Domů » Články » Tip na seriál: The Alienist

Tip na seriál: The Alienist

Mám tu pro vás tip na desetidílnou minisérii (2018) od Netflixu, která je příběhově zasazena do roku 1986 a žánrově spadá do detektivního dramatu. Námětem pro sérii byl detektivní román Caleba Carra. Pojďme se blíže podívat na to, o co tu jde.

Theodore Roosevelt je šéfem newyorské policie (ten, kdo má i letmé povědomí o historii USA, o tomhle jménu leccos ví). A je to on, kdo iniciuje vznik na tehdejší poměry poněkud zvláštní vyšetřovací skupiny, kterou tvoří psychiatr Laszlo Kreizler, novinářský ilustrátor John Moore a sekretářka na policejním ředitelství Sara Howardová, která má ambice stát se první policistkou. A proč tenhle tým vznikl? Protože v ulicích New Yorku řádí vrah, který zohavuje mladé prostituty. Rozbíhá se tedy pátrání po sériovém vrahovi chlapců a je na co se dívat.

Tvůrci čerpali nejen z knihy Psychiatr ale i ze dvou dalších titulů autora. Seriálem prostupuje ponurá, těžká atmosféra, kdy jsou jisté policejní kruhy silně zkorumpované, pánové vyhledávají pochybnou zábavu v bordelech, kde si k sexu přibírají chlapce, kteří sotva započali pubertální věk. Je tu citelná rasová rozbouřenost, která připomíná propast, ze které se jen těžko společnost dostane ven. Vše se odehrává ve velkoměstě, v době průmyslové revoluce. Život na ulicích je vyobrazen jako drsný a těžký. Psychiatr Kreizler je sympatická postava, která uvažuje moderně, silně introvertní, ne příliš sdílný. Vizuálně je to zpracované líbivě, dobová vystiženost je působivá a vyvolá beze sporu dojem.  

Malá zajímavost: The Alienist neznamená doslovně v překladu psychiatr. Jedná se o dnes již zastaralý pojem, který vznikl a používal se právě v druhé polovině 19. století a vztahoval se k tehdy raným psychiatrickým postupům. 

Režie se zhostilo hned několik lidí, a to Paco Cabezas (Dirk Gently´s Holistic Detective Agency), James Hawes (Genius), Jakob Verbruggen (House of Cards), David Petrarca (Warrior), Jamie Payne (Luther). 

Scénář měli na starosti Hossein Amini (The Snowman), Cary Jki Fukunaga (Beasts of No Nation), E. Max Frye (Foxcatcher), John Sayles (Amigo), Gina Gionfriddo (Borgia), Chase Palmer (It).

The Alienist, Krimi / Drama / USA / 2018 / 7 h 47 min (Minutáž: 42-54 min) 

Herecké obsazení: Daniel Brühl, Luke Evans, Dakota Fanning, David Wilmot, Eugenia Caruso a další. 

Source :
IMDB, CSFD
Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Chceš nám nechat komentář k článku? Šup tam s ním!x
()
x
X