Domů » Články » TEST: Xbox One X je aktuálně nejvýkonnější konzolí. Teď už chybí jen ty hry

TEST: Xbox One X je aktuálně nejvýkonnější konzolí. Teď už chybí jen ty hry

Pravý nextgen přichází

Dlouhý rok konzolisté čekali na vydání nejnovějšího hardwaru od Microsoftu. Před třemi týdny společnost uvedla na trh výkonnější verzi konzole Xbox One s přídomkem X, která jde do boje s konkurenční Playstation 4 Pro. Nejnovější konzoli jsme měl příležitost otestovat (jak na zapůjčeném, tak vlastním přístroji) a přinášíme vám dojmy v porovnávacím souboji s konkurenční konzolí od Sony a se starším bratříčkem Xbox One.

Microsoft se poučil z často vytýkaných designových chyb první verze Xbox One. Po vzoru menšího „eska“ připravil elegantní konzoli, která dodává pocit vytříbeného luxusu pod vaším televizorem. Osobně se mi nové šasi velice líbí, konzole je navíc velmi malá, ba dokonce s rozměry 30 x 24 x 6 cm nejmenší současnou „velkou“ konzolí na trhu. Svým tvarem některým může připomenout i křivky Playstation 2. A vzhledem k tomu, že design starého PS2 je mnohými považovaný ze jeden z nejhezčích v konzolové historii, přičteme Microsoftu první body hned po rozbalení krabice.

[arve url=”https://www.youtube.com/watch?v=AVpSlqJDFZg” /]


Při zkoumání konzole mi bylo velkou neznámou, jak je možné nacpat výkonný hardware do titěrného šasi. Oproti konkurenčním systémům je konzole navíc poměrně těžká – Microsoft nelenil a silný hardware opatřil i kvalitním chlazením. Přístroj je tichý a hlavně netopí – oproti ostatním konzolím se ani zbytečně nepřehřívá. V přímém srovnání s PS4 Pro, která hučí jako startující letadlo, působí Xbox One X jako malý zázrak. Konečně se alespoň jeden z výrobců vyvaroval chyb spojených s nedostatečným chlazením svého hardwaru.

Co se týče vnitřností, konzoli pohání výkonný osmijádrový procesor AMD ​Jaguar​​8​x 2.3GHz, 12 GB GDDR5 a speciálně vyvinutý grafický čip AMD ​Scorpio​ ​1​ 172MHz ​40​ ​CU. Výsledkem je 6 ​TFLOPS​ grafického výkonu, čímž bez debat překonává konkurenční konzoli (výkon PS4 Pro činí 4,2 ​TFLOPS​) i své předchůdce (Xbox One disponoval jen 1,3 ​TFLOPS​).

Díky použitému hardwaru by tak konzole měla bez větších problémů podporovat hraní při rozlišení 4K, HDR a stabilních 60 FPS u vybraných titulů. Uložiště o velikosti 1 TB působí na první pohled štědře, hry s podporou 4K ovšem rovněž nabobtnaly. Ale o tom až za chvíli. Mimochodem, zmizel i konektor pro Kinect, ale to hle asi bude oplakávat jen málokdo.

[arve url=”https://www.youtube.com/watch?v=g-gp-Voq6MQ” /]


„Scorpio“ v praxi

Ve srovnání se starším Xboxem systém nedosáhl žádných změn, což je jedině dobře. Majitelé starších konzolí nejsou nijak znevýhodňováni – na všech variantách Xboxu běží ten samý systém. Nejnovější konzole ovšem dosáhla mnohem rychlejšího načítání. Rapidního zrychlení dosáhl nový Xbox napříč hrami i aplikacemi. Systém je po poslední aktualizaci vyladěný, nedochází zasekávání v přechodu oken či pomalým načítání aplikací. Ty nepříjemně doprovázely minulou verzi OS.

Největším lákadlem konzole jsou hry. Některé se dokonce pyšní přídomkem Enhanced Games, u některých očekávejte podporu 4K rozlišení a rovněž grafické efekty jako supersampling, anizotropní filtrování a dynamické škálovací rozlišení. Microsoft cílil na hráče s výkonnými 4K televizory, na své si však přijdou i majitelé starších FullHD obrazovek. Všechny vypsané grafické vychytávky plně využívají možnosti 1080p obrazovky. Pokud jste váhali s koupí právě kvůli starší televizi, u podporovaných her garantujeme výrazné grafické zlepšení.

[arve url=”https://www.youtube.com/watch?v=QlAnthLUa5k” /]


Jediným neduhem jsou gigantické datové soubory, které konzole stahuje. Hraní ve 4K s sebou nese obrovské datové aktualizace čítající stovky gigabitů. Gears of War 4 nově zabírá neuvěřitelných 114 GB. Připravte se na menší množství nainstalovaných her na 1TB disk, případně rovnou zainvestujte do externího disku.

Ze součtu Enhanced Games jsem vyzkoušel Dishonored 2, Gears of War 4 a Assassin’s Creed Origins. Všechny hry vypadají famózně a dovolím si tvrdit, že grafický náskok PC herní scény se razantně zkrátil. Přidané efekty výrazně předbíhají konkurenční zařízení a oslovení „nejvýkonnější konzole“ si nový Xbox právem zaslouží.

U her bez vylepšených efektů očekávejte zrychlení načítání a stabilnější FPS. Součet vylepšených her neustále přibývá, na hlavních stránkách Microsoftu naleznete aktuální seznam čítající cca 100 titulů. Vývojářské domy naplno rozjely podporu nové konzole, která nám přinese mnoho dalších úspěšných titulů s podporou 4K rozlišení nebo řady grafických efektů.

[arve url=”https://www.youtube.com/watch?v=j4axHXXEfjI” /]


Výkon, který se vyplatí

Xbox One X se skutečně povedl. Po hořkosladkém uvedení konzole Xbox One, kdy se na společnost sesypala kritika ze všech stran, se Microsoft poučil ze svých chyb. Na poměry konzolí nabízí silný výkon a podporu velkého množství již vydaných her. A výrazného zlepšení dosáhl i design konzole. Dokonce si troufáme tvrdit, že Xbox One X vnese svěží vítr do konkurečního konzolového boje a změní poměry prodejů.  

Jediným neduhem konzole jsou exkluzivní hry. Nová konzole by měla nakopnout spřízněné vývojáře k vydávání exkluzivních titulů, neboť jsou to právě hry, které definují konzoli. V tomto bodě stále za svou konkurencí mílovými kroky zaostává. To už je ale na samotných studiích, nakolik využijí předností Xbox One X a zda se Microsoftu podaří vyjednat exkluzivitu pro některé pecky. Potřebují to jako sůl. A až čas ukáže, zda se v tomhle podaří dohnat konkurenční Sony.

V osobní stránce jsem s Xbox One X naprosto spokojen. Konzole mi přinesla oblíbené hry vylepšené ve všech stránkách. Komu tedy nový počin Microsoftu doporučit? Jednoznačně všem hráčům toužícím po výkonu, krásné grafice a preferující hraní z pohodlí gauče.

Source :
Vlastní
X