The Vanishing of Ethan Carter Recenze

PC PS4

Překvapující. Tak by se dal jedním slovem popsat tento herní počin od studia The Astronauts. The Vanishing of Ethan Carter není hrou pro každého. Zatvrzelý hráč Battlefieldu by s jejími herními mechanikami nejspíše nebyl spokojen.

A pak je tu hráč, který se může pochlubit svými pomyslnými zářezy na ještě pomyslnější pažbě v podobě her jako Gone Home či Dear Esther. Pro takového je Ethan Carter hra jako stvořená a bude ho neskutečně bavit. Nezabaví však na dlouho, protože svojí herní dobou nepřekročí 5 hodin.

the vanishing of ethan carter 2


Fotorealistické vizuály

Ve většině případů je poměrně zvláštní mluvit o grafice hned ze začátku recenze, ale Ethan Carter je hrou, u které se prostě musí udělat výjimka. Pokud jste již viděli in-game screenshoty či gameplay videa, tak určitě víte, jak krásně hra vypadá. Nejen krásně. Přímo delikátně.

Vývojářům se povedlo vytvořit naprosto nádherné scenérie, například na první pohled malebný Red Creek Valley. Velmi často jsem se během hraní zastavoval a pouze se kochal u nádherných výhledů, vykreslených téměř fotorealistickou grafikou. Nevěříte? Kamarád si spletl screen z Ethana s realitou. Pokud vás ani tohle nepřesvědčilo, pak už vám nezbývá nic jiného, než si hru zahrát. Stojí to za to.

the vanishing of ethan carter 3


Detektivní zápletka

Ve hře se převtělíte do detektiva jménem Paul Prospero, jenž je poměrně sběhlý v oblasti okultismu, a vydáme se po stopách malého chlapce Ethana Cartera, který vám poslal dopis, v němž žádal o pomoc. Vy, jakožto Paul, jste mu samozřejmě vyhověli a rychle se vydali za ním. Ethan se však již stačil ztratit a vám nezbývá nic jiného než ho najít.

O příběhu toho moc víc psát nehodlám. Ne proto, že bych vás snad neměl rád nebo chtěl tuhle recenzi akorát odfláknout, protože mě tlačí čas. (pozn. red.: Přiznal se!) Ve skutečnosti jsou mé důvody mnohem jednodušší. Celá hra je o příběhu. Nechci vás tedy ošidit o vaše zamýšlení se a bloumání nad hrou a jejím dějem. Ale mohu vám říct, že příběh je neskutečně záživný.

Pokud jste hráli již zmíněné Gone Home, tak víte, že vyprávění způsobem, který nám Ethan předvádí, vás prostě k židli přichytí a jen tak nepustí. Čím více záhad, ukrývajících se v Red Creek Valley, rozluštíte, tím více se budete chtít dostat k dalším otázkám, jejichž odpovědi budete moci hledat. A to do té doby, než odpovíte na tu nejzapeklitější z nich – kde je Ethan Carter?

the vanishing of ethan carter 4


Originální?

Při prvním spuštění hry se na obrazovce objeví nápis, který nám sděluje, že hra nás nebude vodit za ručičku. Abych se přiznal, v první moment jsem se trochu vyděsil. Co to znamená? Že to bude hardcore a zaseknu se u první hádanky? Naštěstí byly moje obavy poměrně zbytečné. Obtížnost hry je nastavená tak, že i bez tutoriálů se dostanete ke konci pouze s malými zaškobrtnutími.

Ve hře je hádanek, ať už těch těžších či triviálních, všehovšudy jedenáct. Těmi těžšími mám na mysli detektivní vyšetřování, které na vás v průběhu hry čekají. Jakmile najdete mrtvolu, vše probíhá podle stejného scénáře. Nejdříve pečlivě prohledáte místo činu a jeho okolí, poté se dostanete do druhé části vyšetřování, v níž chronologicky řadíte střípky událostí, které vám odhalí celou situaci vedoucí k vraždě.

