Domů » Články » Tip na knihu: Temná hmota

Tip na knihu: Temná hmota

Jsem tu zase s knižním tipem. Tentokrát na sci-fi thriller s celkem zajímavou zápletkou, která vás sice nepřekvapí, ale rozhodně ani neurazí. Autorem knihy je americký spisovatel Blake Crouch a právě tato kniha byla v roce 2016 zařazena The Wall Street Journal mezi nejlepší thrillery. U nás ji vydalo nakladatelství Knižní klub v roce 2017. Tak si udělejte pohodlí, připravte si šálek dobrého čaje a jako obvykle, jdeme na to!  

Hlavním hrdinou je tu Jason Desser, kterého byste už na první pohled zařadili mezi intelektuály. Ačkoli měl před sebou velmi slibnou kariéru, obětoval se rodině. V tom dobrém slova smyslu. Život po boku své milované ženy a syna mu byl cennější než kariéra a svého rozhodnutí nelituje. Nicméně jsou situace, které mu tak trochu připomenou, kde mohl být, co mohl dokázat a o co přišel svým rozhodnutím. A takovou situací je právě oslava jeho kolegy v nedalekém baru v Chicagu, který získal vědecké ocenění. Jason neměl úplně v plánu se oslavy účastnit, ale jeho žena ho k tomu tak trochu přemluvila. A jak správně tušíte, během toho večera se událo něco, co naprosto změnilo Jasonovi život. Při cestě domů byl totiž přepaden a následně unesen. 

Probouzí se na neznámém místě, obklopen neznámými lidmi. Je připoutaný na lůžku a zdá se, že je ve výzkumném ústavu. Co je mnohem podivnější je to, že lidé kolem něj oslavují jeho “návrat”. Jason celkem rozumně vyhodnotí nastalou situaci. Je mu jasné, že jakmile ti lidé kolem něj zjistí, že není ten, za koho ho mají, bude v nebezpečí. Když se dostane ven, je postaven před další nemalé komplikace. Chicago není tím Chicagem, ve kterém žil. Jeho dům vypadá jinak než vypadal a jeho syn, kterého miloval, neexistuje. A jeho milovaná žena není jeho manželkou ale úspěšnou umělkyní. Co teď? Jak se dostat zpět? Co udělat pro to, aby bylo vše jako předtím? Kým vlastně je v tomhle světě? 

Na to vám můžu dát odpověď. Jason je v této realitě geniálním fyzikem, který má ale kolegy neustále v patách a to mu dost stěžuje situaci. Je tu ale jeden člověk – žena, která mu pomůže. A tou je psycholožka, která mu pomůže dostat se do tzv. přenosové krychle, která dává Jasonovi možnost vybrat si ve spleti jeho životů. Ve kterém z nich ale najde to, co je mu důvěrně známé? Ve kterém z těch mnoha životů v různých realitách se nachází jeho milovaná žena a syn? To bude muset zjistit. A lehké to nebude. Držte si klobouky, protože tohle bude jízda.

Jedna z mnoha knih, která je psaná ich-formou kdy je vypravěčem právě hlavní hrdina. To já osobně oceňuji, protože se mi líbí přemýšlet a držet krok s hrdinou příběhu. Pokud se vám z mého popisu zdá, že ten správný rozjezd přichází až s možnostmi téměř nekonečného výběru Jasonových životů v alternativních světech, tak máte pravdu. Teprve tady celý příběh dostává ty správné grády. A to je zhruba v polovině knihy. Do té doby je to takové možná zdlouhavější, než by muselo být, táhlejší a trochu nudné. Ano, přiznávám, trochu jsem se nudila. Ale když vydržíte, budete vtažení do víru akce. Někdo, kdo není úplně znalý tématu, na kterém příběh staví, se může cítit lehce zmaten a nemusí úplně rozumět tomu, co se v knize odehrává. Ale já věřím, že vy jste znalí, protřelí čtenáři napříč všemi tématy, které se vyskytují v sci-fi žánru. 

Blake Crouch (*1978) se narodil v Severní Karolíně, vystudoval tvůrčí psaní a anglistiku. Nyní žije v Coloradu s rodinou. Jeho debutem je román Desert Places, ale proslavil se sérií Wayward Pines, ta se dostala i na televizní obrazovky. Podobně tomu bylo i u série Good Behavior. Publikoval své povídky v časopisech jako Ellery Queen’s Mystery a Alfred Hitchcock’s Mystery Magazine. 

Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.
0 0 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X