The Sims 4 Recenze

Čtvrtý přírůstek do Simíkovské rodiny je tak moc podobný svému staršímu bráškovi, až je to prostě blbý.

The Sims 4 byla velmi diskutovaná hra ještě před tím, než vyšla. A přitom je to taková blbost, možná si říkáte. Jenže v EA byli v tomto případě velmi neúprosní a i přesto, že čest již minulého dílu, respektive jeho nastavujících DLC, které přidávaly do hry nový obsah, se jim podařilo uhájit tak tak (a pravděpodobně za to mohlo právě ohlášení The Sims 4), se rozhodli základní verzi hry ještě více ořezat.

To na sebe pochopitelně strhlo vlnu oprávněné kritiky od fanoušků i herních novinářů. EA to ovšem nechalo neoblomnou a tak se u The Sims 4 stály sudičky, které mu a priori nedávaly příliš velké šance. Což je ovšem škoda, neboť právě tato série stála u zrodu zcela nového žánru simulátorů obyčejného života, tedy něčeho, co byste ve hrách nikdy nečekali, a zatím mu zcela suverénně dominovala.

the sims 4 wallpaper 1

Jenže i navzdory pochybnému postoji EA, která o The Sims 4 prohlásila, že v případě špatných prodejů může jít o poslední díl série (což rozhodně není postoj, na který bychom byli ze strany EA zvyklí), se The Sims 4 zabydlelo v předních příčkách prodejů napříč kontinenty. Pravda, zlí jazykové mohou spekulovat, zda by tomu tak bylo i v případě, že by The Sims 4 vyšlo v období herních žní, tedy listopadu, to je ovšem tak to jediné, co by s tím mohli udělat.

The Sims 4 rozhodně nemohou říct, že by na hráči chtěli dělat dojem. Obsahu oproti The Sims 3 spíše ubylo a tvůrci bohužel zapomněli i na to, co se stalo s v minulých dílech jakýmsi nepsaným standardem. Snad za to může i fakt, že The Sims nemají faktickou konkurenci. Simulátorů máme sice v herním portfoliu celou řadu a prakticky žádné téma dnes již nezůstalo bez poskvrny, v populárním tématu simulátorů života si však studio Maxis dodnes drží monopol.

Právě kvůli tomuto vymizelo ze hry spoustu věcí. Pakliže jste si The Sims oblíbili i třeba kvůli nepřeberným možnostem, jak se vašeho miláčka nadobro zbavit, v The Sims 4 přicházíte snad o nejpopulárnější variantu utopení vašeho simíka. Ze hry vymizely bazény (a i když již nyní víme, že do hry znova bezplatně přibydou, myslíme si své), o nichž se spekulovalo jako o obsahu nejbližšího placeného DLC. Spolu s bazény však vzaly za své i vozidla, simíci teď chodí do práce pěšky, ale i fáze batolete po tom, co se vám narodí ratolest.

the sims 4 recenze 1

Nejsem tu však od toho, abych dělal soupis věcí, které v The Sims 4 chybí. To už udělali jiní a na internetu se takových seznamů válí spousta (což dokazuje, že těch výčtů je opravdu hodně a jsou opravdu nápadné). The Sims 4 přišlo i s několika inovacemi, které hru projasnily a přidaly jí na svěžesti.

Jedním z největších prvků, který zásadně mění celý herní styl je podpora multitaskingu. Zatímco v minulých dílech jste při večeři mohli provozovat leda tak nenucený small talk a to bylo všechno, nyní si zavoláte, kouknete na televizi a zároveň stihnete sbalit sousedku. To vše probíhá zcela nenuceně a intuitivně. Akce plánujete klasicky za sebou, ale ty, které je možné provádět zároveň, se samy ve frontě upřednostní a začnou probíhat zároveň. Netýká se to samozřejmě jen jídla, byť v jeho případě tuto možnost oceníte asi nejvíce.

