Domů » Články » Tip na knihu: Boží hrob

Tip na knihu: Boží hrob

Mám pro vás další pokračování příběhu, kde je hlavní hrdinkou Mia Corvere, která se stala profesionálním zabijákem a pátrá po vrazích své rodiny. Druhé pokračovní po Nikdynoc od australského spisovatele Kristoffa vydalo opět nakladatelství CooBoo v roce 2019.

Mia se stále snaží dostát svému plánu, což je zabít dva nejmocnější muže Itreyjské republiky, kteří stojí za pádem a následným odstraněným její rodiny. Ze školy pro mladé dívky, které jsou cvičeny v tom stát se nejlepšími zabijáky, jsme se přesunuli do gladiátorské arény. Ve jménu temné bohyně Niah by tedy měla Mia poskytovat služby komukoli, kdo si může dovolit platit církev. Měla by. Jenže se pár věcí zvrtlo a Mia byla odhalena. Neznamená to ovšem, že by upustila od svého cíle, jen se musela lehce přizpůsobit situaci. 

Můžeme sledovat, v jakém rytmu funguje Itreyjská republika. Podporuje otroctví a společnost je tu rozdělena do bohaté kasty – aristokratická třída a chudiny, která skomírá hladem ve slamech. S Miou je tu stále pan Laskavý, stínový společník a také nevlčice Zatmění, kteří jsou zdrojem vtipných chvilek. Zároveň tu dostávají mnohem větší prostor vedlejší postavy, aniž by utlačovali hlavní hrdinku, což je rozhodně pozitivní stránka. 

Kristoff dominuje především v té fiktivní části knihy, kdy dokáže spojit hrdinčiny schopnosti, ovládat stíny a procházet jimi s hezky vytvořenou, realistickou částí příběhu. Pak jsou tu ovšem momenty, které tuhle laťku shazují, s čímž jsme se jako čtenáři lehce setkali již v prvním díle Nikdynoc, kdy se autor nedokázal udržet s typickými klišé, které se odráží v romantické lince příběhu. To tomu lehce překáží, ale pořád se to dá. První polovina knihy je pomalejší ve zvratech a ději, ale co v první části chybí, dožene ta druhá. Tam se vše rozjede naplno (o krvavé scény není nouze) a vyvstane spousta otázek, které nám snad autor zodpoví v dalším díle, když už tenhle zakončil tak “parádním” cliffhangerem. 

Jay Kristoff (*1973) se narodil v Petrhu v Austrálii a vystudoval uměleckou vysokou školu. Nejdříve pracoval v reklamě a teprve potom se naplno začal věnovat psaní. Proslul sci-fi sérií Iluminae, na které spolupracoval s Amie Kaufman. Jejich společný počin si drží poměrně úctyhodnou příčku v oblíbenosti a jinak tomu není ani u Nikdynoc, která potěší lehce náročnější čtenáře fantasy žánru, protože se v ní prolínají mýty a historie. 

Vydalo: Nakladatelství CooBoo, Překlad: Adéla Rufferová, Formát: 528 stran  

Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.

Líbí se vám novinka?

0 0
5 1 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X