Během celé hry vás také budou provázet zvláštní události, jež jsou vyvolávány povídkami, které psal Ethan. Ty příjemně zpestřují hraní, ačkoliv vás nenaplňují pocitem, že jste našli něco speciálního, protože hra vás k nim navede. Krom toho, bez nich není možné hru dohrát. Takže (spoiler alert) toho kosmonauta prostě potkáte.

the vanishing of ethan carter 5


Ani audio nezůstává pozadu

Na chvíli si zase dovolím odběhnout od obsahu hry zpátky k jejímu zpracování. Audio je totiž věc, která v Ethanovi dotváří hutnou atmosféru podzimního Red Creek Valley. Když vám ve sluchátkách téměř neustále fouká vítr a švitoří ptactvo, je to něco naprosto jiného, než kdybyste slyšeli pouze vlastní kroky a nic víc. Zvuk dělá prostě hodně a jsem rád, že to v The Astronauts pochopili, díky čemuž je Ethan takový, jaký je.

the vanishing of ethan carter 6


Chyb? Málo..

Je jen málo věcí, které bych hře vytkl, a ještě méně z nich stojí za zmínku. Jednou z nich je neúplné využití potenciálu téměř otevřeného světa. Pomohlo by i to, kdyby nalezení všech Carterových povídek nebylo potřeba k dohrání hry. Díky tomu by je našel pouze ten, kdo bude herní svět procházet ze zvědavosti, ne z povinnosti.

Na toto téma navazuje také nulová znovuhratelnosti. Podobně jako Dear Esther, Ethana dohrajete a jeho znovuzahrání vám nepřinese absolutně nic nového. Žádné alternativní konce, žádné další záhady či případy. Prostě jednou a dost.

the vanishing of ethan carter 1


Poslední věc, která stojí za zmínku, je jedna lokace, kterou během hraní navštívíte. Jde o doly, s ukrytou hádankou, jenž navštívíte.To by samo o sobě bylo celkem v pořádku, ovšem to by nesměla být tak zdlouhavá… Abych se přiznal, během této hádanky jsem používal návod, jenž je dostupný na Steamu, a i tak jsem na ní ztratil asi půl hodiny. Myslím, že nejsem sám, koho tahle část znudila a místo toho, aby se bál přízraku, který se před ním náhodně objevuje, se spíš otráveně otočil a vybral si jinou cestu.

The Vanishing of Ethan Carter je hra, která určitě stojí aspoň za zkoušku, ačkoliv prostě nesedne každému. Mezi ostatními tituly vyniká svojí audiovizuální stránkou, která je opravdu na úrovni next-genu. Překvapí i poměrně velká mapa, po níž se budeme pohybovat a řešit záhady. Na druhou stranu – potenciál, který tato rozloha poskytuje, není plně využit.

Další škraloupem je, že znovuzahrání vám vůbec, ale fakt vůbec nepřinese nic nového. Což není nic, co by nějak zvlášť mohlo srážet hodnocení, protože to můžeme prohlásit i o spoustě „tří-áčkových“ titulů. Co se příběhové části týká, Ethan vás chytne a nepustí. Naštěstí (nebo bohužel?), hratelná doba je maximálně „pouhých“ 5 hodin. Celkově The Vanishing of Ethan Carter potěší a minimálně se vám zapíše od paměti. Hlavně svým koncem.

Klady

  • Delikátní grafika
  • Propracované audio
  • Skvělý příběh
  • Neskutečně silná atmosféra

Zápory

  • Repetitivnost
  • Nedostatečné využití otevřeného světa
  • Nulová znovuhratelnost
8

Super

Radomír Zelenka
Optimista, pesimista, nervák, kliďas, vábič nezletilých do dodávek a občasný pisálek. Radši pracuju než se učím, a je to vidět... Bohužel.