Domů » Články » Tip na knihu: Bitevní mág

Tip na knihu: Bitevní mág

Dnešní tip nás zavede do světa fantasy, kterou napsal britský spisovatel Peter A. Flannery. Nechybí samozřejmě draci, udatný hrdina, mág, klasický záporák, který si možná až příliš věří, a jak jinak než krásná žena. Je to opravdu klasická fantasy, tak jak ji mnozí z nás mají rádi, kdy démoni touží po zkáze všeho, do čeho je vetknut život a totální podrobení všeho živého, kde se rodí krásná přátelství při cestě za dobrodružstvím a snad i vítězstvím.

Jako hlavní postava je tu mladý, ne úplně statný muž jménem Falco. Celý jeho život je tak nějak ovlivněn tím, že jeho otec je mocný mág, který se tak trochu obrátil proti vlastním, které zabil, než byl zabit on sám. A mít v rodině někoho kdo zradil, není nikdy dobré. Vypálí vám to cejch zrádce. Nehledě na to, jak moc se vás to týká či nikoli. Tuhle tíhu neustálého pranýřování za chybu svého otce nese, vzhledem k jeho problémům, jak nejlépe dovede. Má pár přátel, kteří stojí na jeho straně.

A pak jsou tu Posedlí. Vlastně úplně přesně – nemrtví. To je armáda vedená démony, kteří velmi dobře umí zastrašit i velkolepé lidské armády. Jedinou efektivní obranou proti takovým démonům ve válce je právě mág, který dopomůže svými kouzly a mentálně ochrání bojovníky. Nicméně, nebyli by to ti správní démoni, kteří by o svém vítězství snad někdy zapochybovali. Naopak jsou ještě více odhodláni podrobit si celý svět. No a samozřejmě teď přichází na řadu draci. Ti dokáží díky prastarému rituálu navázat silné pouto s mágem, které přetrvává do smrti jednoho z nich. Nebyl by to však správný příběh, kdyby to nemělo nějaké to “ale”. Existují i černí draci, kteří se bohužel řadí mezi ty, které mág nedokáže ovládnout a díky tomu tak přicházejí mágové o dobré, silné spolubojovníky. 

Je naprosto jisté, jakým směrem se příběh bude ubírat. Falco, který je pro svou neduživost neustále utlačován svým okolím, má v sobě potenciál stát se mocným mágem a tak sledujeme jeho cestu. A že to bude síla, to nemusím ani zmiňovat. Přece jen, být mágem není sranda, jste vystaveni mnohým nebezpečenstvím, které vás dokáží zahnat do náruče smrti. Řekla bych, že Flannery vytvořil krásný magický svět, ve kterém si najdete své oblíbence. Troufám si tvrdit, že těch pár set stran přečtete nakonec lehce a přitom plně vtažení do příběhu. Co by vám mohlo trochu komplikovat situaci jsou názvy, které nejsou úplně… jak to jen říct. Prostě chvílemi máte pocit, že by to mohl vymyslet lépe. Ale co, zvyknete si.

Peter A. Flannery (*1951) se narodil v Jarrow a je anglickým dramatikem a scénáristou. Studoval na Manchesteru a je znám díky svému působení v sedmdesátých a začátkem osmdesátých let jako dramatik v Royal Shakespeare Company. Zároveň má na svědomí uznávanou televizní adaptaci Our Friends on the North (ten mimochodem stojí za zhlédnutí, co jsem tak slyšela a sama se na něj chystám). Kniha Bitevní mág (Battle Mage) vyšla v nakladatelství Triton v roce 2020, v originále v roce 2017.

Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.

Líbí se vám novinka?

0 0
0 0 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X