Domů » Články » Tip na film: Snowpiercer

Tip na film: Snowpiercer

Dnes pro vás mám tip, tentokrát na film. Tenhle počin má pod taktovkou korejský režisér Joon-ho Bong. Snowpiercer je vlastně takový supervlak, který brázdí svět ve věčné zimě s posádkou, která je rozdělena do kast. Nepřekvapivě.

Snowpiercer byl projekt jednoho průmyslníka, Wilforda, který z něj původně chtěl udělat pouze výletní atrakci. Ale jak je už teď jasné, nakonec plní trochu jiný účel. Každý vagón je obydlen jednotlivou kastou. A čím blíže jste ke strojvedoucímu, tím bohatší lidé je obývají. Na samém konci sídlí spodina a najdete tu opravdu široké spektrum cestujících. Nicméně „spodině“ jednoho dne dojde všechna trpělivost a rozhodne se, že si vydobije cestu až k samému strojvůdci. Stačí k tomu, jak je zvykem, jeden charismatický vůdce a ten tu tedy rozhodně je.   

Většinou to v takových příbězích bývá tak, že většina, která čítá právě spíše neprivilegované jedince, se jednoho dne vzbouří, protože si uvědomí, že vykořisťování bylo už dost. Tady je to trochu jinak. V tomhle supervlaku jsou menšina právě ti nebohatí. Nevypadá to ani, že by tu vykonávali nějak zvláště nepostradatelnou práci a byli proto pro vyšší kastu nepostradatelní. Otázkou tedy zůstává, proč ve vlaku vůbec jsou. Konec konců, bývají s nimi v tomto případě jen problémy a když to hodně zjednoduším, vlastně jsou zachyceni jako flákači, plánující velkou vzpouru v těch nejposlednějších vagonech. Ale to opravdu zjednodušuji hodně. 

Nechci tvrdit, že tenhle film má kdovíjaký přesah. To určitě ne. Spíš je to taková příjemná záležitost, která má chytlavý příběh, nesnaží se zabrušovat do hlubších témat, má své sympatické (i šílené) hrdiny, které herci ztvárnili uvěřitelně a jejich výkony byly vyrovnané. Žánrová odpočinkovka. To je asi ten správný popis pro to, co to je. Je to právě ta cesta skrze vagony, kde můžete vidět skutečně obrovské rozdíly mezi jednotlivými kastami, na kterých je založen celý příběh. Možná jste si doteď ani neuvědomili, jak může být takový vagon vybavený. A čím blíže budete ke strojvedoucímu, tím více zkaženosti v tom uvidíte. A tím častěji si budete klást otázku, proč chudinu prostě jen nerozprostřou do jednotlivých vozů mezi ostatní a nedají jim možnost žít normální život.

Režie i scénáře se tedy ujal Joon-ho Bong, který má na svém kontě třeba film Okja nebo Parazit. Na scénáři s ním spolupracoval Kelly Masterson, ale nutno podotknout, že se spíše jednalo o následnou úpravu dialogů do angličtiny. Jednou ze zajímavostí je, že film se natáčel v barrandovských ateliérech.

Snowpiercer, Sci-Fi / Drama / Thriller / Akční / USA / Jižní Korea / Francie / Česko / 2013 / 126 minut 

Herecké obsazení: Chris Evans, Kang-ho Song, Jamie Bell, Tilda Swinton, Octavia Spencer a další

Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.

Líbí se vám novinka?

0 0
0 0 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X