V případě probíhajícího multitaskingu se pochopitelně i násobí čas, který daná akce trvá. Pakliže tedy při jídle koukáte na televizi a zároveň si povídáte s přítelem, nemůžete počítat s tím, že se zvládnete najíst během pár minut, ze snídaně se spíše stane akce, která se pozvolna protáhne do oběda a dáte-li tomu dostatečně volný prostor, tak i do večeře. Zároveň to však i hru zrychluje a dodává jí to na puncu realističnosti. Ostatně právě jídlo byl takový tolerovaný nešvar minulých dílů, neboť jezení trvalo dlouho a prakticky se při něm nedalo dělat nic jiného, než sledovat nabývající tabulku potřeb.

the sims 4 recenze 2

Dalším z prvků, které The Sims měly více přiblížit skutečnému životu, jsou emoce. Ty se ovšem vývojářům poněkud vymkly z rukou, případně je samotní tvůrci uchopili poněkud nešťastně. Emoce jsou více či méně náhodné statusy, které mají za následek ponoření vašeho simíka do určité nálady. Jsou dány jednak samotnou povahou vašeho svěřence, máte-li tedy povahu cholerika, můžete počítat, že vás simík se náhodně několikrát za den naštve, aktivitami, které děláte, pokud flirtujete, dostanete se do flirtující nálady a podobně, a tabulkou potřeb, čili pokud vaše potřeba jíst závratně roste, dostanete emoci hladovějící.

Pakliže jste vystaveni jisté emoci, má to za následek několik věcí. Vašeho simíkovi se otevřou zcela nové akce. Pokud jste tedy flirtující, do vašeho repertoáru balících hlášek jich několik přibyde, pokud máte energickou náladu, můžete dělat sklapovačky na zemi v obýváku, chápete, ne? Zároveň se budete cítit celkově šťastněji a nešťastněji, podle toho, která emoce u vás zrovna převládá. Do vaší nabídky krátkodobých cílů taktéž přibydou specifické cíle, které máte možnost splnit pouze po dobu trvání emoce (energická emoce – jít si zaběhat; flirtující emoce – obejmout někoho). A v neposlední řadě vám emoce přidávají statistiky, kterými působíte na své okolí, čili s flirtující náladou sbalíte někoho snáze, než když budete naštvaný.

Emoce jsou intuitivní a snadno pochopitelné. Zároveň jich je dostatek a nemělo by tedy docházet k repetitivnosti. Problém je v tom, že dochází. Že je emocí dostatek, zjistíte, pokud hrajete za více simíků. Jenže vytvořené nálady jsou primárně ovlivňovány vaším charakterem, který vám jich část zablokuje, část povolí. Záhy tak zjistíte, že emoce u minulého simíka jsou zcela jiné než u současného. Na jednu stranu ano, tvůrci dali důraz na individualitu jednotlivých charakterů, na druhou stranu ne, protože pět opakujících se emocí nestačí. Zároveň však vývojáři dosáhli jisté míry překombinovanosti v akcích, které vám emoce umožňují. Jeden příklad za všechny. Jestliže v případě “udělat naštvané hovínko” chtěli být vtipní, moc jim to nevyšlo.

the sims 4 recenze 3

The Sims ovšem není pouze o žití, je to také o budování a tvoření vašeho simíka. Zde tvůrci opět předvedli, že v záloze mají ještě slušný arzenál. Zejména tvoření vašeho simíka nebere konce a nabídek je zde nespočet. S příslušnou dávkou trpělivosti si tak budete moci vytvořit obličej, který bude k nerozeznání od toho vašeho. A i když by všem šoupátkům a táhýlkům prospělo trochu přesnosti, ve výsledku zjistíte, že jste spokojení a tato část vás bavila.

