Domů » Články » Tip na knihu: Deset tisíc životů

Tip na knihu: Deset tisíc životů

Dnes vám přináším fantasy příběh, který se v určitém bodě skoro láme do sci-fi, za kterým stojí americký spisovatel Michael Poore. U nás vyšla v říjnu 2019 v nakladatelství Fobos. Autor vetkl do děje pár zajímavých prvků, které sílu příběhu jen umocňují a svým spisovatelským umem vás chvílemi dojme a pobaví zároveň. Pojďme se na toto dobrodružství podívat více zblízka.

Mila. To je hlavní hrdina, se kterým se vydáváme na dobrodružnou pouť. Mila patří mezi ty nejstarší vesmírné duše. Ta číslovka deset tisíc je totiž mezník, ve kterém se můžete pokusit dosáhnout Dokonalosti. Té Dokonalosti, ve které splynete s něčím, co nedokážeme slovy pojmenovat, ale co je rozhodně vyšší, větší a významnější než samotný Život po životě. Čili musíte prožít toliko životů, abyste se o to splynutí mohli vůbec pokusit. Jenže Milo není zrovna jeden z těch, kteří by kdovíjak spěchali, aby mohli splynout s něčím větším. Dost možná je to způsobené tím, že vlastně neví ani jak a pak, je tu taková drobnůstka. Milo tak trochu koketuje (rozuměj; má poměr) se Smrtí. Ta si říká Suzie. Láska, která přetrvává věky. Skoro by se dalo říct, až za hrob, co? Navíc pokud neuspěje, čeká ho zapomnění. Nic horšího přece není, zvlášť když chce Milo něco úplně jiného. Abyste to pochopili, celý ten proces putování k Dokonalosti spočívá v tom, že se Milo vtěluje do různých bytostí. 

Chvilkami na to jde hezky pomalu, občas je zbrklý až hrůza. Každopádně se příběh noří díky tomuto námětu do zajímavých hloubek, ve kterých jako bonus dostáváme další a další podněty k zamyšlení. Autor si dal záležet, aby vybudoval doslova snovou atmosféru, která chtě nechtě pronikne skrze každou další přečtenou stránku k vám – do vás. Ocitáme se spolu s Milou v jakémsi střetu, kdy stojíme před neuchopitelností vyšší moci, kterou zastupuje postava Suzie a dvě další bytosti, které jsou interpretovány jako jeho průvodkyně. Jednou z nich je Matka příroda (jak příznačné!) a druhá, poněkud familiární Bábi, která je obklopena smečkou koček. A aby toho nebylo málo, autor nám tu servíruje na zlatém podnose další bonus.

Jelikož se příběh odehrává v různých etapách dějin, setkáváme se tu nejen s fiktivními postavami, ale i s těmi reálnými. Milo je putující duše, která si i přes tisícovku prožitých životů zachovává jakousi čirou víru v lásku, naději. Některá vtělení budete vítat, jiná zavrhovat a spěchat od nich pryč. To, co bude stálé a neměnné je Suzie (Smrt). A tak se tu musím zamyslet nad tím, jestli to náhodou není tak trochu příběh nás všech. Putující duše, hledající pevné spojení věřící v lásku. Akorát, že my nemáme deset tisíc životů, které prožijeme se svou láskou. Máme jen jeden. 

Michael Poore je autorem řady povídek, které byly publikovány v časopisech jako Glimmer Train, Southern Review a Asimov’s Science Fiction. Jeho povídka, která nese název The Street of the Hours of the Sun, byla v roce 2012 zařazena do každoročně vycházející sbírky The Year’s Best Nonrequired Reading. 

Vydalo: Nakladatelství Fobos, Formát: 376 stran

Nika Binarová
Written by
Ideální den je ten, kdy můžu jíst, číst, spát nebo hrát, ideálně hezky jedno po druhém. Přelouskám téměř cokoli a obvykle mám rozečtených více jak pět knih najednou. Když se mi dostane do rukou kniha, to první co udělám je, že si přečtu první a poslední stránku než ji začnu číst tak, jako normální člověk.

Líbí se vám novinka?

0 0
0 0 vote
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Komentářem zvýšíš radost redaktora +1x
()
x
X
X