The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition Recenze

Nostalgický návrat do hezčích krajin

Nenajde se dnes hráč, který by neznal hry ze série The Elder Scrolls od studia Bethesda Softworks. První díl s podtitulem Arena spatřil světlo světa před dávnými 22 lety a dal vzniknout žánru first person role-playing her.

Od jeho vydání jsme se my, RPG pozitivní hráči, dočkali dílů Daggerfall, Morrowind, Oblivion a Skyrim. Všechny hry se odehrávají ve fiktivním světě Tamriel, jenž je známý hráčské komunitě tak dobře jako Středozem fanouškům světa J. R .R. Tolkiena. Všechny zmíněné hry patřily k nejlepším singleplayerovým hrám své doby, proto bylo velkým překvapením vydání The Elder Scrolls: Online – prvního MMORPG ze světa Tamriel. To bohužel nedokázalo naplnit očekávání hráčů a dnes patří k průměrným online hrám.

Mezi nejoblíbenější a zároveň nejrozporuplnější patří právě Skyrim – zatím poslední singleplayerový díl. Od jeho vydání uběhlo 5 let a musíme si postesknout, jak ten čas neúprosně letí. Vždyť je to nedávno, co vyšel. Skyrim se stal za tu dobu milovanou či nenáviděnou hrou mezi hráči. Důvodem byly mnohdy vtipné bugy, které bohužel řada hráčů nerozdýchala. V naší redakci patříme k té první skupině, a tak je nám ctí vám představit The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition – remaster původní hry pro konzole nové generace a PC.

Dalo by se říci, že vydavatelské společnosti nás každý týden zásobují nějakým remasterem starší hry. Inu, je to trend dnešní doby. Speciální edice Skyrimu ale patří k hráči vymodlenému remaku původní hry. Ruku na srdce, kdo z vás si nepřál právě tento díl na vaši novou konzoli? Skyrim je legendou a v srdcích hráčů jde o nejlepší RPG společně se Zaklínačem. V čem je Skyrim Special Edition jiný oproti původnímu dílu? A vyplatí se vůbec koupě? Cestovatelské zápisky z výpravy do ledové provincie Skyrim se dozvíte v této recenzi.


Skyrim 2.0

Pokud od remasteru čekáte nové příběhové questy, nebo cokoliv rozšiřující hratelnost, tak vás musím hned v úvodu zklamat. Dostanete tu samou hru co před lety, která zahrnuje všechna vydaná rozšíření Dawnguard, Hearthfire a Dragonborn. Samozřejmě není důvod smutnit, neznám objemnější singleplayerovou hru, než je Skyrim. Budete plnit ty stejné identické úkoly, nosit tu samou zbroj jako před 5 lety. Jediný výraznější rozdíl je úbytek tristních bugů.

Drobné chybky zůstaly, ale není to nic, co by zásadně kazilo hratelnost. Pokud vás palicí zasáhne obr, už se nevynesete do nebeských výšin Sovngardu. V obchodech neokradete poctivé tamrielské prodejce přiklopením košíku na jejich hlavu. Dokonce se už nepropadnete skrz celou mapu až do pekel Oblivionu. Ne, ani draci už neumí létat pozadu. Skyrim se za léta péče a desítky opravných patchů dokázal oprostit od svých chyb. Pokud jste před lety kvůli technickým problémům na hru zanevřeli, je čas vše napravit a pustit se do tohoto 100+ hodinového dobrodružství.

Majitelé PC verze potěší možnost importovat uložené pozice z původní hry, za předpokladu, že jste hru nevylepšili desítkami módů. V takových případech hráči hlásí neúspěch s importováním svých uložených pozic a musí začít hrát pěkně od začátku. Konzolisté bohužel nemají jinou možnost, než začít od samého začátku. Portování uložených pozic z konzolových verzí není možné.


Návrat Drakorozeného

Jestliže jste nehráli původní díl a neznáte posloupnost příběhu z předcházejících dílů série, nezoufejte a vydejte se vstříc tomuto dobrodružství. Jen nečekejte epický příběh, neboť hlavní dějová zápletka je marginální.

Příběh se točí kolem Drakorozeného – jedince ovládajícího dračí řeč a mocné křiky (shouts). Tím vyvoleným jste vy. Hlavní dějová zápletka sleduje reinkarnaci draků a nejmocnějšího z nich, Alduina. Vaším úkolem je prolézání kobek a hledání nových křiků, zabíjení draků a nakonec porážka Alduina. Pokud se vám zdá zápletka nudná, potěší vás desítky vedlejších příběhových úkolů v pozadí. Víceméně se jedná o mini příběhy, které jsou mnohdy výživnější než samotná hlavní dějová linka.

Nejzajímavější jsou například úkoly pro Companions- řád prvních bojovníků Skyrimu, jež hrdě chrání svět před bandity a monstry. Navštivte školu kouzel ve Winterholdu, kde se zdokonalíte v magii nebo naopak zlodějskou gildu v Riftenu, ta vás naučí vše o eleganci kradmého postupu a zlodějiny. Skvělé jsou i mise, které objevíte po přečtení nalezených knih. V paměti mi nejvíce utkvěla legenda Red Eagle, na tu padnete po pár hodinách hraní. Připočtěte navíc rozvíjení řemesel v podobě kovařiny, alchymie nebo horničiny.

skyrimremaster_comparison


Potěšující je také kompletní úprava postavy. Chcete být Drakorozený a současně lupičský khajit? Není problém. Hrát můžete za všechny známé rasy v Tamrielu, jakými jsou například elfové, temní elfové, orkové, bretonci, khajiti a nordové.

