Recenze: This War of Mine

Válka je svinstvo. Obzvlášť, když jste v kůži civilisty.

Pakliže se zde ještě nachází někdo, kdo neměl tu možnost se seznámit s velice nevšedním kouskem od polského 11 bit studios, This War of Mine, pravděpodobně byste na první pohled, podle screenů, pomysleli nad tím, kolik simulátorů přežívání bylo v poslední době hernímu průmyslu přineseno.

A to prostředí; zkrátka, rozpadlé a rozhořelé budovy, od obchodů po činžovní domy, zničená auta uvízlé v dopravních kolonách, vyrabované obchody… víte co tím myslím. Takhle ale nemusí vypadat pouze zombie apokalypsa, nýbrž válečný konflikt, do něhož máme tu možnost nahlédnout jako pouhopouhý civilisté.

this war of mine recenze 4

Celé to začíná v jednom z opuštěných domů, ve kterém se spolu s vaší tří-až čtyř člennou skupinkou náhodně složených, a hratelných civilistů usídlíte. Každá postava ve hře má svůj vlastní příběh včetně minulosti, podle které se v určitých situacích zachová. Někdo tak může být silným kuřákem a deprese jej přepadnou pouze ve chvíli, kdy si nebude mít co zapálit, dojde káva, či se někdo ihned zhroutí po lehkém drancování vašich sousedů.

Pro první den bude vaším hlavním úkolem prohledat prostředí domu, ve kterém budete po dobu celé herní doby přežívat. Odklízení suti, dostávání se do zamčených skříní, či místností – zkrátka, pokusíte se nalézt materiál pro výrobu základních věcí jako třeba postel, rádio, či filtr na vodu. Na celou práci a zároveň i hru budete navíc koukat z 2D pohledu a k dispozici vám bude možnost libovolného přepínání mezi postavami, jimž pak zadáte úkoly.

this war of mine recenze 3

Jelikož jde ale o simulátor přežívání, je snad jasné, že zde nemáte času donekonečna. Jakmile totiž skončí den, jen tak se další ráno neprobudíte. Ono sice pujdete spát, ale bude třeba začít jít na lov. V okamžiku, kdy nastane noc, objeví se vám mapa s několika lokacemi, které se vám postupem času odkrývají a na vás teda bude, abyste si vybrali koho do vámi vybrané lokace vyšlete. Zbytek necháte spát buď na zemi, či v posteli, nebo je necháte na hlídce.

Nebo obojí – zaléží na tom, kolik lidí ve skupince vůbec máte. Čím více, tím lépe, pakliže máte dostatek jídla a léků. V opačném případě pak budete muset čelit únavám, abyste měli alespoň tu nejmenší obranu pro vaši základnu, která by neměla zůstat nehlídaná. Jestli tedy nikdo není na hlídce, případným zlodějům tak nikdo nebude čelit, čimž naznačuji, že vaši obránci mohou být po útoku zranění.

this war of mine recenze 2

Mezitím jste zaúkolovali část skupinky, co bude přes noc dělat, vy se zmocníte role jedince, jenž byl vyslán na lov (pokud teda byl). Jako máte časovač v průběhu dne, tak jej budete mít i v noci a na vás bude, abyste v danném čase libovolně prošli lokací, posbírali vše unesete a pak se bezpečně vytratili. Pakliže nestihnete do rána zmizet, vaše postava se doma neobjeví a dorazí až později, pokud se jí tedy něco nestane.

Jelikož má navíc každá postava své vlastnosti (někdo je dobrý kuchař, někdo je skvělý pro boj apod.), bylo by skvělé zvážit, koho vůbec na lov vypustíte – nejlépe někoho, kdo toho unese co nejvíc. Záleží ale na situaci. Prostřednictvím rádia budete informováni o tom, jaká je ve městě situace – pakliže se válčí, některé lokace vám budou zcela nepřístupné, nebo v nich budete moci narazit na ozbrojenou hlídku, které se není dobré stavit do cesty. Proto je dobré zvolit tišší způsob a rovnou nepřítele obejít.

this war of mine recenze 1

Na svém lovu nebudete narážet pouze na samá nebezpečí. Nejčastěji se ve vašem sousedství budete setkávat s lidmi, jež budou potřebovat vaši pomoc – jsou ochotni s vámi směnit své věci za léky. Pokud ale patříte mezi hráče, kteří se spíše do role záporáka, než klaďase, pomocí tichého pohybu můžete vyhledat jinou cestu jak se k věcem dostat a ty si pak vzít. Pokud to ale nechcete řešit potichu, zůstává možnost použití násilí, což ovšem není doporučené.

