Call of Duty: WW2

PC PS4 Xbox One
Sledovat
8

Super

Nešťastná oběť „swattingu“. Kansaská policie zastřelila nevinného muže

Spor mezi hráči Call of Duty skončil smrtí nevinného

Tzv. swatting má na kontě první lidský život. Policie v Kansasu zastřelila 28letého Andrewa Thomase Flinche, který měl údajně zabít svého otce a držet zbytek rodiny jako rukojmí. Přivolané komando však později zjistilo, že je Flinch zcela neozbrojený a že naletěli na falešné udání, za kterým stál nespokojený hráč. Toho policie již zadržela, informuje server BBC, který zveřejnil část telefonátu a záběry ze zásahu.

O metodě zvaném swatting jsme psali už vloni na jaře. Vesměs funguje tak, že „udavač“ přivolá na svůj cíl policejní zásahovku skrze nouzovou linku. Často se mezi oběti ocitají právě herní streameři, kterým pak během živého vysílání vtrhnou bezpečnostní složky do bytu. Povětšinou jde jen o hloupý fór od diváků či konkurence, aktuální případ z kansaského městečka Wichita ovšem skončil tragicky.

Policie obdržela telefonát, v němž anonym tvrdil, že pistolí zastřelil svého otce a drží jako rukojmí zbytek své rodiny. Na místo tedy dorazila zásahová jednotka, která byla připravená vtrhnout do rodinného domu. Dveře přišel otevřít nicnetušící Flinch, kterého policie vyzvala, aby položil zbraň na zem. Zmatený muž měl údajně hmátnout k pasu, načež jeden z policistů ihned zareagoval výstřelem v domnění, že Flinch sahá po zbrani.


Výsledek akce byl katastrofální. Flinch po převozu do nemocnice podlehl svým zraněním a přivolaná zásahovka nakonec zjistila, že oběť nebyla ani ozbrojená, ani nikoho nedržela jako rukojmí. Po Flinchovi zůstaly dvě děti ve věku sedmi a necelých dvou let a zarmoucená rodina. „Nezakřičeli, nevarovali ho. Když jsme se šli podívat ke dveřím, co se děje, byly už otevřené. Až nyní po nás řvali, ať vyjdeme s rukama nad hlavou,“ zazlívala policii matka zastřeleného. Podle ní nikdo z rodiny ani neměl nic společného s online komunitou hráčů.

Chvíli po nešťastném incidentu se policii podařilo dopadnout pachatele, 25letého Tylera Barrisse z Kalifornie, který už měl na kontě podobný případ, když lokální televizi vyhrožoval odpálením bomby. Mladík údajně dostal Flinchovu adresu od pohádaných hráčů Call of Duty: WW2, kterým se nezadařilo v turnaji UMG, a vyhrožovali si navzájem swattingem. Barriss ovšem netušil, že nedostal adresu na jednoho z progamerů, ale na Andrewa Flinche, který neměl se sporem mezi hráči pranic společného.

Zbytečná smrt vyvolala bouřlivou diskuzi v hráčské komunitě i široké veřejnosti. Policista, který svým výstřelem usmrtil neozbrojenou oběť, je dočasně mimo službu, dokud neskončí vyšetřování. Policejní komise navíc zkoumá, zda bezpečnostní složky nepochybily při vykonávání práce (však víte, jak to u Američanů chodí). Organizátoři turnaje UMG vyjádřili rodině soustrast a slíbili pomoc při vyšetřování. Hráči, u kterých spor vznikl, si údajně smazali své účty na sociálních sítích, vyšetřování se nicméně zřejmě nevyhnou.

Čtěte také: Závislost na hrách? Možná bude oficiálně zařazena na seznam nemocí

Zdroj:

BBC, PC Gamer

Viet Tran
Moravák a Asiat v jednom exkluzivním balení, oběť záchvatů kreativity a grafomanství. A prokrastinace. Twitter: @MarekTV. Blog (zatím neaktivní): Tranuju.cz