Hůře na tom je samotné zařizování domu. Jak již bylo řečeno na začátku, tvůrci si velkou část obsahu nechávají do nekonečné plejády DLC. Ostatně toto rozpoložení následujícího vývoje dali vývojáři dost jasně najevo už v případě Deluxe verze, která ačkoliv zase tolik nového obsahuje, je o deset dolarů dražší a pokud byste si chtěli standardní edici vylepšit na deluxe, připravte si rovnou dvacet dolarů. Jestliže nesouhlasně mručíte: “Vily a jachty.”, vězte, že my taky.

the sims 4 recenze 4

Tento nedostatek se ovšem tvůrci snaží umně zakrýt a tak vás tlačí do toho, abyste si zařizovali bydlení předpřipravenými místnostmi od vývojářů, případně abyste zašli na komunitní stránky a stáhli si místnosti či celé domy vytvořené uživateli. V porovnání s prakticky nekonečnými možnostmi při tvorbě simíka či velmi pokročilými možnostmi v případě samotného žití toto dopadá jak pěst na oko. Zdá se tak, že nový gauč ve vašem virtuálním bydlení vás pravděpodobně bude stát i trochu reálných peněz.

Jistých vylepšení se však tvorbě domu dostalo. Velmi příjemné je posunování již postavených zdí. To se v případech, kdy zjistíte, že vana se vám do koupelny nevejde, velmi hodí. Nemusíte nic bourat, stačí si jen rozkliknout zeď a celou místnost prodloužit. To samé platí i o místnostech, se kterými můžete volně manipulovat po pozemku. Také vyplňování místností barvou se dočkalo pokroku. Nyní nemusíte ručně tapetovat políčko po políčku, ale stisknutí shiftu a kliknutím na danou zeď ji automaticky vytapetujete celou. To samé platí i pro podlahy a další plochy.

the sims 4 recenze 5

The Sims 4 od počátku hlásalo, že bude komunitnější než ostatní díly. To se tvůrcům povedlo a svým slovům dostáli. Součástí klasické hry je tak typický komunitní modul, na němž se sdílí vámi vytvořený obsah. V nabídce je zde vše, co lze ve hře vytvořit. Celými domy počínaje, přes místnosti a jednotlivými simíky konče. Uživatelé se do zaplňování tohoto modulu pustili s vervou sobě vlastní a my zde tak najdeme vedle klasických rodin i známé rodiny (Addamsova rodinka střídá pokolení Kardashianů a tvořící horečka neminula ani několik slavných YouTuberů).

Veškerý obsah je pochopitelně možné taky sdílet na sociální sítě, abyste o sobě dali dostatečně vědět, že hrajete The Sims 4. I toto tvůrci pojali zodpovědně a tlačítka pro sdílení na Facebooku a Twitteru vám nevnucují a méně bystřejším hráčům se může jednoduše stát, že je budou muset hledat.

the sims 4 recenze 6

Jedno je jisté. The Sims 4 se staly jakýmsi předělem mezi třetím a pátým dílem. Na jeho potvrzování je sice zatím poměrně brzy, vzhledem k předním příčkám v prodejích a počáteční skepsi samotných producentů, rozhodně můžeme říci, že dříve či později oznámen bude. S oznamováním by EA neměla čekat, neboť po průměrnosti The Sims 4 může být série velmi rychle zapomenuta, případně pošpiněna právě tímto dílem.

The Sims 4 přinesly pár nových prvků, spíše se však drží při zemi, což jim škodí a rozhodně nevyznívá v jejich prospěch. Z tvůrců je cítit cenová DLC politika, která spoustu obsahu odemkne až časem a i tak nikdo nemůže s jistotou tvrdit, kolik přibude originálního a z minulých dílů neokopírovaného obsahu. Svojí cílovou skupinu již Maxis našel v minulých dílech, nyní měl možnost zaútočit na zcela novou. Namísto toho dal prostor konkurenci pro to, aby ťala do živého a oslabila tento monopol na poli simulátorů skutečného života.

Klady

  • Multitasking
  • Komunitní režim

Zápory

  • Minimum pokroku
  • Překombinovanost emocí
  • Tons of DLC incoming
5

Průměr

Viet Tran
Moravák a Asiat v jednom exkluzivním balení, oběť záchvatů kreativity a grafomanství. A prokrastinace. Twitter: @MarekTV. Blog (zatím neaktivní): Tranuju.cz