Skyrim je do počtu misí, zkoumání nebo craftování neskutečně objemný a ani po 100 odehraných hodinách nebudete moci říct, že jste ho dohráli. A pokud by vás přece jen začal nudit, můžete se vydat zkoumat nové úkoly z přidaných rozšíření Dawnguard, Hearthfire a Dragonborn.

V Dawnguardu se připojíte k boji proti upírské legii. V Dragonbornu odplujete na ostrov Solstheim a dokonce se proletíte na hřbetě draka. Poslední přídavek Hearthfire je určený milovníkům The Sims, můžete adoptovat potulující se děcko, či si postavit dřevěnou roubenku podle nalezených plánků. Jestliže ani přídavný obsah nestačí, vyhrajete si dosyta s modifikacemi a to i na konzolích.


Modifikovaný Skyrim 2.0

Hry ze série The Elders Scrolls jsou od nepaměti vylepšovány módy. Dokonce vznikají rozsáhle modifikace starších kousků Morrowind či Oblivion. Samotný poslední díl má na PC již stovky modifikací, které se zaměřují převážně na vylepšení vizuálu, misí nebo kosmetických úprav postav. Co potěší je přidání modifikací na nové konzole. Ano, na Xboxu i Playstationu si můžete dozajista užít úpravu celé hry, ale s omezením.

Při spuštění modifikace na konzoli počítejte s úbytkem výkonu. Vyplatí se spustit jen pár modifikací naráz a nedoporučuji spouštět náročnější grafické úpravy hry. Na konzolích okamžitě zaznamenáte nižní FPS. Na druhou stranu jednoduché kosmetické úpravy postav konzoli nijak nevytěžovaly a vše běželo hladce.

Co se týče počtu modifikací, na Xbox One je to něco málo přes 100 a na PS4 pouhých 27. Ptáte se proč tak málo? Sony má příliš náročnou certifikaci add-onů do her a Bethesdě se nepodařilo protlačit víc modifikací. Ty navíc nejsou od hráčské komunity, ale z gameworks přímo ze hry. V tomto ohledu PS4 verze výrazně zaostává za xboxovou.


Grafické orgie! Tedy alespoň na konzolích

Ptáte se, kde doznal Skyrim vylepšení, když se jedná vlastně o tu samou hru jen vydanou na nové konzole? Hlavním rozdílem je vylepšená grafika. Ta na konzolích dostala rozlišení 1080p a stabilních 30 fps a to prosím na obou konzolích. Hru jsem testoval na PS4 i Xbox One. Obě hry běží bez zásadních propadů FPS a v plném rozlišení. Pokud máte pořízenou PS4 Pro, můžete se taktéž těšit na upscalované 4K rozlišení.

To však není vše. Hra doznala vylepšení v množství nových detailů v podobě rostlin, nasvícení, efektů tekoucí vody, reálnější odlesky a další. Nebe je modřejší, lesy plné rostlin, na meči se reálněji odráží sluneční světlo a tak bychom mohli pokračovat dále. Rozdíl oproti Xbox 360/ PS3 verzi je značný. Bethesda zaslouží za portování na nové konzole pochvalu, tohle se opravdu vyvedlo na jedničku. Grafický kabát je na konzolích tak vydařený, že se vyrovná nejnovějším hrám.

Jediné strádání tak bohužel padá na PC verzi. Původní modifikovaný Skyrim vypadá graficky lépe a není tak náročný, jako remaster. Je možné, že přijdou další modifikace, jenž promění k nepoznání i novou verzi. Bohužel v tuto chvíli nevidím jediný důvod, proč by PC hráči měli přestupovat z původní verze na novou. Jedině za předpokladu, že vlastníte původní hru s některým DLC, v tomto případě máte hru ke stažení zdarma. Skyrim Special Edition je spíše určen konzolistům, kde pořídíte novou hru za plnou pořizovací cenu bez ohledu, zda vlastníte původní hru.

wiuo4mj


Mother of Dragons approves

Skyrim byl a stále je jedním z nejlepších RPG na trhu. Special Edition to mile potvrzuje. Nesčetněkrát jsem se během dne načapal, jak se nemohu dočkat na chvíli, kdy se zase budu prohánět po paloucích. Věřím, že vás hra zase krásně vtáhne do svého světa jako před lety. Přidejte si k tomu epický soundtrack od Jeremyho Soula a ani chvíli neváhejte s pořízením. Pokud máte rádi kvalitní RPG a zrovna nehrajete Zaklínače, je tohle ideální volba na dlouhé zimní večery.

PC hráčům radím, aby raději zůstali u svých starších verzí, bohužel pro vás nepřináší nic nového. Přidejte si navíc problémy se zvukem, které jsou spojené s komprimací audio souborů. Hra vás ještě více utvrdí, proč se prozatím vyhnout upgradu na remaster.

The Elder Scrolls V: Skyrim Special Edition je vybroušeným diamantem a darem ze samotného Sovngardu všem konzolovým hráčům. Vzácný případ toho, když remasterovaná verze vznikne pro radost hráčů a ne jen z hamižnosti vydavatele.

Klady

  • Starý dobrý Skyrim
  • Výrazný posun grafiky na konzolích
  • Podpora modifikací na konzolích
  • Stejná návykovost jako před lety

Zápory

  • Zbytečný PC port
  • Občasné bugy
  • Málo modifikací na PS4
9

Nářez

Martin Chlup
Redaktor, vášnivý komentátor na herních fórech a ještě vášnivější konzolista. PS i Xbox fanboy.