Ačkoliv budete čelit civilistům, můžou se bránit a vám tak ublížit. Hrajete normální civilisty, nikoliv bandity, tudíž pokud něco získáte nečestnou cestou, například naznačené okrádání nevinných civilistů, vaší postavu a zbytek vaší skupinky to bude mrzet, což je dostane do špatných nálad, až deprese. Na totéž se vztahují i vraždy. Pakliže to přeženete, může některá z vašich postav (nejčastěji ta, co čin spáchala) upadnout do depresí a nebude možnost jí ovládat. Pak se o ní budou muset starat ostatní členové skupiny – krmit jí i utěšovat.

this war of mine recenze 5

Do konfliktů se ale nemusíte dostávat pouze s civilisty, nýbrž i s vojáky, kteří vás předtím, než vystřelí, budou varovat. Není tedy dobré jim stát v cestě. Horší je, když narazíte na bandity. Pokud se vám podaří kolem nich dostat bez zpozorování, jste za vodou, ale měli byste býti opatrní. Bandité jsou natolik ostražití, že pokud si všimnou otevřených dveří, které byli předtím zavřené, začnou čmuchat a prohlédavat. Jste-li ozbrojeni předmětem, který je schopen tichého zabití, v nejlepším případě nožem, můžete se s nimi vypořádat i potichu. Jenom by to pak chtělo někam odklidit pozůstalé těla.

Na lovu tedy získáte věci jako materiál a jídlo, které pak využijete ve vaší skrýši. Všechny tedy pokud možno, nakrmíme a kdo je unavený, ten půjde spát. Zbytek se bude třeba starat o vodu, či vyrábět další a další věci. Může se stát, že někdo z vás navíc chytne nějakou nemoc – v takovém případě je dobré mu podat prášky, uložit jej do postele a držet se od něj dál. Pokud nejsou prášky k dispozici, nezbývá nic jiného než si jen přát, aby se z případné nemoci co nejrychleji vyléčil. Zranění a nemocní jsou pak spíše přítěžím.

this war of mine recenze 6

Může se ale ještě stát, že jednou za pár dní k vám dorazí obchodník, jenž je ochoten vám léky, či jídlo nabídnout výměnnou za jiné věci, jako například cigarety, bylinky, kávu a tak. Rádio nás navíc často informuje o tom, co zrovna lidé nejvíce potřebují.

To bychom měli obchodníky. Stane se ale i, že ke dveřím vám zabloudí lidé ze sousedství, že potřebují vaší pomoc s výstavbou barikád nebo k vám zabloudí malé děti, že potřebují léky pro nemocnou matku. Stát se ale i může, že k vám přijdou vojáci, jež se budou vyptávat, a že někoho hledají – v takovém případě, pokud své známé prásknete, můžou vaše postavy podlehnout depresím a lítosti. A jako třešnička na dortu, zabloudit k vám můžou i zranění, či jenom bez útočiště, lidé, kteří se k vám budou chtít přidat a na vás bude, jestli je přijmete nebo ne. Pakliže ano, vaše skupinka se rozroste.

this war of mine recenze 7

Nejlepší na tom všem je, že všechny události jsou náhodně generované – tudíž za vámi v průběhu hraní, nepřijdou stejní lidé, lokace budou jiné, události taktéž, nezačnete se stejnou partou lidí. Dokonce i zima nezačne ve stejný den nebo začne hned ze začátku hraní. Tím naznačuji, že se zde vyskytne i chladnější počasí, tudíž je snad jasné, že se budete muset starat i o teplotu ve vaší skrýši. Kotel na vytopení není těžké vyrobit, horší bude shánění paliva. Při velké zimě je tak vaše skupinka náchylnější na nemoci, ale tak – alespoň, že sníh můžeme předělat na vodu.

Zpracování hry má něco do sebe. Už jen ten nápad, kdy se na válečný konflikt díváme z kůže civilisty, rozhodování se nad vašimi činy, které značně ovlivní průběh hry, tak i atmosferické zpracování hudby a jakoby kreslené grafiky; které nám dodává ten pocit “chladnosti”. Obtížnost tomu také přispívá, když je vaším cílem přežít do konce války. O tom, jak se vůbec konflikt rozvíjí či schyluje, o tom budete opět informování rádiem. Hra má tak opravdu vysoký potenciál a my můžeme jen doufat, že tvůrci po pár měsících hru nezametou pod koberec, ale budou do ní přispívat další obsah.

Klady

  • Atmosféra plná beznaděje a tísně
  • Rozhodnutí ovlivňují celou skupinu
  • Obtížnost
  • Výborně zvládnutý mix žánrů

Zápory

  • Po více pokusech poněkud stereotypní
9

Nářez

Viet Tran
Moravák a Asiat v jednom exkluzivním balení, oběť záchvatů kreativity a grafomanství. A prokrastinace. Twitter: @MarekTV. Blog (zatím neaktivní): Tranuju.cz