím, že by mě modrá neunudila během prvního půlroku používání. Plusové body si zaslouží nenáročný SteelSeries Engine software, v němž si můžete nastavit jak intenzitu jasu a efekty, tak především funkci všech jednotlivých kláves dle svého gusta.

Za cenu okolo 3 tisíce korun dostanete slušnou základní klávesnici pro herní radovánky i občasné pisálky. Strohý design je výhodou i nevýhodou tohoto kousku, pokud ale nepotřebujete dodatečné klávesy pro další funkce navíc a vystačíte si s klasickým layoutem, nemusíte se bát špatné investice. V opačném případě musíte sáhnout hlouběji do kapsy pro vyšší model, Apex M800.

SteelSeries Apex M500 je slušná mechanická klávesnice pro všechny, co to s hraním myslí trošku vážněji a nešmudlají si jen kartičky v Hearthstonu. Jde o slušný základ pro každého progamera, náročnější pařany ale asi nepotěší svým strohým designem.

Za zápůjčku děkujeme společnosti GrunexSoutěž o recenzovanou klávesnici najdete zde!

Klady

  • Jednoduchý, ale funkční design
  • Robustní a odolná konstrukce
  • Skvěle se na ní hraje i píše
  • Cherry MX klávesy
  • Nastavitelná intenzita podsvícení

Zápory

  • No, ten jednoduchý design
  • Žádné nastavitelné klávesy navíc
  • Absence podpěrky pod zápěstí a vícebarevného podsvícení
8

Super

Lukáš Majer
Občas hraju, občas sportuju, většinou sním.