SteelSeries Siberia 200 Recenze

Už je to pěkně dlouho, co jsme testovali nějaký hardware! Do redakce se nám dostala sluchátka od SteelSeries, které jsme řádně prubli - stojí za ty peníze?

Soutěž o sluchátka SteelSeries Siberia 200 najdete zde!

Od posledního testu periferií uběhly už skoro dva roky, od té doby jsme se k žádnému hardwaru přes tu hromadu her vlastně ani nedostali. Ideální čas naskočit znovu na koleje, ne? Máme tu totiž kousek, o kterém stojí za to prohodit pár slov.

Do redakce se nám dostala herní sluchátka SteelSeries Siberia 200, nástupce již starší řady V2, v Sakura Purple verzi – zde se rovnou přiznáme, že tahle barva nevypadá dvakrát oslnivě a radši bychom sáhli po černé nebo červené variantě, na funkčnosti to samozřejmě má minimální dopad.

Sluchátka patří spíše do nižší střední cenové kategorie do 2000 Kč, kde se nachází i jejich největší konkurent – o stovku dvě levnější a dlouhodobě osvědčený HyperX Cloud Gaming Headset. Jak si povede recenzovaný kousek?

siberia-200-sakura-6


Co se konstrukce týče, není si zde na co stěžovat. Siberia 200 je lehká, ovšem pevná i přes svůj plastový vzhled. Sluchátka jsou dostatečně flexibilní a není problém si je přizpůsobit dle svých potřeb, ačkoliv hráče s ušima jako plachty či větší hlavou mohou trošku tlačit. Nám seděla poměrně dobře.

Polštářky jsou překvapivě vzdušné, tudíž se nestane, že byste se za ušima začali potit po první hodince hraní. Zároveň dostatečně izolují zvuk z okolí, ačkoliv bychom radši vyměnili lepší těsnění za onu vzdušnost. Zde bude záležet spíše na vás, čemu dáte přednost.

Pojďme na samotný zvuk. Zkoušeli jsme čtyři různé tituly – Fallout 4, Counter-Strike: GO, Zaklínače 3 na PC a letošní The Division na PS4, dále jsme si pak pustili pár blue-ray filmů a lossless písniček. Zatímco v herní části jsme byli velice spokojení, v druhém případě bude třeba počítat s kompromisy.

Siberia_200_SakuraPurple_Front


Řádění v Temerii i Pustině dopadlo skvěle. Vnímali jsme každý detail prostředí, od šustnutí v nedalekých keřích po radioaktivní kapky deště. Dabing zní taktéž čistě a nezkresleně. Ani v The Division na konzoli tomu není kupodivu jinak, lité přestřelky byly zároveň příjemným orchestrem poletujících kulek a křupajícího sněhu pod nohama.

Counter-Strike jsme si nechali schválně nakonec. Hardcore hráče potěší, že se SteelSeries Siberia 200 není problém odhadnout, odkud se blíží nepřítel – kroky jdou slyšet zřetelně a determinovat směr je v tomto případě lahůdka.

Největší bolístkou téměř všech sluchátek v této cenové hladině, a Siberia 200 nevyjímaje, byl mikrofon – ten je opravdu slabý. zatímco zážitek ze singleplayeru jsme si užívali, multiplayerové řežby byly s headsetem o dost horší. I přes všechna nastavení občas vypadával záznam, a když už fungoval, zabral zároveň i šum a další balast okolo.

Siberia_200_SakuraPurple_Volume


Mikrofon není vyjímatelný, jde pouze zasunout do sluchátek, nicméně ničemu nepřekáží. Pomocí tlačítka na kabelu jej lze kdykoliv mutnout, což možná bude nejčastější stav. Pakliže chcete s tímto headsetem hrát týmově, budete si muset pořídit bokem jiný mikrofon, nebo si v opačném případě připlatit za dražší kousky nad 2000 Kč.

Sluchátka trošku pokulhávají i při poslechu hudby – basy jsou poměrně slabé, hluboké tóny si tedy užijete jen, pokud se rozhodnete své oblíbené tracky zaprasit ekvalizérem. Filmy se se Siberia 200 poslouchají ovšem příjemně, zde bude záviset na samotné kvalitě snímků. Opravdový rozdíl ale oceníte, pokud sledujete blue-ray filmy.

Délku kabelů ocení především majitelé konzole PS4, kterým nestačí repráky z televize a chtěli by pořádný herní zvuk přímo do uší. PCčkaři budou muset počítat (stejně jako u ostatních modelů v podobné kategorii) s tím, že si značný kus budou muset smotat, zvlášť pokud zapojí sluchátka do slotů na předku bedny.

steelseries siberia sakura purple


Překvapivé je, že na minimálním stupni hlasitosti na tlačítku na kabelu stále jdou slyšet zvuky z aplikací, filmů či hudby – zvuk do sluchátek tedy nejde zcela vypnout jinak než v přímo v PC či konzoli, ale jde spíše o podivení než mínus jako takové.

Souhrnem se dá říci, že pro osamělé vlky, kteří si chtějí užít singleplayerové hry se vší audio parádou (a občas se kouknout na film v kvalitním formátu), nesáhnou se SteelSeries Siberia 200 vedle. Za cenu pod 2000 Kč dostanou slušná sluchátka, která za HyperX Cloud Gaming Headset zaostávají především u zpracování mikrofonu.

Jak jsme ale říkali – to je úděl všech budgetových headsetů a multiplayeroví hráči by měli v obou případech sáhnout spíše jinde. Udělujeme slabší osmičku.

Za zapůjčení děkujeme společnosti Grunex.

Klady

  • Povedená konstrukce
  • Sluchátka jsou flexibilní, vzdušná a netlačí
  • Skvělý zvuk v testovaných hrách a filmech
  • Přidané hodnota pro majitele PS4

Zápory

  • Mikrofon rozhodně nepotěší
  • Slabé basy, pro poslech hudby nic moc
8

Super

Lukáš Majer
Občas hraju, občas sportuju, většinou sním.