Domů » Články » Take-Two zakázalo modovací nástroj do GTA V. Hráči zuří a podepisují petici

Take-Two zakázalo modovací nástroj do GTA V. Hráči zuří a podepisují petici

Oheň na střeše kvůli modům
GTA V mody Take Two

Pro spoustu her jsou uživatelské mody jednou z cest, jak se udržet co nejdéle naživu. Stačí se podívat třeba na tituly jako TES V: Skyrim nebo Mount & Blade, které mají i několik let po vydání velmi aktivní komunitu. Take-Two, tedy herní velikán, pod něhož spadá i studio Rockstar, se naopak rozhodlo zarazit šíření nástroje pro tvorbu modů do GTA V.

Již v květnu obdrželi ruští vývojáři modovací pomůcky OpenIV dopis od právníků Take-Two, kteří je žádali o ukončení práce i distribuce jejich populárního nástroje. Apel přišel s relativně vágní obhajobou, že „jejich software porušuje podmínky použití a napomáhá k překonávání ochrany jejich produktu“. Společně s tím mají nadšenci ukončit vývoj velké modifikace, která měla přenést Liberty City do GTA V.

O pár týdnů později jim přišel další dopis, tentokrát od právních zástupců Take-Two v Rusku, jenž je obviňoval z porušení autorských práv a obchodních podmínek. Jelikož by případná soudní pře stála příliš hodně času a peněz, navíc s nejistým výsledkem, rozhodli se vývojáři ukončit distribuci svého nástroje. Pro moderskou komunitu je to velká ztráta – OpenIV funguje už od roku 2008 a spousta modifikací pro GTA IV a V se bez něj neobejde.

Což o to, že k tomu má Take-Two plné právo, ať se to komunitě líbí nebo ne. Během chvilky se herní vydavatel dostal pod palbou kritiky ze strany moderů i běžných hráčů, kteří si zákaz interpretovali tak, že společnost označila modifikace pro GTA V za nelegální (je na místě podotknout, že v první řadě vývojáři ani vydavatelé nikdy neslíbili oficiální podporu modů pro GTA V). Rockstar později pro jistotu přišel s jasnějším odůvodněním a snažil se podobné domněnky dementovat.

 

Kroky Take-Two nemířily na singleplayerové mody. Bohužel, OpenIV umožňuje některým pochybným modifikacím obtěžovat ostatní hráče a zasahovat do chodu GTA Online. V tuto chvíli pracujeme na řešení, jak nadále podporovat naši kreativní komunitu, aniž by na to negativně doplatili jiný hráči,“ vysvětluje Rockstar.

Není žádným tajemstvím, že mutliplayerová složka GTA V už roky neúspěšně bojuje s cheatery a hackery, proto se jeví zákaz OpenIV jako jedno z řešení, jak s podvodnými mody zatočit. Na jedné straně je v pořádku, že se provozovatel snaží (konečně) vyslyšet letitou kritiku hráčů a zamezit šíření nástroje, bez něhož se cheaty v GTA Online neobejdou, na druhou stranu spolu se zákazem smetl ze stolu řadu povedených uživatelských výtvorů do singleplayeru, včetně těch chystaných.

Rozzuřené hráčské komunitě vysvětlení od Rockstaru nestačilo a rozhodla se pro vlastní formy protestu. Během několika málo dnů zaplavily steamovou stránku GTA V stovky negativních recenzí. Společně s nimi přišla i petice, která v tuto chvíli má přes 20 tisíc podpisů. Hráči to komentují tím, že ani zákaz nedokáže zabránit šíření OpenIV a volají po jiném řešení. Jsme zvědaví, jestli se něčeho podobného vůbec dočkáme. A zda bude mít Rockstar chuť vydávat hry i na PC po takovém divadle.

Čtěte také: Metro Exodus nebude mít otevřený svět. „Jen velké koridory“

Líbí se vám novinka?

0 0
0 0 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X